728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

פרסומים שהטיפו לאלימות

פרסומים שהטיפו לאלימות
"לא פרסום יחיד אלא פרסומים רבים ביותר שגרמו להסתה ולהפצת רעיונות בפני עוקבים רבים, חבריו של הנאשם, בפייסבוק"אילוסטרציה: Shutterstock

38 חודשי מאסר בפועל נגזרו על מוחמד חאג' יחיא, שהורשע על פי הודאתו בהסדר טיעון בחבלה בכוונה מחמירה ובהסתה לאלימות או מעשה טרור

ביהמ"ש המחוזי מרכז גזר היום 38 חודשי מאסר בפועל, שנה מאסר על תנאי ופיצוי למתלונן בסך 20 אלף שקל על מוחמד חאג' יחיא, אשר הורשע על פי הודאתו בהסדר טיעון בחבלה בכוונה מחמירה, הסתה לאלימות או מעשה טרור וחבלה במזיד ממניע של גזענות או עוינות כלפי ציבור.

על רקע נסיבות מותו של חיר חמדאן בחודש נובמבר בשנה עברה בכפר כנא, פרצו מהומות בעיר טייבה. על פי כתב האישום המתוקן בו הודה יחיא, בתאריך 9.11.14 בלילה, התאספו בגשר טייבה הוא ואחרים שזהותם אינה ידועה, כשהם רעולי פנים. במהלך המהומות הבעירו צמיגים בסמוך לגשר, וגרמו לחסימת כביש 444. ההמון עצר כלי רכב שעברו במקום במטרה לבדוק את זהות הנוהג בהם במטרה לאתר נהגים יהודים.

במהלך המהומות פנה יחיא אל עיתונאי שעמד באותו זמן בגשר ולידו עמדו שישה אחרים רעולי פנים, וביקש ממנו לצלמם בוידאו. מיד בהמשך, אמר למצלמה: "אנשים במשולש, היום בכפר כנא, מחר בטייבה ואום אל פאחם, אינתיפאדה אינתיפאדה, כל אחד שיעשה אינתיפאדה בדרך שלו. בעזרת השם הדם של הבחור חיר לא ילך סתם, אלוהים גדול על המקפחים, אלוהים גדול על הציונים, אללה אכבר, אללה אכבר".

באותה עת, נהג שעבר ברכבו בכביש, נאלץ בהגיעו לאזור הגשר לעצור את הרכב, בעקבות המהומות וחסימת הכביש. לעברו ניגשו כמה מהאנשים במקום והחלו לשוחח עמו בערבית על מנת לברר האם הוא יהודי. משהבחינו האחרים כי הנהג לא עונה להם בערבית, החלו לזרוק אבנים אל עבר הרכב, תוך שהם צועקים לעבר ההמון כי מדובר ביהודי, וזאת כאשר הנהג עדיין ישוב בתוך הרכב ומתגונן מפני ההמון הזועם. כתוצאה מיידוי האבנים, התנפצו שמשות הרכב. בשלב זה, הבחין אדם אשר שהה אותה עת בכביש בתקיפת ההמון הזועם ובתגובה ניגש לעבר הרכב תוך שהוא הודף ומרחיק את ההמון מהרכב. עתה, התקדם יחיא לעבר הרכב, בעודו אוחז בכוורת זיקוקים נפיצים, הדליקה והניחה בתוך הרכב. הזיקוקים החלו להתפוצץ, והרכב החל לעלות באש, בעוד הנהג בתוכו. משהבחין אותו אדם באש האוחזת ברכב, ניגש לרכב יחד עם מחלצים אחרים שזהותם אינה ידועה, ובעוד האלימות כלפי הנהג נמשכת, חילץ אותו מן הרכב, הגן עליו בגופו מפני ההמון, הכניסו לרכבו שעמד בסמוך, ונמלט מהמקום. כתוצאה מהמעשים האמורים, נחבל נפגע העבירה בגופו באורח קל.

יחיא הורשע בנוסף בכך שבתקופה הרלוונטית החזיק ברשותו חשבון בפייסבוק, ובו פרסם פרסומים רבים שיש בהם משום דברי הסתה, ביניהם פרסום איור של יד האוחזת בבקבוק תבערה בוער על רקע מפת שטחי יהודה ועליו נרשם "למען האלוהים", תמונת מחבל ועל גביה הכיתוב "אל שאהיד האלוף הגיבור", ופרסומים נוספים ורבים שיש בהם משום עידוד, תמיכה והסתה לביצוע מעשים דומים.

בגזר דינו כתבה השופטת רות לורך, סגנית נשיא ביה"ש המחוזי: "מדובר בפרסומים שהטיפו לאלימות ולגזענות, לא פרסום יחיד אלא פרסומים רבים ביותר שגרמו להסתה ולהפצת רעיונות בפני עוקבים רבים, חבריו של הנאשם, בפייסבוק וכן עוקבים רבים היכולים להיחשף לפרופיל הציבורי בו עשה שימוש הנאשם כאשר פרסם חלק גדול מהפרסומים. אין צורך בהשערות כדי להעריך שישנה סבירות רבה שכיתובים ותמונות שהעלה הנאשם יש בהם כדי לעודד, לתמוך ולהסית אחרים לאלימות וגזענות. באשר לאירועים כלפי המתלונן, המעשים עצמם כוללים אופי של אכזריות, פגיעה אקראית במתלונן שהזדמן למקום רק בשל היותו יהודי, על רקע אידיאולוגי ולאומני, כאשר באותה עת שהרכב עולה באש והמתלונן בסכנה, הנאשם מוצא לנכון להצטלם ולתעד את עצמו כדי בהמשך לעלות את תמונתו ולפרסם פרסומים כמפורט לעיל."
התיק נוהל בידי עו"ד עו"ד נטלי חגי-גדלוב מפרקליטות מחוז מרכז.


אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.