728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

יחסים מסוכנים

שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו בכנס אילת לעיתונות: "חוסר האמון בין המנהיגים הישראלים והפלשתינאים מחלחל לעמים. השעון מתקתק"

שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, פתח את יומו השני של כנס אילת ה-9 לעיתונות בהתייחסו לסדרת אירועי הטרור בפריז: "האירועים הטרגיים שהתרחשו בפריז הם מתקפה על האנושות כולה. צרפת היא חברה שלנו ואנו עומדים לצידה ברגעיה הקשים. ארה"ב תעזור לצרפת לצאת נגד הטרור ודעאש. כפי שהנשיא אובמה אומר, יקח זמן לנצח במלחמה נגד דאעש. אנחנו צריכים להגביר את מאמצינו במלחמה נגדם. המלחמה נגד דאעש רק מחזקת את האינטרס המשותף של ישראל וארה"ב".

בהמשך דבריו, התייחס שפירו ליחסי ארה"ב- ישראל: "הרבה נכתב על חילוקי הדעות בין המנהיגים שלנו, אך היחסים בינינו נשארים חזקים גם אם יש חילוקי דעות. הפגישה בשבוע שעבר בין רוה"מ נתניהו לנשיא אובמה היתה חשובה ועסקה בנושאים מהותיים כמו הסדר הגרעין עם איראן. אנחנו מאמינים שההסכם ימנע מאיראן לפתח גרעין . רוה"מ מאמין שלא מדובר בהסכם טוב אבל אנחנו ממשיכים הלאה.
המנהיגים שוחחו גם על האיומים האחרים שקשורים לאיראן, כמו התמיכה שלה בחיזבאללה והמעורבות שלה במלחמה בסוריה. אנחנו נמשיך לשתף פעולה עם ישראל כדי להתמודד עם האיומים השונים הקשורים לאיראן וגם אלו שאינם קשורים אליה. המנהיגים לא נתנו לגישותיהם השונות בנושא ההסכם האיראני להפריע לרצון לשתף פעולה ולמחויבות לברית ביניהן. האופציה הצבאית נגד איראן תמיד תישאר כאופציית פעולה".

השגריר שפירו דיבר בהרחבה על המצב הביטחוני בישראל : "אני רוצה לחזק את אמירתו הסולידרית של אובמה- אין הצדקה לאלימות נגד אזרחי ישראל. אנחנו מגנים שימוש בכל סוג של אלימות, רקטות, אבנים, רובים וכל סוג אחר של נשק. לישראל יש את הזכות והחובה להגן על עצמה. כל הצדדים סובלים במצב הנוכחי לכן אנחנו צריכים למצוא פתרונות משותפים. הנשיא אובמה מבקש לחזור לנתיב הדברות.
אנחנו אמנם לא נגיע לפתרון שתי המדינות בכהונה של אובמה. אבל אנחנו צריכים להשאיר את החמצן לפתרון הזה. אנחנו מפצירים בשני הצדדים לנקוט בצעדים עד למו"מ הבא. חוסר האמון בין המנהיגים מחלחל לעמים. השעון מתקתק. כרגע הפוקוס הוא לעודד את הצדדים לנקוט בצעדים שישאירו את התקווה לכך שפתרון שתי המדינות ישאר חי. הדברים שישכנעו את הישראלים לנקוט בצעדים הם לא העידוד שלנו או האיומים שלנו אלא המציאות. אני לא יכול למצוא ישראלי או פלשתינאי אחד שרוצה את המציאות הזו לילדיו".

בנוגע להחלטה על סימון מוצרים מההתנחלויות אמר שפירו: "העמדה שלנו באשר להתנחלויות ברורה ולא השתנתה- אנו מתנגדים להם. אך מנגד, אנחנו מתנגדים להחרמות מכל סוג נגד ישראל. אנחנו לא רואים את סימון המוצרים כחרם- זה מידע שמסופק לצרכנים והם יכולים להחליט לבד. כל עוד ההתנחלויות ממשיכות זה לא יהיה מפתיע אם יהיו תגובות כמו סימון מוצרים".

בנוגע ליונתן פולארד, אמר השגריר כי: "זו לא סוגיה פוליטית אלא משפטית. הוא ביצע פשע רציני וריצה את עונשו".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.