728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

רגולציה חוצת-פלטפורמות

רגולציה חוצת-פלטפורמות
"התאמות אלה יאפשרו לשמור על מגרש משחקים מאוזן בין כלל השחקנים בשוק"

הצעת חוק: יש להחיל חובות רגולטוריות על מיזמי שידורים ברשת האינטרנט, "לרבות חובת השקעה בהפקות מקומיות, איסור על שידור פרסומת, חובות והגבלות בתחום התוכן"

על שולחן הכנסת הונחה אתמול הצעת חוק, שנועדה להחיל חובות רגולטוריות על מיזמי שידורים חדשים באמצעות רשת האינטרנט, "לרבות חובת השקעה בהפקות מקומיות, איסור על שידור פרסומת, חובות צרכניות, חובות והגבלות בתחום התוכן". יוזמי הצעת החוק, חברי הכנסת נורית קורן (הליכוד), אלי כהן (כולנו), אברהם נגוסה (הליכוד), יעקב מרגי (ש"ס), איתן כבל, קסניה סבטלובה, יוסי יונה ומיכל בירן (המחנה הציוני), כתבו בהסבר להצעת החוק: "חברת הסלולר סלקום השיקה לאחרונה את שירות השידורים החדש שלה; וחברות סלולר נוספות, דוגמת פרטנר, רמי לוי וגולן טלקום, הצהירו לאחרונה על כניסתן הקרובה לשוק השידורים, כספקיות שידורים באמצעות האינטרנט, כאשר כל שירותי השידורים האלה יתחרו ישירות בשידורי הוט ו-yes.

"כדי למנוע ואקום חקיקתי ונזק בלתי הפיך לשוק השידורים וליצירה המקומית (בשל איבוד מנויי פלטפורמות הכבלים והלוויין, שיגרעו מהיקף השקעתן בהפקות מקור) יש לבצע לאלתר מבעוד מועד את ההתאמות הרגולטוריות הנדרשות וליצור וודאות משפטית ורגולציה אחידה לכלל השחקנים המתחרים בשוק, חדשים כוותיקים.

"עם זאת, כדי לעודד הצטרפותם של שחקנים נוספים לשוק השידורים, ראוי להבחין בין שחקן חדש שהוא גם בעל רישיון בתחום הבזק, לבין שחקן חדש שאינו בעל רישיון כאמור. לגבי מי שהם בעלי רישיון בתחום הבזק, כגון חברות הסלולר שהן גופים רבי עוצמה בעלי תשתית שיווקית ושירותית ומסד לקוחות עצום ויש ביכולתן להציע חבילות שירותים ולרתום אליהן רבים מקרב מנוייהן, תחול תקופת מעבר בת שתי מדרגות בחצי שנה הראשונה ובחצי שנה השנייה. לעומת זאת לגבי שחקן חדש שאינו בעל רישיון בתחום הבזק תחול תקופת מעבר ארוכה יותר בת שנה וחצי. כל שחקן חדש יחויב להשקיע סכום קבוע בתקופת המעבר שנקצבה לגביו, ולאחריה יחול משטר רגולטורי אחיד על כלל השחקנים בשוק, על פי קביעת המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין (יוזכר כי עם כניסתה שלyes לשוק בשנת 2000 היא חויבה להשקיע כ-30 מיליון ש"ח בהפקות מקור כבר בשנה הראשונה. לאחר מכן, במהלך העשור האחרון קבעה המועצה כי שיעור ההשקעה השנתי בהפקות מקור של שתי החברות, הוט ו-yes, יעמוד על 8% מכלל הכנסותיהן של החברות).
"במסגרת מיזמי השידורים החדשים יועברו השידורים באמצעות רשת האינטרנט, ועל כן יש לקבוע בחוק התקשורת, כבר עתה, כי שידורים אלה, בדומה לשידורי הוט ו-yes, יהיו אף הם טעונים רישיון מאת המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין, וכי יחולו עליהן החובות הרגולטוריות הנלוות לכך, לרבות חובת השקעה בהפקות מקומיות, איסור על שידור פרסומת, חובות צרכניות, חובות והגבלות בתחום התוכן וכיוצא באלה.
"התאמות אלה יאפשרו לשמור על מגרש משחקים מאוזן בין כלל השחקנים בשוק, תוך שמירה על אינטרסים ציבוריים הנוגעים לגיוון ופלורליזם בשידורים, עידוד יצירה מקורית ישראלית, הגנה על קטינים, הגנת הצרכן, שמירה על כללי אתיקה בשידורים ועוד".

ח"כ פרופ' יוסי יונה:"הצעת החוק הזו נועדה לקבוע בחוק התקשורת כי שידורים אלה, בדומה לשידורי הוט ו-YES יהיו אף הם טעוני רשיון מאת המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין. כך יחולו עליהם החובות הרגולטוריות הנלוות לכך, לרבות השקעה בהפקות מקור. מדובר על 4%-6%, זאת מתוך רצון להגן על הפקות מקור ישראליות. לכן נרתמתי להצעת החוק ,לעזור לתעשיה הישראלית בהפקות מקור מצויינות שנוצרות כאן"

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, מיוזמי הצעת החוק:" הצעת חוק זו נועדה למנוע אפליה. זה לא יתכן וגם לא הגון, שיהיו כאלה שישדרו בחינם ואחרים ישלמו. אין לי בעיה שכולם ישדרו בחינם, אבל לא להפלות בין אלה שהשקיעו ומשלמים והאחרים בחינם. זה עלול ליצור כאוס בשוק".

ח"כ קסניה סבטלובה, מיוזמי הצעת החוק, אמרה היום: "הכנסת, בהיותה רשות מחוקקת, עושה עבודתה להתאים את החקיקה לרוח הזמן. חוק זה הוא אחד מהחוקים הללו, והמטרה היא להחיל את כללי הרגולציה גם על שידורים המועברים דרך האינטרנט ולא רק בכבלים או בלווין. אני מעריכה שהפיגור של החקיקה אחר המציאות- יימשך לעד, ותפקידינו כמחוקקים לעשות את המרדף"

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.