728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

תדר אנרגטי

תדר אנרגטי
על פי ההצעה שאושרה,התחנות שיפצלו את המשדרים על גבי התדרים שניתנו להן, לא תוכלנה לבקש תדרים נוספים בטענה שהן סובלות מבעיות קליטה באזור הזיכיון שלהם.

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את התיקון לחוק הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, שיאפשר פיצול שידורים של בעל זיכיון לשידורי רדיו

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה הבוקר פה אחד, לאחר דיון נוסף, את הצעת החוק של ח"כ נאוה בוקר (הליכוד), וחברי כנסת נוספים, לתקן את חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו על מנת לאפשר פיצול שידורים של בעל זיכיון לשידורי רדיו. ההצעה תועבר להצבעה בכנסת בקריאה ראשונה. הדיון היום התקיים לאחר שהושג הסדר לעניין פיצול השידורים, המקובל על כל התחנות. לפי ההצעה, מועצת הרשות השנייה תוכל לאשר לבעל זיכיון ברדיו האזורי שהוקצו לו מספר תדרים לכיסוי אזור הזיכיון לשדר תכנים שונים בתדרים, בחלק משעות היום. על פי ההצעה שאושרה, כל התחנות שיש להם יותר מתדר אחד תוכלנה לבקש מהמועצה אישור לפיצול שידורים. התחנות שיפצלו את המשדרים על גבי התדרים שניתנו להן, לא תוכלנה לבקש תדרים נוספים בטענה שהן סובלות מבעיות קליטה באזור הזיכיון שלהם. במידה ותהיה הפרעה אובייקטיבית לקליטת השידורים שמקורה חיצוני, הנושא ייבדק לגופו ויטופל. על פי ההצעה שואשרה כל תחנה תוכל לקבל רק פיצול שידורים אחד.

בפתח הדיון התפתח עימות בין ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) ליו"ר מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, אוuה מדז'יבוז', על רקע טענתו של ח"כ פריג' לעיכוב במתן אישור לתחנת רדיו נוספת בערבית מדרום לאום אל פאחם. ח"כ פריג' הביע חשש שאישור הצעת החוק יחסום כניסה של שחקנים נוספים. הוא הוסיף כי בעבר כבר פנה בעניין ליו"ר המועצה הקודם, שי באב"ד, והמועצה אף מצאה שיש היתכנות כלכלית לתחנה נוספת. לדבריו, כבר 3 שנים מבטיחים לו לטפל בעניין. היועצת משפטית של המועצה, עו"ד הילה שמיר, הסבירה כי הצעת החוק לא תמנע מתן זיכיון נוסף, שכן המועצה יכולה לתת 20 זיכיונות וכיום יש רק 16 תחנות אזוריות. היו"ר מדז'יבוז' טענה כי טרם התקבל אישור משרד התקשורת לתדר נוסף. עם זאת, סמנכ"ל ספקטרום במשרד התקשורת, נתי שוברט, אמר כי בתקופת באב"ד נמצא תדר. "בבוא היום, כשהרשות תסיים את עבודתה, נצטרך לבדוק שוב", אמר. מדז'יבוז' הוסיפה ודחתה בתוקף את הטענה של ח"כ פריג' שהבטיחה לו כבר לפני 4 חודשים שהתהליך יסתיים תוך חודש. פריג' זעם ואמר כי יציג התכתבויות שאכן כך היה. בתשובה לשאלת היו"ר כבל, לגבי לוחות הזמנים, אמרה מדז'יבוז: "אני מניחה שבחצי שנה הקרובה נקבל החלטה אם יוצאים למכרז או לא – כדי שאחרי זה הוא (פריג') לא יגיד חודש". היו"ר כבל זעם על ההתייחסות ודרש מדז'יבוז' התייחסות מפורטת ובכתב ללוח הזמנים לטיפול בנושא.

