728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

שתזכה לשנה הבאה

שתזכה לשנה הבאה

בדיוק 14 שנה לאחר שהחל לפעול והצליח לשרוד דרך חתחתים קשה, מסבירים אנשי חברת החדשות של ערוץ 10 מה הפך אותו בית לערכים עיתונאיים חשובים

ערוץ 10 החל את שידוריו בט"ו בשבט תשס"ב, 28 בינואר 2002. 14 שנים סוערות חלפו מאז תחילת פעילותו של ערוץ מסחרי נוסף בישראל, שהתמודד בחלק גדול מהזמן מאז תחילת פעילותו עם דרך חתחתים: קשיים כלכליים משמעותיים, שרשרת ארוכה של איומי סגירה ושינויים בבעלות.

 

הלב הפועם של ערוץ 10, הקטר שמוביל אותו גם בזמנים הקשים ובעתות המשבר, הוא חברת החדשות שלו, שמפיקה את תוכניות החדשות והאקטואליה. מדובר במערכת עיתונאית מובילה ומוערכת, עתירת הישגים. את חברת החדשות מוביל בשלוש השנים האחרונות העיתונאי גולן יוכפז. בעוד שלא ברור מה צופן העתיד לערוץ 10 כעסק כלכלי בר קיימא, מעמדה המקצועי של חברת החדשות כגוף עיתונאי ערכי, חשוב ומשמעותי, אינו מוטל בספק. חברי המערכת לא מסתירים את גאוות היחידה שהם חשים. 

נדב אייל

נדב אייל. "חופש מלא ומוחלט. עיתונאים פורחים בערוץ כזה". צילום: רונן פדידה

נדב אייל, עורך חדשות החוץ של חדשות 10 הצטרף לערוץ עם הקמתו ב-2002, ושימש ככתב מדיני ופוליטי בחדשות 10 שסיפקה את החדשות לערוץ החדש : "הייתי שם בלילה הראשון כשהוקמה חברת החדשות במסגרת חדשות ישראל. ערוץ 10 הוא מאז בית לעיתונאים רבים וחשוב מזה – הוא בית לערכים עיתונאיים של יושר וחקרנות ושל חוסר כניעה בפני שררה. הערוץ הזה הצליח לעשות את מה שרבים חשבו שהוא לא אפשרי – לתת אלטרנטיבה. רבים בקרב הציבור רואים בערוץ 10 ערוץ עיתונאי. בעיני זה מקום שנפלא לעבוד בו. מעולם לאט חשתי חצי גרם של ניסיון להשפיע עלי, אלא חופש מלא ומוחלט. עיתונאים פורחים בערוץ כזה. כוחנו בחירותנו. התקשורת הישראלית הופכת להיות יותר רבגונית ויש בה יותר קולות מחלקים שלא היו מיוצגים בה עד עכשיו, כמו מהפריפריה, או פרשנות מצדדים שונים של המפה הפוליטית, גם מהשוליים. הרבגוניות הזו היא מרכיב בחירות. החירות הזו משרתת  טוב יותר את הציבור".

