728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

עדיין לא מהפיכה

עדיין לא מהפיכה
ניקולס מדורו אוחז בתמונתו של הוגו צ'אבס.צילום: Agência Brasil, CC BY 3.0 br

"המצב הכלכלי בוונצואלה קשה, אבל מדורו נהנה מתמיכה עממית" אומר ההיסטוריון ד"ר אפרים דוידי, בעבר בכיר בעיתון דבר, שמעריך שלא תפרוץ שם מלחמת אזרחים

מהומות ברחובות, בדרך כלל עם הרוגים, עוני שממדיו מתעצמים במהירות, אינפלציה אסטרונומית (שכל מדידה מדויקת שלה הופכת לבלתי רלוונטית) ששחקה עד דק את ערכו של המטבע המקומי, הגירה ואי יציבות שמבריחה משקיעים מהמדינה כבר שנים. אלה מקצת המאפיינים של ונצואלה, מדינה שעד לפני כ-20 שנה נמנתה עם המדינות המשגשגות ביותר באמריקה הלטינית. ב-98' עלה לשלטון במדינה הוגו צ'אבס, מעריץ גדול של פידל קסטרו וצ'ה גווארה ואז החלה ההידרדרות, שנמשכה ביתר שאת בימי שלטונו של הנשיא הנוכחי, ניקולאס מדורו.
 

אתמול (רביעי) הגיעו הזעזועים הפוליטיים בוונצואלה לשיא, כאשר מנהיג האופוזיציה, חואן גוואידו, צעיר אלמוני עד לאחרונה, העומד בראש האסיפה הלאומית (שמעמדה בוטל בידי מדורו, שהקים מועצת מחוקקים מקבילה התומכת בו) כינס אסיפה בקראקס הבירה והכריז על עצמו כנשיאה הזמני של המדינה. מהלך הקרוב לביצוע הפיכה שזכה מיד להכרה מצד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומצד מדינות המזדהות עם הקו הנוקשה של וושינגטון כלפי ונצואלה ובהן קנדה, ברזיל, קולומביה, פרו ופרגוואי. בתגובה הודיע מדורו על ניתוק הקשרים הדיפלומטיים עם וושינגטון והורה לדיפלומטים האמריקאים לעזוב את המדינה בתוך 72 שעות.

 

ד"ר אפרים דוידי

 

ד"ר אפרים דוידי, איש שמאל, בעבר רכז הכתבים בעיתון דבר, וכיום מרצה למדיניות רווחה והסטוריה באוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון, בדגש על אמריקה הלטינית, אינו רואה כרגע מצב שבו השלטון בוונצואלה, שנחשב לסמן שמאלי ביבשת, עומד בפני התמוטטות, חרף ההכרזה האמריקנית על תמיכה במנהיג האופוזיציה וחרף הנסיבות הקשות, המתבטאות במצבה הכלכלי החמור של המדינה.

 

-אתה מעריך שוונצואלה ניצבת בפני מלחמת אזרחים?

"אני לא שותף לחששות מפני מלחמת אזרחים בין תומכי הנשיא מדורו לתומכיו של איש האופוזיציה. הסיבה: הצבא לא הצטרף למרי והוא שומר אמונים למשטר. מפקד הצבא הודיע על נאמנותו לממשלה הקיימת וזה חלחל למטה עד רמת הקצינים הזוטרים והחיילים.
"אילו רק פלג מהצבא היה מכריז על תמיכה באופוזיציה במאבקה נגד ממשלת מדורו, זה היה יכול להוביל מיד להתנגשויות ואף למלחמת אזרחים עקובה מדם, אבל זה לא קורה. ובעניין האיש שהכריז על עצמו כנשיא זמני, מדובר בפוליטיקאי שנוי במחלוקת. ההכרזה על עצמו כעל נשיא גרמה להפתעה כללית, אפילו בשורות הימין".

 


"בשלב זה משטר השמאל יחזיק מעמד, כי הוא נהנה מתמיכה בציבור – למרות המצב הכלכלי הקשה. צ'אבס וממשיכו מדורו, נבחרו בבחירות דמוקרטיות. האזרחים נהנים מתקשורת די חופשית וחלק מהעיתונים ואתרי החדשות הם בבעלות פרטית ולא ממשלתית"


 

– העובדה שקבוצת מדינות בראשות ארה"ב הזדרזו להכיר בנשיאותו של איש האופוזיציה גוואידו, לא תאיץ תהליך של הפיכה כנגד מדורו?

