728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"הבית הטבעי של החדשות המקומיות – בתאגיד השידור"

"הבית הטבעי של החדשות המקומיות – בתאגיד השידור"
ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלהצילום: שלומי דעי

משרד התקשורת: בעקבות פניית יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל והדיון שהתקיים בוועדה, נפנה למועצת התאגיד בבקשה ליצור פלטפורמה לחדשות מקומיות

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה היום ביוזמת היו"ר, ח"כ איתן כבל, לישיבה שעסקה בבחינת האפשרות לחידוש שידורי החדשות המקומיות. בכנסת הקודמת אישרה הוועדה את המשך שידורי החדשות המקומיות, במימון חברות הכבלים והלוויין הוט ויס, בהוראת שעה לשנתיים שתוקפה פג לאחרונה. כעת ביקש היו"ר כבל לדעת מה אפשר לעשות כדי לחדש את שידורי החדשות המקומיות, ובתום הדיון אמר כי "צריך שיהיו חדשות מקומיות והבית הטבעי שלהן הוא תאגיד השידור הציבורי. אני הולך לפעול בכל הכוח כדי שהתאגיד יקדיש לכך זמן שידור בכל יום". הוא הבהיר כי בכוונתו להיפגש עם מנכ"ל משרד התקשורת, נציגי האוצר ונציגי התאגיד כבר בשבוע הבא כדי למצוא לכך פתרון בלוח הזמנים הקצר ביותר.

ח"כ דב חנין אמר כי אם רוצים לחזק את הפריפריה צריך חדשות מקומיות, אבל גם הסיקור של הפריפריה בתל אביב, כמו גבעת עמל, הוא לא טוב. "היעלמות החדשות המקומיות מחמירה את הגירעון הדמוקרטי שאנחנו נמצאים בו, והבעיה פתירה כי אנחנו מדברים על נורא מעט כסף. הבעיה היא שהחדשות המקומיות לא יצאו רווחים כלכליים או פוליטיים ולכן זה חוזר לפתחנו וצריך למצוא את הדרך לחדש את השידורים", אמר. ח"כ עיסאווי פריג' הוסיף: "צריך ליצור המשכיות לדבר הזה ולשבור את הראש איך עושים את זה". ח"כ נחמן שי אמר כי יש כסף בתוך כל הסכומים שמתגלגלים בענף וצריך רק למצוא לזה את המקום הראוי.

מגישת החדשות המקומיות של יס בהפקת וואלה ניוז, עדי שמאי, אמרה כי החדשות המקומיות מייצגות את הפריפריה באופן שלא נעשה בשום תוכנית ארצית או מהדורת חדשות אחרת, ומעסיקות 30 עובדים. לדבריה, שידורי החדשות המקומיות הסתיימו ב-20 באפריל. סגנית הממונה על התקציבים באוצר, שירה גרינברג, אמרה כי היא "לא רואה באוצר שחקן משמעותי". לדבריה, אפשר להכליל את השידורים בתאגיד השידור הציבורי. יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב, אמרה כי היא לא מקלה ראש בבעיה, אך לא ברור מדוע החובה למימון החדשות צריכה להיות מושתת על הוט ויס, שהן בכלל מנועות מלשדר חדשות. "לתפיסתי זה צריך להיות בשידור הציבורי, כמו שקורה בכל העולם", אמרה.

סמנכ"לית הרגולציה של יס, מיכל רפאלי כדורי, דחתה את הטענה כי פוטרו 30 איש, ואמרה כי פוטרו רק חמישה פרילנסרים שעבדו שעה בשבוע בתל אביב, וכל היתר נקלטו במערכת. היא הוסיפה כי יס ניסתה לקדם את החדשות המקומיות בכל דרך, אך הצפייה עמדה על 170-330 בתי אב בלבד מתוך 600 אלף בתי אב מנויים. "המהדורה לא מעניינת במתכונת הזאת את עם ישראל", אמרה. מנהלת התוכן והרגולציה של הוט, מיכל ריבלין, אמרה כי כולם ציפו שתאגיד השידור הציבורי יוכל לשאת בנטל לאחר פקיעת הוראת השעה, והוסיפה כי חרף כל המאמצים שעשתה הוט החדשות המקומיות הפכו למוצר שהצופים לא מגיעים אליו.

מנכ"ל האגודה לזכות הציבור לדעת, זיו מאור, אמר כי לא מדובר בכשל שוק אלא בשינוי של השוק וברשתות החברתיות שהחליפו את החדשות המקומיות. "סיקור זה לא מטרה אלא אמצעי להביא לנבחרי הציבור בפריפריה את הבעיות והרשתות החברתיות ממלאות את הצורך הזה", אמר. חשמונאי הגיבה על כך ואמרה: "עוד לא ראיתי אף בדואי כותב סטטוס בפייסבוק על ניתוק חשמל בבית שלו, ובעקבות זאת מישהו עוזר לו".
ראש מטה שר התקשורת, רן שטרית, אמר כי החדשות המקומיות מקבלות ביטוי גם ברדיו האזורי, שמייחד מהדורות ספציפיות לאזורי הזיכיון שלו. עם זאת הוא הוסיף כי "בעקבות פניית יו"ר הוועדה ח"כ כבל, ובעקבות הדיון בעניין, משרד התקשורת יפנה למועצת תאגיד השידור הציבורי בבקשה שתבחן יצירת פלטפורמה לחדשות המקומיות במסגרת שידורי התאגיד".

היו"ר כבל סיכם ואמר כי "צריך שתהיינה חדשות מקומיות וצריך למצוא להן את המקום הראוי. הבית הטבעי שלהן הוא תאגיד השידור הציבורי ואני הולך לפעול בכל הכוח על מנת שהתאגיד יקדיש לכך זמן שידור מדי יום וזאת חובתנו לתבוע את זה". כאמור, בכוונת היו"ר כבל להיפגש כבר בשבוע הבא עם מנכ"ל משרד התקשורת ונציגי האוצר והתאגיד כדי לבחון את העניין ולקבל החלטה תוך זמן קצר.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.