אלון בן דוד. "אנחנו ערוץ ספקני עם סימני שאלה". צילום: רונן פדידה

אלון בן דוד, הפרשן הצבאי של חדשות 10 וממייסדי חברת החדשות: "הערוץ חוגג 14 שנים, אבל חברת החדשות חוגגת 15 – שידרנו שנה אחת קודם. היום לפני חמש עשרה שנה שידרתי מקטאר, מהמפרץ הפרסי, על היערכות האמריקאים לקראת הפלישה לעיראק. שידרנו בכל האירועים העולמיים, לא רק בישראל, מגאורגיה ועד המפרץ. ערוץ 10 מקפיד מאוד על שידורים מהשטח. אין תחליף למראה עיניים. ניסינו מהתחלה להקים ערוץ שמכבד את הצופים שלו. לא מתנחמד, לא מתחנף, אכזה שמנהל עם הצופה שיח אמיתי, בגובה העיניים. זה אמנם לקח זמן, אבל הצופים למדו להעריך זאת. למדו להעריך את התחושה שהערוץ מתייחס לקהל שלו כאל צופים אינטיליגנטים ולא עדר שמאכילים אותו בכפית. המציאות מראה שלא ניתן לייצר תמונת חיים פשוטה, זה אתוס שנשאר עד היום בערוץ. אנחנו ערוץ ספקני עם סימני שאלה. ערוץ שתמיד יערער וישאל עוד שאלה, כדי להבין מה קורה. ערוץ 10 עשה זאת במלחמת לבנון השניה. כשרבים בתקשורת מחאו כפיים לצה"ל – אנחנו הובלנו, ובצדק, קו ביקורתי. האתגר הוא לצייר תמונה רחבה ככל האפשר, למען הציבור. בצוק איתן עשינו זאת לא רע ונתוני הצפייה הראו זאת. אנשים גילו אז את ערוץ 10. הצפייה עלתה בשיעור ניכר והצופים נשארו איתנו גם אחרי צוק איתן. אחד האתוסים אצלנו מהיום הראשון הוא שבסוף, צריך ליהנות מהעבודה. אצלנו זה מקום עבודה שאנשים אוהבים לעבוד בו. תרם לזה רבות בשנתיים האחרונות גולן יוכפז. הוא שינה את תפישת חדשות הטלוויזיה. התחלנו לשדר מוספים ומגזינים – לא רק בימי שישי, אלא כמעט מדי יום. יש לנו לפחות ארבעה סיורי עומק בשבוע, ומתברר שזה החלק שבו הכי צופים. למשל סדרת הכתבות של אבישי בן חיים על תפיסת גן עדן וגיהינום בחברה הישראלית – מי היה מאמין שכתבה כזו פילוסופית תרתק את הצופים. או הסדרה של סמדר פלד, "מכת מדינה", שעסקה בשאלה כיצד הפכה תופעת האלימות במשפחה לנפוצה כל כך בישראל. זה מראה שיש עתיד לכתבות עומק.

"אני כתב שטחים שש שנים בקירוב ועדיין אוהב מאוד את התפקיד", אומר רועי שרון, ומוסיף: "זה כבוד גדול וזכות גדולה בשבילי לעבוד בחדשות 10. חברת החדשות נותנת לי חופש עיתונאי מוחלט וזה מצרך חשוב וקריטי. יש לנו מנכ"ל ועורכים שנותנים גיבוי טוטאלי לסיקור העיתונאי. לכתב שחוזר לאולפון מהשטח, לא מתערבים בתכנים. התוצאה היא שערוץ 10 משדר כיום תוכן איכותי, שלא מהסס למתוח ביקורת על גופי שלטון ועל כל מי שצריך לבקר אותו. אני מאחל לחברת החדשות עוד שנים ארוכות של עבודה עיתונאית מסורה, אמינה ומוצלחת"

ברוך קרא

ברוך (ברוכי) קרא. "תפיסה לוחמנית של עיתונות משוחררת, יצירתית ומרתיעה". צילום: רונן פדידה

ברוך (ברוכי) קרא הוא כתב ופרשן חדשות 10 לענייני משפט, מאז 2004: באופן כללי, הדבר המייחד את חדשות 10 – זה שאצלנו נוהגים לכנות ה DNA של חדשות 10 – זו התפיסה הלוחמנית של עיתונות משוחררת, יצירתית ומרתיעה. ברוב השנים הצלחנו לשמור על האפיון המיוחד הזה, על אף שהמקום סבל הרבה פעמים מחוסר יציבות. על אף שהיינו כל כך תלויים בחסדי פוליטיקאים, אף פעם לא ויתרנו ופרסמנו תחקירים שדי סיבכו אותנו – זה היופי של המקום. הוא נורא שקוף ואין חשש שיסתירו דברים ולא יוציאו אותם החוצה. מבחינתי מדובר באנשים נהדרים. יחד צמחנו 14 שנים במקום הזה. בהתחלה הסתובבו פה הרבה רווקים, אבל היום המערכת מלאה בהורים לילדים. חלקנו חברים טובים, נפגשים אחרי העבודה עם המשפחות והילדים שזה אומר שמדובר במקום עבודה שהצליח לייצר חברויות אמתיות. מקום שכיף לבוא אליו. כעת אנחנו בתקופה פורחת ומוצלחת מאוד. מה עוד אפשר לאחל לעצמנו".