kal1

ישיבת ועדת הכלכלה, הבוקר. הושג הסדר לעניין פיצול השידורים, המקובל על כל התחנות

כזכור, בדיון הקודם בוועדת הכלכלה, שנערך ב-14 באוקטובר, לא כל התחנות תמכו בתיקון. מנכ"ל רדיו קול רגע, חיים הכט, מהמתנגדים לתיקון בחוק, אמר בישיבה הקודמת כי הוא "מדבר בראש ובראשונה כאזרח חרד, לנוכח הרגל הגסה שרומסת מעשה חקיקה". הוא אמר כי החוק נולד בחטא והוסיף: "החקיקה הזו מיותרת. לרשות השנייה יש סמכויות היום לטפל בפיצול תדרים. ברדיו דרום הפיצול נכון, חשוב וראוי. אך באשר לרדיוס, אם יש מקום לרדיו ברוסית צריך להוציא מכרז שוויוני. הפיצול ברדיו חיפה, שהוליד את המהומה, נעשה בקריצה של רדיו דרוזי אלק, לא היה קשר לדרוזים והרשות השנייה התעשתה". הוא הוסיף כי הפיצול שהוליד את תחנת "חם אש" הוביל לירידה בהכנסות של רדיו קול רגע ולפיטורי 7 עובדים, והוסיף כי אם יקומו בצפון עוד 4 תחנות יפוטרו עוד 62 עובדים שהוא מעסיק כיום. "אין לנו שום סיכוי להחזיק תחנה ולהתחרות בעוד 7 תחנות באזור", אמר.

בניגוד לדיון הקודם, בדיון היום לא נשמעו התנגדויות להצעה המתוקנת שהציג משרד התקשורת. לפי ההצעה שאושרה כאמור, המועצה תהייה רשאית לאשר פיצול אם מצאה שיש צורך בתוכן נוסף, וזאת לאחר שתמפה את הצרכים המיוחדים של אוכלוסיות שונות ברחבי הארץ. ככל שיינתן אישור כזה השידורים יהיו בהתאם לכללים שתקבע המועצה, שייכנסו לתוקף תוך כשנה מיום פרסום החוק. עוד נקבע כי אישור לפיצול שידורים יינתן רק לאחר ששר התקשורת יאפשר הקצאת תדרים נוספת לבעל הזיכיון. כמו כן נקבע כי הפיצול יתאפשר לתוכן שידורים נוסף אחד בלבד.

כמו כן נקבעו הוראות מעבר שיחולו על בעלי זיכיון שכבר קיבלו מהמועצה אישור לפיצול שידורים – אותם בעלי זיכיון יוכלו להמשיך את השידורים המפוצלים עד לקבלת אישור מעודכן מהמועצה בהתאם לכללים החדשים שנקבעו כאמור.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר: "במשך השנים עודדה מועצת הרשות השנייה שידורים מפוצלים במקצת מאזורי הזיכיון, ככלי המאפשר מתן מענה לקהלים מוגדרים ומבודלים בתוך אזור הזיכיון, דוגמת אוכלוסיית דוברי רוסית או תושבים בעלי צרכים ייחודיים באזור הדרום ובאזור חיפה. שידורים מפוצלים כאמור נמשכו שנים ארוכות, אושרו פעם אחר פעם על ידי מועצות והנהלות הרשות שהתחלפו במהלך שנים, לרבות לאחרונה, וזכו לתגובות חיוביות ושביעות רצון בקרב מאזיני האזורים הרלוונטים.
"כלי זה של היתר לשידורים מפוצלים הוא אמצעי חשוב המאפשר לרשות השנייה לממש את מטרותיה בדבר מתן מענה תכני לקהלים מצומצמים ומוגדרים, אשר לא ניתן להם פתרון חלופי ואשר הענקת זיכיון ביחס לשידורים לקהלים אלו אינה בת היתכנות כלכלית או טכנית, בפרט בהתחשב בעובדה כי השימוש בתדרי FM הולך ופוחת בעולם כולו, ובנורבגיה אף הוכרזה לאחרונה הכוונה לחדול משידורי FM.
"השידורים המפוצלים גם נותנים מענה בשעת חירום, על ידי שימוש בתדר הנוסף כ"גל שקט" בשעות הלילה ובסופי שבוע, המשמש בשעת הצורך להשמעת אזעקות והעברת נתונים ומידע מפיקוד העורף. שימושים אלה הוכיחו עצמם כבעלי חשיבות עצומה לציבור המקומי כפי שהוכח בסבבי הארועים המבצעיים שהיו בשנים האחרונות מול רצועת עזה".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.