728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גז עצבים

האם התקשורת נרדמה בשמירה בעניין מתווה הגז? האם עיתונאים הפכו לקמפיינרים? ועד כמה רלוונטי השיח התקשורתי בנושא?

היום השני של כנס אילת לעיתונות 2015, נפתח באחד הנושאים הבוערים והמסוקרים ביותר בתקשורת הישראלית – מתווה הגז. את פאנל "גז עצבים" הנחתה העיתונאית עמליה דואק (חדשות 2) והשתתפו בו נחמיה שטרסלר (הארץ) יהודה שרוני (מעריב), רותם דנון (ליברל), מזל מועלם (אל מוניטור) גלית חמי (כלכליסט) ורותם אברוצקי (ערוץ 1).

דואק פתחה ואמרה כי מתווה הגז הוא "נושא כלכלי מהמורכבים שיש כיום בשיח התקשורתי שעסקו בו רבות השנה". והציגה נתונים מחברת יפעת מחקרי מדיה על סיקור המתווה בכלי התקשורת השונים.

דואק פתחה בשאלה: "האם התקשרות נרדמה בשמירה?"
גלית חמי מכלכליסט התחילה וענתה: "מי אומר שהתקשורת נרדמה בשמירה?".
דואק בתגובה: "אני אחדד את השאלה, יכול להיות שהתקשורת מתעוררת כשהמתווה כבר נסגר ולא בשלב הראשוני?"
חמי: "נכתב על נושא הגז לא מעט לפני שהפך להיות בוער. אבל ברור שמגבירים את הלהבות בעיתוי הנכון".

שרוני המשיך: "התקשורת הכלכלית עסקה והתוותה את מתווה הגז. לתקשורת היה חלק מכריע בנושא. אין ספק שהתקשורת הזינה את הרגלוטרים – ולהיפך. התקשורת ליוותה את זה בצורה מאוד אדוקה ואפילו נתנה את הרוח הגבית, לטוב או לרע."

דואק שאלה את שטרסלר: "עד כמה בעיניך זה השפיע על הסיקור של המתווה ועל מקבלי ההחלטות?"
שטרסלר ענה כי "אי אפשר להאשים פה את התקשורת. התקשורת הייתה הפעם בכל הכיוונים.
אני בטוח שהמתווה הוא טוב וצריך לבצע אותו כמה שיותר מהר".

דנון מליברל אמר: "בעיניי התקשורת הישראלית נמשלת לכיתה טיפולית. הנושא עצמו סוקר יותר ממה שכל נושא אחר סוקר, למרות חוסר עניין מובנה של הציבור. יש פה שני עיתונים שמעולם לא הסכימו על שום דבר, ישראל היום וידיעות אחרונות. שניהם מסכימים על מתווה הגז ושניהם משקשקים".
דנון הוסיף עוד: "השתגענו בסיפור של הגז והלכנו אחרי הילדים הפופולריים בכיתה, אלה שאם אתה לא הולך עימם הם מוקיעים אותך ויכולים אפילו לחסל אותך. לפעמים צריך לוותר על הרפיון, לדבר באומץ ולא לפחד מכתות".

מזל מועלם שפכה קצת אור על הזירה הפוליטית: "רוב חברי הכנסת מהעבודה מסכימים עם המתווה". היא פנתה לחמי והמשיכה: "עכשיו אני מדברת, וגלית בטח תגיד לעצמה שאני בעד המתווה. למה קפצתי גלית? למה זה לא אחראי? בבחירות האחרונות זה בדיוק מה שקרה, היה פה שיח תקשורתי שהלך לכיוון מסוים והציבור לא מטומטם הוא בסוף מבין שמתווה הגז הוא מורכב".

חמי השיבה: "חלק מהשיח שהיה כאן הוא שיח של לפני עשור, הרבה דברים השתנו בכלכלה. העיתונות הכלכלית השתנתה כי המגרש השתנה, מי שלא מבין את זה עושה שגיאה חמורה לשיטתי". עוד היא הוסיפה: "מדינת ישראל הייתה צריכה להחליט מה מדיניות הגז שלה. זה לא מו"מ, זה לא גוף עסקי. ברור שיצרנו יצור שהוא עקום ומעוות והוא לא יצליח ללכת בצורה ישרה, וזו שערורייה".

אברוצקי הגיב לדבריה: "יש במתווה היבטים סביבתיים קשים. ממשלת ישראל איבדה את עמדת החזקות המנהלית. נכשלנו בענק בסיקור של מתווה הגז. איבדנו את הציבור בכל ההתעסקות שנסובה סביב מושגים כלכליים".

שרוני: "התקשורת מעבירה את המסרים לציבור. הוא לא אמור לדעת מושגים כלכליים כאלה ואחרים ולסמוך על מקבלי ההחלטות. התקשורת הנגישה את מתווה הגז, לדעתי בצורה מדהימה".

דואק שאלה: "עד כמה הפולhטיקאים מונעים נטו מהשיח התקשורת, וכמה הם מבינים בעצמם במתווה הגז?".

דנון הגיב בצורה שהפתיעה מעט את הקהל: "כחלון ודרעי מפחדים ומשקשקשים בנושא ושניהם תומכים במתווה אבל לא אומרים את זה. גם בוז'י בעד המתווה 'רק נתניהו ושטייניץ מדברים בעד המתווה".
אברוצקי קרא לעברו: "אתה מתמם!", אך דנון בשלו: "דנקנר היה הגיבור של דה-מרקר אחרי גילוי תמר ולוויתן ופתאום הכול התהפך"

מועלם חיזקה את דנון ואמרה כי "לא כל מה שהפוליטיקאים אומרים כלפי חוץ, זה בהכרח מה שהם חושבים. בוז'י יודע שיש פריימריז עוד מעט והוא לא יכול לצאת בהצהרות בעד המתווה. מה שמתנהל כרגע בפוליטיקה הגלויה זה לא מה שמתנהל בתוך ליבם של הפוליטיקאים. חלק מהפוליטיקאים מבינים את מתווה הגז והדבר היותר חמור שאלה שמבינים וחושבים שזה דבר נכון, הם יבואו ויגידו שזה דבר לא נכון, בייחוד במפלגת העבודה. מתווה הגז לא מעניין את הציבור, לא יודעת למה".

בסיום הדיון, סיכמו משתתפי הפאנל.

שטרסלר: הגענו לנקודה שביבי נתניהו צודק. צריך להעביר את המתווה הזה ולאפשר שהגז ייצא. זה לא מושלם אבל זה טוב לתעשייה. אני רוצה שהגז ייצא לטובתנו.

אברוצקי: צריך שהכסף שייכנס מתמלוגי הגז יושקע בתעשייה הישראלית. כולנו שיכורים מהגז הנוראי הזה. מדינת ישראל יכולה וצריכה להיות במקום אחר.

מועלם: נקלענו בישראל לשיח פופוליסטי בנושא הגז. זה גם ויכוח שהציבור לא יכול להנות ממנו להסיק את המסקנות הנכונות לכאן או לכאן.

דנון: איבדנו פה את האיזון לחלוטין, בין מה שאנחנו קראים לו סיקור לבין מה שהוא למעשה קמפיין. הפכנו לקמפיינרים במקום לעיתונאים.

חמי: בהיבט של המתווה אני חושבת שאם הוא יאושר כמו שהוא, הוא תעודת עניות לפוליטיקה בישראל.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.