728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לחופש נולדה

לחופש נולדה

רותם דנון, עורך 'ליברל', על פרישתו מדירקטוריון תאגיד השידור הציבורי: "הובהר לי שאנחנו רק חותמת גומי". חיים יבין: "התרבות הפוליטית של מירי רגב - פריחזיציה"

בפאנל שעסק בחופש העיתונות בכנס אילת בהנחיית ניב רסקין, השתתפו חיים יבין, כתב ערוץ 10 אור הלר, סגן עורך "ישראל היום" אהרון לפידות" כתב המדיה של "גלובס" לי-אור אברבך והיועץ המשפטי של אגודת העיתונאים עו"ד אילן בומבך.

הפאנל נפתח בדיון על "ישראל היום" ושאלות הופנו לסגן עורך העיתון אהרון לפידות. חיים יבין: "זה עיתון קיר של רה"מ. ממומן על ידי איל הון מעבר לים, שמשלם על תעמולה לרה"מ. זה לא עיתון, כי עיתון בנוי על חופש הביטוי וחופש הדעה. אני קורא את ישראל היום, ואין שם ביקורת אחת על רה"מ, להיפך. לדוגמה, פרשת אובמה-נתניהו. הכותרת הראשיות הן מה חושב נתניהו, מה אמרו בלכתו. לא יספרו לי שיש דעות חופשיות בעיתון הזה". יבין הוסיף: "העיתון הוא לא חלק משוק הדעות כי זה לא עיתון".

אהרון לפידות, סגן עורך "ישראל היום" השיב: "ישראל היום הביא קול חדש לתקשורת בישראל, קול חדש ורענן. יתכן שעורכי העיתון וכותביו מאמינים שהשירות שעושה אובמה בישראל הוא לא מה שאנחנו צריכים, הוא לא מגיע למקומות של להגן על מדינת ישראל מול האיום האיראני". כאשר נשאל האם כסגן עורך העיתון יאפשר להעביר ביקורת על רה"מ, אמר: "אני מזמין אתכם לקרוא את מוטי גילת בטורו השבועי. הוא לא חוסך את שבטו מנתניהו מדי שבוע. להסתכל רק מנקוד המבט של ביקורת על נתניהו מקטין את הדיון. הבאנו קול חדש ורענן, גם אם הוא לצנינים בעיני אנשים מסויימים. קול מכיוון אחר".

על הלגיטימציה של העיתון אמר לפידות: "עובדה שאנו יושבים בפאנל מכובד ודנים בעיתון הזה, כי קשה לתקשורת המסורתית לבלוע את העובדה שיש קול אחר בשטח. אנחנו לא המצאנו את הפטנט הזה, ובכל העולם יש עיתונים כאלה". דנון הגיב: "אבל לא עם 60 עמודים, לא עם מהדורת סופ"ש ולא עד בית הלקוח".

רסקין עימת את לפידות עם טענות על קבלת אישורים מלשכת רה"מ. לפידות השיב: "בליברל הייתה כתבה על כל אנשי שלדון. היא נפתחה בתיאור ציורי של אדלסון מטייל על הקלנועית שלו ברחבי המערכת. זה פשוט לא נכון. אף אחד לא עורך את הידיעות או מעביר ידיעות כאלה או אחרות באופן לא מקובל. זה לא קיים ומעולם לא היה קיים. מי אמר שיש קשר בין לשכת נתניהו לעיתון?"
יבין שאל את לפידות מה התפקיד של אדלסון בעיתון. לפידות ענה: "לתפיסתו, אדלסון רצה עיתון מאוזן יותר, שמביא גם דעות אחרות בתקשורת".

לי-אור אברבך, כתב המדיה של "גלובס": "אדלסון אמר לי שכל הרעיון של 'אמפריית הרשע של נוני מוזס' היא רעיון שלו. ביום שבו יש ריבוי דעות ועיתונים ובלוגים ופייסבוק, זה בסדר שיש 'ישראל היום'. הבעיות בו הן מסחריות בעיניי. העובדה היא שהעיתון מחולק בחינם, וזה עיתון – לא חינמון אמיתי. יש כללי שוק, וצריך להתנהג באופן כלכלי ורציונלי. הכניסה של 'ישראל היום' לשוק היא לא רציונלית. אין לזה אח ורע בעולם. זה לא עיתון מטרו כמו בכל העולם. זה פגע אנושות בחופש הביטוי העיתונאי כי עיתונאים במקומות אחרים נשלחו לרחוב בגלל ההשפעה הכלכלית של כניסת העיתון 'ישראל היום'".

רותם דנון, עורך 'ליברל': "אם זה הולך כמו תעמולה ומדבר כמו תעמולה – זו תעמולה. עיתון צריך לתת שיקוף מציאות ברמה סבירה. ב'ישראל היום' זה לא קורה. זה משקף רק את המציאות כפי שרה"מ ורעייתו רואים אותה. יום אחרי העצרת לציון 20 שנה לרצח יצחק רבין. ב'ישראל היום' ביום שאחרי יש בוקסה קטנה כאילו מדובר באירוע שולי, ולידו סיפור על אורנה בן דור שהסיתה נגד נתניהו, והיא לא אישה עד כדי כך מוכרת. העיתון הזה הוא כשל שוק".