אלמוג בוקר

אלמוג בוקר. "דברים שמשנים מציאות ולא נראים רק כמו בריחה מהמציאות". צילום: רונן פדידה

אלמוג בוקר, כתב חדשות 10 בדרום משנת 2007, כיסה את העורף בעוטף עזה בתקופת מבצע עופרת יצוקה, מבצע עמוד ענן ומבצע צוק איתן, ב-2015 העלה סדרת כתבות תחקיר בשם "נטושים בעוטף" וסדרת כתבות בשם "הפריפריה – מסע בחצר הזנוחה של ישראל בנגב ובגליל". "ערוץ 10 עובר בשנתיים האחרונות מהפכה אמיתית", הוא אומר ומוסיף:"כבר לא רק חדשות, אלא סיפורי עומק שבאים לידי ביטוי בסדרות, במגזינים וגם בסיפורים על אנשים טובים שמקבלים ביטוי.
אחרי שהבטחנו את המשך השידורים ל-15 שנים נוספות, אני מאחל לנו, לערוץ 10 ובעיקר לצופים שלנו שנמשיך לעשות מהדורה ארוכה של שעה וחצי, שבה אפשר לעשות דברים שמשנים מציאות ולא נראים רק כמו בריחה מהמציאות".


קיצור תולדות הזמן: בן 14, למוד קרבות

החל משנת 2007 נשמעו איומים רבים, הן מצד הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו והן מצד בעלי הערוץ, על כוונה לסגור אותו. המקור לאיומים הללו: הפסדים כבדים שהסב תפעול הערוץ לבעליו. באמצע יולי 2009, הודיע מנכ"ל ערוץ 10 כי קופת הערוץ תספיק לחודש ימים, ולאחר מכן, אם לא יהיה שינוי במצב, יפסיק הערוץ את פעילותו‏. בעקבות איום הסגירה, נערכה הפגנה של עובדי הערוץ מול משכן הכנסת. ערוץ 10 המשיך לפעול, לאחר שמשרדי האוצר והתקשורת הגיעו להסכם עם הנהלת הערוץ על דחיית החזר מרבית החובות ל-2012, שהוערכו אז ב-35 מליון ש"ח. באוקטובר 2009 התקבלה החלטה ברשות השנייה לצאת למכרז חדש על הערוץ. בינואר 2010 החליטה מועצת הרשות השנייה על הארכת זיכיון הערוץ, במסגרת תנאים שנקבעו ופורטו בחוק, לפיהם על הזכיין להשלים את החוסרים שצבר בהוצאות על תוכן במהלך שנות הזיכיון, וכן את החוסרים בתשלום דמי הזיכיון והתמלוגים.

