728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בואי חלה

בואי חלה

על העיתונאים וכלי התקשורת להוקיע תופעות כמו טקסי הפרשת חלה, שיש בהן משום עבודת אלילים ורווח כספי שמקורו בשרלטנות, מרמה ונוכלות

בתוכנית הטלוויזיה" אנשים" שהוקרנה במוצאי השבת האחרונה, שודרה כתבה נרחבת על "הרבנית" ליסה דדון. הייתה זו כתבה הזויה על תופעה הזויה, שסיפרה את סיפורה של חוזרת בתשובה שהחליטה "לעזור לעם ישראל", כדבריה, לאחר שבעלה נקלע לקשיים כלכליים והעסק המשפחתי התמוטט.
דדון הבינה שבמסגרת המערכת הדתית חרדית-אורתודוקסית היא יכולה לשפר את מצבה הכלכלי באופן דרמטי. היא קמה ועשתה. היא יזמה קיום ערבי "הפרשת חלה" – במסגרת חוגי בית וכנסים במקומות שונים בארץ.
במסגרת ערבים אלה גובה בעלת הבית המארחת סכום הנע בין 50 ל-100 ₪ לכל משתתפת. רוב הכסף, כ-80%, עובר לידיה של דדון והשאר למימון הכיבוד בבית המארח.
קיום מצוות הפרשת חלה הוא מנהג עתיק יומין, שעבר מדור לדור, ומעולם לא היה קשור לסגולות, ניסים ונפלאות.
מצוות הפרשת חלה היא מצוות עשה מן התורה, המחייבת יהודי בעל עיסה להפריש חלק מראש עיסתו ולתת אותה מתנה לכהן, חינם ללא תמורה. על הכהן לאכול את תרומת החלה בטהרה. בתלמוד בבלי נחלקו אמוראים בסוגיה אם מצוות הפרשת חלה בימינו בארץ ישראל היא חיוב מן התורה או רק תקנת חכמים.

 


קיום מצוות הפרשת חלה הוא מנהג עתיק יומין, שעבר מדור לדור, ומעולם לא היה קשור לסגולות, נסים ונפלאות. תופעת ה"רבניות" שצצו בשנים האחרונות הזויה. אותן נשים מעולם לא עברו הכשרה תורנית. את התואר "רבנית" העניקו לעצמן מבלי שהן נשואות לרבנים. גם הן, כמו "המקובלים", המציאו פטנט


 

מאחר שאת תרומת החלה צריך הכהן לאכול בטהרה, ובימינו אין אפשרות לכהן לטהר את עצמו, שורפים את תרומת החלה ומשליכים אותה – ולא נותנים אותה לכהן.
במשך השנים קיבלה מצוות הפרשת החלה גוון טקסי, ונשים החלו להפריש חלה כסגולה ללידה קלה, מציאת זוגיות, או כל עניין אחר. בשנים האחרונות טקסים אלו הפכו לאירועים פופולריים בהם משתתפות גם נשים שאינן דתיות.
מנהג הפרשת החלה הפך לתופעה שמשכה שרלטנים, שחיפשו פרנסה באמצעות טקסים מוזרים, אליהם מגיעות נשים רבות, המחפשות מזור ומענה לצרותיהן.
"רבניות" רבות שצצו בשנים האחרונות, החלו "לעשות כסף" על גבן של אותן נשים בהבטחות לזיווג טוב ומוצלח, פרי בטן, רפואה שלמה ופרנסה טובה.
בכתבה ששודרה כאמור במוצאי שבת הוצגה "הרבנית" דדון, כשהיא מקיימת את טקס הפרשת החלה באמפיתאטרון בקיסריה – לא פחות.
אלפי נשים התאספו לשמוע את דבריה של דדון, שהעלתה בחורה רווקה שתוך שבוע מיום שהחלה לקיים את מצוות הפרשת החלה, הכירה בחור והיא עומדת להינשא. אחרת סיפרה על כך שנכנסה להריון, והשלישית שנרפאה ממחלה.
בראיון עם הגב' דדון חזינו באישה לבושה במיטב המחלצות, מאופרת בכבדות, פניה מתוחות לאחר הזרקת בוטוקס, כשהיא מאשרת כי הוא גובה כסף מהאנשים: "צריך לשלם לנהג וכמובן לקיים את המנגנון".
המערכת האורתודוקסית ממציאה לנו פטנטים. כל פעם צץ לו "מקובל חדש" שגם מעניק לעצמו תואר רב או אדמו"ר ומבטיח ישועות ונחמות וכמובן ניסים ונפלאות.
מרבית "המקובלים" או למעשה ה"מקבלים" לא עברו כלל הכשרה רבנית וההבנה שלהם בקבלה פחותה מאלה שלומדים בשיעורי קבלה במרכז תל–אביב.
מדובר בשרלטנים, נוכלים ורמאים המנצלים את אלה שנקלעו לקשיים כלכליים, או נזקקים לסיוע ומזור. אלה שמים את מבטחם באותם "רבנים", שהם לא יותר מאשר גנבים בשם שמיים.
תופעת הרבניות שצצו בשנים האחרונות הזויה. אותן נשים מעולם לא עברו הכשרה תורנית. את התואר "רבנית" העניקו לעצמן מבלי שהן נשואות לרבנים. גם הן, כמו "המקובלים", המציאו פטנט.
לצערנו הרב, מדינת ישראל מושפעת בתופעות מוזרות שמאחוריהן עומדים אנשים, שכל מטרתם לגרוף כספים קלים ולהעשיר את קופתם הפרטית. ויש גם מי שרוכב על הטרנד הזה למטרות אחרות, כמו ליהיא לפיד, אשתו של השר לשעבר ח"כ יאיר לפיד, שרתמה את הטקס שאין בו לא סגולות ולא ישועות, למטרות פוליטיות.
הכתבה ששודרה במוצ"ש לא מתחה ביקורת על התופעה, בעוד שעל העיתונאים וכלי התקשורת להוקיעה מכיוון שיש בה משום עבודת אלילים וניסיון להעלות רוחות מן האוב.
בשנים האחרונות צצו להם עשרות מקובלים. כל ישוב במדינה מתהדר במקובל או שניים ואף יותר. מרביתם מתגוררים בדירות פאר ומוסעים במכוניות יקרות. רבניות צצות כמו פטריות אחרי הגשם.
לכאורה, מצבינו הכלכלי, הביטחוני והאישי היה צריך להיות טוב יותר כשאנו מוקפים במספר גדל והולך של "אנשי סגולה". אז איך קורה שמצבנו רק הולך ומחמיר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.