"ארה"ב פועלת כבר שנים אחדות כדי לגרום להפיכה צבאית בוונצואלה, מדינה שאינה מיישרת קו עמה – עד כדי עוינות. ולמרות זאת, מה שקורה כעת אינו הפיכה. אנשי האופוזיציה מחפשים בכל מאודם אנשי צבא שיעמדו בראש כוח שיבצע הפיכה ויסלק את מדורו מארמונו, ובינתיים הם לא מצאו כאלה. הם אפילו פנו לגנרל שנחשב למתנגד למדורו, כדי שיעשה את העבודה, אבל האיש התנגד. הוא הסביר שהוא לא רוצה בשום אופן מרחץ דמים במדינה. אני גם לא רואה את פעילי האופוזיציה אוחזים בעצמם נשק".

 

— מי בכלל תומך במשטר מדורו, שבתקופתו התדרדרה כל כך המדינה?

"תתפלא, אבל מדורו נהנה מתמיכה עממית נרחבת, כפי שקודמו, צ'אבס, נהנה. אתמול הוא כינס את תומכיו להפגנת נגד. מאות אלפים הגיעו מכל מיני מקומות במדינה. ההפגנה שהוא ארגן היתה גדולה יותר מזו של הימין".

 

-אז אתה מעריך שניסיון ההפיכה לא צלח?

"בשלב זה משטר השמאל יחזיק מעמד, כי הוא נהנה מתמיכה בציבור למרות המצב הכלכלי הקשה. יש לזכור שזה משטר, שעם כל הבעיות שמתלוות אליו הגיע לשלטון לא בהפיכה ולא בכוח הזרוע. צ'אבס, וממשיכו מדורו, נבחרו בבחירות דמוקרטיות. האזרחים נהנים מתקשורת די חופשית וחלק מהעיתונים ואתרי החדשות הם בבעלות פרטית ולא ממשלתית.
 
"ועוד דבר: מדינות כמו ברזיל, שהודיעו על תמיכתן באיש האופוזיציה נמנות עם הגווארדיה האמריקאית. מקסיקו, שהיא מהחשובות שבמדינות אמריקה הלטינית, לא תומכת בו. גם מדינות האיחוד האירופי נמנעו מלהצהיר על תמיכה בגוואידו, שלא לדבר על רוסיה, סין ומדינות העולם השלישי".

 


"מדורו אינו כה בוטה כלפי ישראל כפי שהיה צ'אבס. בחודש שעבר הוא אפילו הזמין לקראקס את הרב הראשי הספרדי של ירושלים, הרב שלמה עמאר, כדי להעניק לו אות כהוקרה לפועלו. הטקס היה פומבי, בארמונו של הנשיא. בישראל היו דיווח מינורי על האירוע, אבל בתקשורת בוונצואלה זה הובלט"


 

-וישראל עושה נכון כשהיא שומרת על שתיקה?

"מדורו אינו כה בוטה כלפי ישראל כפי שהיה צ'אבס. בחודש שעבר הוא אפילו הזמין לקראקס את הרב הראשי הספרדי של ירושלים, הרב שלמה עמאר, כדי להעניק לו אות כהוקרה לפועלו. הטקס היה פומבי, בארמונו של הנשיא. בישראל היו דיווח מינורי על האירוע, אבל בתקשורת בוונצואלה זה הובלט. מדורו גם טוען כי יש לו שורשים יהודיים במרוקו. ישראל פועלת נכון, ראשית בגלל קיומה של קהילה יהודית בוונצואלה, המונה כמה אלפים, אחרי שלא מעטים ממנה היגרו, בעיקר לארה"ב ולספרד. אבל הנייטרליות של ישראל חשובה גם מסיבה אחרת: כשם שאנו לא רוצים שמדינות זרות יתערבו בעניינינו הפנימיים, כך ראוי שישראל תימנע מלבחוש במתרחש במדינות אחרות, לרבות ונצואלה".

 

– יש סימנים לשיפור במצב הכלכלי הקשה של ונצואלה?
ממש לא. מצבה הכלכלי של המדינה הוא על פנים. יש משבר כלכלי גם במדינות אחרות ביבשת, כמו ברזיל וארגנטינה, אבל בוונצואלה פועלים מנגנונים אותם הקים צ'אבס, האמורים למתן קצת את סבלם של האזרחים, כגון חדרי אוכל ציבוריים, קואופרטיביים ורופאים שהובאו מקובה כדי לעבוד בקהילה, תמורת נפט שקובה מקבלת. החיים בוונצואלה קשים, כי מגזר העסקים הגדולים, הפועל בהשראת ארה"ב – המבקשת להפיל את השלטון – אינו מספק מוצרים לשווקים, אלא לשוק השחור. המחסור במוצרים מכל הסוגים החל ממזון ועד למוצרי רפואה והיגיינה הוא עצום.

 

– אתה צופה את חידוש היחסים בין ונצואלה לישראל?

"כרגע לא, כי מדורו נתון ללחץ של מדינות ערב וארצו היא גם חלק מארגון אופ"ק. אבל בוונצואלה הכל נזיל כעת".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.