728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גמישות חסדים

גמישות חסדים
מנחם טוקר (מימין) וירון אילן בתכנית "שישי שמח, בערוץ 24. "וכאן, כמו שירון אמר, אין מה לעשות - צריכים פה את העזרה של כולם"צילום מסך, עיבוד תמונה

תחקיר: כך פעל במסגרת שידורי ערוץ 24 - בניגוד לחוק ותמורת תשלום - מפעל גיוס תרומות מהציבור, שלא ידע כי רוב הכסף שתרם שימש למימון הוצאות המשדרים

במשך תקופה ארוכה פעל בניגוד לחוק התקשורת ובסתירה לכללי הרגולציה, תחת אפם ומול עיניהם העצומות של גורמי הפיקוח – ובשיתוף פעולה של אנשי תקשורת ושל ערוץ 24, המשדר ברשיון – מפעל גיוס תרומות של עמותה חרדית.
 
בסיפור המטריד הזה מעורבים בעלי עניין שונים, ששיתפו פעולה בחוסר שקיפות, כדי לגייס מהציבור סכומי כסף משמעותיים ל"הצלת חיים". מה שהציבור לא ידע, בין השאר, זו העובדה שלפחות לכמה מהמעורבים במפעל גיוס התרומות הזה, זה השתלם מאוד מבחינה כלכלית. הוא גם לא ידע שבפועל נותר מעט מאוד מהכספים שגויסו, לטובת ייעודם המוצהר: סיוע להצלת חייהם של חולים הנזקקים לטיפולים רפואיים יקרים ומורכבים.
 
במקרה שלפנינו נראה שלא מדובר במופע "סטנדרטי" של תוכן שיווקי, תוכן ממומן או תוכן מקודם, המופץ באמצעי התקשורת ודומה בצורתו ובסגנונו לתוכן מערכתי, אך למעשה מהווה פרסומת בתשלום. תוכן שיווקי אמור להיות מסומן בגלוי ככזה, גם אם קיים ויכוח באשר לשאלה מה נחשב כסימון נאות שלו.
האם מדובר כאן בפרסומת סמויה, האסורה על פי הכללים? הצופים של 24 כלל לא קיבלו מידע על כך שמוצגת להם פרסומת במהלך השידור הרגיל, ולכן סביר להניח שכלל לא היו מודעים לכך.
 
ממכלול העובדות שיוצגו להלן, עולה גם, בין היתר, תמונה בעייתית של כישלון הרגולטורים – האמורים לפקח על המשודר בערוצים הייעודיים – במילוי חובתם.
 
 

"משהו קטן מהכיס"

עד סוף דצמבר 2018 שודרה בימי שישי בערוץ 24, שהיה שייך עד לתחילת ינואר השנה לחברת קשת, התכנית "שישי שמח עם ירון אילן", שהציעה לצופיה "חגיגה של מוסיקה מזרחית עם השירים שאתם הכי אוהבים". התכנית שודרה מדי שבוע ממוקד שידור אחר: בתי קפה, מסעדות, אולמות אירועים, מרכזי קניות וכדומה.

 

תכניתו של אילן לא הציעה לצופים רק "חגיגה של מוסיקה מזרחית", כמובטח, אלא גם פעלה באופן נמרץ, בכמה מקרים, לפתוח את ליבם ובעיקר את כיסם כדי "להציל נפש בישראל". לצד האמנים השונים שהופיעו בתכנית מדי שבוע והנעימו בנגינתם ובזמרתם, הופיעו מעת לעת גם נציגיה של עמותת בית-דוד מבית שמש. הם שטחו בפני הצופים את סיפוריהם מכמירי הלב של חולים קשים, שנזקקים לטיפולים רפואיים דחופים ויקרים בחו"ל – טיפולים מצילי חיים – ודיברו על לבם להושיעם, עם "משהו קטן מהכיס" – תרומה חד-פעמית או תרומה בסכומים הנעים בין עשרות למאות שקלים בחודש, בהוראת קבע בכרטיס אשראי – למשך 36 חודשים.