אור הלר, הכתב הצבאי של ערוץ 10: "'ישראל היום' חסר חשיבות מבחינת סקופים עיתונאים. זה דומה לערוץ 20, שגם הוא נועד לתת מענה אחר ואלטרנטיבה לצופים ואנשים עדיין מעדיפים לראות ערוצים אחרים. בגלל שנתניהו לא הצליח לסגור את ערוץ 10 אז הוא הלך על הטריק של לפתוח את השוק ולהחליש את הקיים. ואנו רואים שעם ישראל לא נוהר בהמוניו לראות ערוץ כמו ערוץ 20".

אילן בומבך, היועץ המשפטי של אגודת העיתונאים: "אין היום עיתון שהוא נטול אג'נדה. מה שקשה לעכל, זה עיתון שהוא פרו רה"מ. הוא לא נבחר בגלל 'ישראל היום', אלא דווקא בגלל כלי תקשורת אחרים שתקפו אותו באופן שיטתי. כעיתונאים שמקדשים ריבוי דעות, זה דווקא בא לידי ביטוי בעיתון שחושב אחרת".
אור הלר בתגובה לדבריו של עו"ד בומבך: "מעניין אם העיתון הזה היה חושב ככה גם עם רה"מ היה מישהו אחר ולא נתניהו".

יוסי אליטוב, עורך השבועון החרדי 'משפחה', אמר מהקהל כי 'ישראל היום' נוצר בגלל המיאוס שאנשי התקשורת יצרו בקרב הציבור במשך שנים. יבין בתגובה: "אני כופר בתזה שלך. הרעיון של רשות השידור מיסודו הוא כמו של ה-BBC וזה הפשע הגדול ביותר של הממשלה הזו שביטלה את האגרה, כי זה גלגל שאי אפשר להחזיר לאחור.

אהרון לפידות: "בכנס זה הוצג מחקר של יפעת, שקבע כי רב הציבור חושב שהתקשורת שמאלנית. במקום להכנס ב'ישראל היום', חשבתי שהפאנל המכובד הזה ייתן את דעתו על איך יכול להיות שבכנסת ניסו לחוקק חוק, כדי לסגור עיתון. זה חופש עיתונות? הטענה כאילו הרסנו את 'מעריב' היא מגוחכת. העיתון הזה היה בצלילה עוד הרבה לפני ש'ישראל היום' הופיע".
דנון בתגובה: "אף אחד לא דיבר על לסגור את העיתון. רק לקחת עליו כסף, שלא יחולק בחינם".

חיים יבין מתח ביקורת על הצעדים שנוקט ראש הממשלה ושר התקשורת בעניין רשות השידור: "הוא מדלדל את הרשות. 300 איש כבר עזבו. האם אפשר לעשות טלוויזיה ורדיו בצורה כזו?"

בתגובה דנון אמר: "כן. ככה עבדנו בערוצים המסחריים. בשישה החודשים האחרונים שהייתי חלק מדירקטוריון תאגיד השידור הציבורי, נחשפתי להלך הרוח בציר הזה של פוליטיקה ותקשורת בישראל. אנשים של נתניהו אמרו לי שהדירקטוריון הזה לא קורה בגללי. הובהר שאנו חותמת גומי. הביאו אותנו כמועצה מקצועית, והודעתי לפני שבועיים שאני פורש כי זו פארסה – בדקו עליי כל מה שלא רלוונטי. רה"מ לא יודע לשחרר את אחיזתו הלופתת בתקשורת. הוא מחזיק בידיו את הכוח לעצב את מפת התקשורת בישראל, וכרגע זה אומר תקשורת מבוזרת ומוחלשת".

הלר: "בעידן שבו כלי תקשורת הם עניים יותר וחלשים יותר, ההישג של ערוץ 10 מדהים במובן הזה שהוא באמת חתך בהוצאותיו כדי לא להסתמך על פוליטיקאים".
ניב רסקין, שהזכיר את עבודתו בגלי צה"ל, שאל על ניסיונות ההתערבות של שרת התרבות והספורט מירי רגב בבחירת השירים בגלגל"צ. יבין בתגובה: "במקום להתווכח על צ'כוב, אנחנו מתווכחים על מירי רגב. זה לא טוב. אני חושב שיש, שזה גם במידה רבה בגלל השידור המסחרי שמתעסק בבידור להמונים ורייטינג, תופעה של בידוריזציה של התקשורת, ברגע שיש שלטון חזק מלמעלה. התרבות הפוליטית הזו של מירי רגב, לצערי, חודרת לכל השכבות. זו 'פריחזציה' של התרבות שלנו".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.