בספטמבר 2011, בעקבות פרסומים נגד רון לאודר, שהיה אז מבעלי הערוץ, כאילו הפעיל לחצים פסולים על אנשי ערוץ 10 להתנצל על דברים שפרסמו בכתבה ששודרה על איש העסקים שלדון אדלסון, והתפטרות של מספר בכירים בגין הפרשה, החליט לאודר להפסיק את הזרמת הכספים למימון הערוץ‏. בדצמבר 2011, דחתה ועדת הכלכלה של הכנסת הצעה לאפשר פריסת תשלומי החובות של ערוץ 10. בעקבות ההחלטה, הודיע מנכ"ל ערוץ 10 דאז (בקדנציה הראשונה שלו בתפקיד. ביולי 2014 הוא שב לתפקיד מנכ"ל הערוץ, כשהחליף את רפי גינת שהתפטר) יוסי ורשבסקי, כי "הערוץ יוחשך ב-27 בינואר 2012" – 10 שנים בדיוק מיום הקמתו. אז,הוצע לערוץ 10 להמיר את חובותיו למחויבויות תוכן. חמישה ימים לפני סגירתו, הוחלט לבסוף כי הערוץ יקבל זיכיון עד ל-2013, ואיום הסגירה הוסר מעליו. ההצעה להמרת החובות לתוכן נדחתה לבסוף בהצבעה בכנסת. בשל האיום הממשי לסגירת הערוץ הוקפאו מספר הפקות של הערוץ.

בדצמבר 2012, איומי הסגירה שבו לערוץ, כאשר סיום הזיכיון לפי ההסכם היה אמור להגיע ב-1 בינואר 2013. לבסוף, חתם הערוץ על הסכם פריסת החובות כלפי המדינה וכלפי גופים נוספים, בנוסף להלוואה שהמדינה תגיש לערוץ בסך 65 מיליון ש"ח, על מנת לסגור את החובות. בנוסף לכך, הערוץ התחייב להעביר את פעילותו למרחב ירושלים, ולשלם עבור ההארכה שניתנה לו. במסגרת ההסכם, התאפשר לערוץ להמשיך לשדר עד ל-1 בינואר 2014, כשינוסח הסכם מחודש להחלפת הזכיינות ברישיון קבע או הארכת זכיינות הערוץ. כמו כן, דברי ההסכם היו אמורים לבוא לכדי הצעת חוק, אך הצעה זו נתקלה בסחבת בשל פגרת הבחירות של הכנסת. לאחר מאבק ממושך והגשת מכתבי הפיטורים לעובדי החברה, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לתת ליו"ר הכנסת בזמנו, ראובן ריבלין, לכנס את מליאת הכנסת ואת ועדת הכספים לישיבת חירום לצורך העברת החוק ב-20 בדצמבר 2012. ההצעה עברה בקריאה ראשונה ברוב מוחלט של 33 נוכחים, ובקריאה השנייה והשלישית ברוב של 11 נוכחים. כל מכתבי הפיטורים שנשלחו – בוטלו.

ב-1 בספטמבר 2013 הושלמה ההעברה הסופית של פעילות חברת החדשות לירושלים (לאולפן זמני) בהשקעה של כ-20 מיליון שקלים. משם משודרת מהדורת החדשות המרכזית.

ב-28 בדצמבר 2014 הוחשכו מסכי הערוץ  מהשעה 22:30 עד לבוקר המחרת, במחאה על סגירתו שהייתה צפויה להתממש ב-31 בדצמבר, לאחר שמשרד האוצר טען לאי-עמידה של הערוץ בתנאים הרגולטוריים. בהתערבותו של יהודה וינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה, התקבלה בסופו של דבר החלטה, ביומה האחרון של השנה האזרחית, כי לאור מועדן הקרוב של הבחירות לכנסת, יוארך זיכיון הערוץ לחצי שנה נוספת.

במאי 2015 רכשה קבוצת RGE רכשה את המניות של ערוץ 10. ב-28 ביוני 2015 אישרה הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מתן רישיון שידורים לערוץ למשך 15 שנים,  והחל מ-1 ביולי 2015 הערוץ משדר כשהוא בעל רישיון לשידורים מסחריים שתוקפו ל-15 שנה.

בשבועות האחרונים מתמודד הערוץ עם החלטה של מועצת הרשות השניה שלא להתיר את הארכת מהדורת החדשות המרכזית, מעבר ל-60 דקות.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.