 

לא רק חסד הניע את הגורמים המעורבים במפעל גיוס התרומות הזה, שלכאורה התקיים תוך הפרת שורה של חוקים וכללים ע"י הערוץ המשדר. ערוץ 24, שהעמיד זמן שידור לרשות העמותה, גבה ממנה תשלום עבור כך. מנכ"ל מוסיקה 24, אורי דיקשטיין, אישר בשיחה עמו כי הערוץ אכן גבה תשלום מהעמותה עבור שיתוף הפעולה, אך לא מסר פרטים לגבי היקף הסכומים שנגבו.

 

[לפרטים על הסכומים שגבו בערוץ 24 עבור שיתוף הפעולה – ראו במאמר נפרד].

 

גם הפרזנטורים של העמותה, קובי יעקב ושדרן הרדיו (תחנת "קול חי") והטלוויזיה ("רשת") החרדי מנחם טוקר, וגם מגיש התכנית, ירון אילן – קיבלו תשלום מהעמותה.

 

מנחם טוקר אישר שהוא עובד מדי פעם עם העמותה, שהוא מקבל שכר עבור עבודתו ואף מנפיק חשבונית מס כחוק. "הם שוכרים את שרותי", טען.
קובי יעקב טען שהוא בעיקר מתנדב, גם בעמותה הזו וגם בעמותות אחרות. לדבריו, מדובר ב"שכר זעום" ועיקר הכסף שהוא מקבל הוא החזר הוצאות. הוא הצהיר כי אינו מקבל אחוזים מתוך התרומות.

 
[לפרטים על הסכומים ששילמה העמותה לטוקר ואילן עבור שיתוף הפעולה – ראו במאמר נפרד].

 

ירון אילן סירב בתחילה לענות לשאלותי, וטען: "אני בסך הכל המנחה, אין לי קשר לזה" – והפנה אותי למנכ"ל ערוץ 24, אורי דיקשטיין. בשיחה נוספת, אישר כי קיבל תשלום מהעמותה. בתגובה כתובה שהעביר לאחר מכן, ביקש להבהיר: "הייתי טאלנט של ערוץ 24 בחוזה. אני לא המפיק או הבעלים של התוכנית ו/או של הערוץ, ופעלתי בהתאם להוראות והנחיות הערוץ, לגבי כל מקום צילום ולגבי כל שת"פ.

 

"נציגי העמותה התארח בתכניות, אשר אני שימשתי כמנחה שלהן, וסיפרו אודות פעילות העמותה. אין לי ולא הייתה לי ידיעה אודות אופן פעילות העמותה ואופן העברת התרומות. למעלה מן הצורך, אציין כי אין זה מתפקידי, כמנחה, לבדוק זאת.
"שיתוף נציג העמותה בשידור נעשה בהתאם להנחיות קשת", מסר אילן. "אין לי ידיעה אודות ההתקשרות בין קשת לבין העמותה, ככל שיש כזו, ואודות תוכנה. אני לא חיברתי בין העמותה לבין קשת".

 

אילן מאשר בתגובתו הכתובה כי קיבל תשלום, אך טוען כי התשלום לא היה עבור הפעילות המשותפת בתכנית "שישי שמח": "חוץ מעבודתי כמנחה בקשת/24 , אני עושה עוד המון דברים, כפרילנסר, כגון הפקות אירועים , די ג׳י , הנחיות, הופעות עם הרכבים וייעוץ. כפרילנסר, אני עובד מול גופים כאלה ואחרים ובמסגרת פעילותי זו, לאחר פניית העמותה, סיפקתי לה שירות של ייעוץ אסטרטגי, בתשלום, מתועד ותמורת חשבונית – ללא קשר לשידור בערוץ 24".
 
 

מי אישר את מפעל גיוס התרומות?

על פי כללי הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו, המשמשת מאז מרץ 2018 כרגולטורית של הערוצים הייעודיים, "בכל פעולה, הקשורה במישרין או בעקיפין, באיסוף כספים מן הציבור (להלן – "תרומה")… גיוס תרומות מן הציבור לצורך הפקת משדרים, ייעשה רק במסגרת מדיניות הרשות ואישורה המוקדם".

 

עוד נקבע בכללים כי "פניות עקיפות לתורמים, במסגרת תכנית המספרת על אגודה מסוימת ועל פעולותיה, דינן כפנייה לציבור לתרום, והן מצריכות אישור מראש של הרשות".

 


על פי כללי הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו "גיוס תרומות מן הציבור לצורך הפקת משדרים, ייעשה רק במסגרת מדיניות הרשות ואישורה המוקדם". עוד נקבע בכללים כי "פניות עקיפות לתורמים, במסגרת תכנית המספרת על אגודה מסוימת ועל פעולותיה, דינן כפנייה לציבור לתרום, והן מצריכות אישור מראש של הרשות". מהרשות השנייה נמסר כי לא הוגשה לאישורה בקשה לקיים את מפעל התרומות של העמותה בערוץ 24 וממילא לא ניתן אישור כזה


 

נקבע גם, כי בעל זיכיון, לצורך ענייננו – בעל רישיון, "יערוך מגביות לתרומות, רק עבור מוסדות וגופים שהרשות אישרה לצורך זה", וכי הוא "יוודא שגוף מהימן מפקח על כספי התרומות ועל השימוש שנעשה בהן".

 

בתגובה לפנייתנו נמסר מהרשות השנייה כי לא הוגשה לאישורה בקשה לקיים את מפעל התרומות של העמותה בתכנית "שישי שמח עם ירון אילן" בערוץ 24 וממילא לא ניתן אישור כזה.

 

ממועצת הכבלים והלווין, שפיקחה על שידורי הערוצים הייעודיים עד מרץ 2018, נמסר כי " אין המועצה מכירה את העמותה הספציפית במשדר ולא בוצעה מעולם פנייה בנוגע לנושא זה אל המועצה".
 
 

אסדרת הערוצים הייעודיים

ערוץ 24 הוא ערוץ טלוויזיה שמתמקד במוסיקה ישראלית. בנוסף, משדר הערוץ גם סרטים וסדרות ישראליים פופולריים. הערוץ החל לשדר ב-20 ביולי 2003, והוא אחד מהערוצים הייעודיים עליהם החליטה הכנסת לפני מספר שנים. מפיקת הערוץ הייתה חברת מימד אולפני טלוויזיה (MTVS), בשיתוף עם שידורי קשת. ב-2011 לאחר שמימד הודיעה לקשת כי היא מממשת את סעיף האופציה שניתן לה בהסכם שנחתם ביניהן ב-2008, ומחייבת אותה לרכוש את יתרת מניותיה בערוץ 24, עלתה קשת לאחזקה של 90% ממניות הערוץ. ב-6 בינואר 2019 ערוץ 24 נרכש על ידי חברת ההפקות טלעד, לשעבר מזכייניות ערוץ 2, לאחר שקשת העמידה את החברה למכירה, בעקבות הפסדים כספיים כבדים של הערוץ.

 

בסוף פברואר 2018 עבר בכנסת בקריאה שניה ושלישית החוק לאסדרת הערוצים הייעודיים, שיזמה ח"כ שרן השכל (ליכוד).

 

החוק לאסדרת הערוצים הייעודיים מתקן את חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, ומאפשר לערוצים הייעודיים, שקיבלו את רישיונותיהם לפי חוק התקשורת (בזק ושידורים), להפוך לבעלי רישיונות לפי חוק הרשות השנייה ולעבור, בהתאם לכך, לפיקוחה של מועצת הרשות השנייה, תוך קביעת שורה של הקלות שיחולו במעבר כאמור, כולל הקלות בפרסום.

 

עם זאת, חשוב לציין כי הכפיפות של החוק החדש לאסדרת הערוצים הייעודיים היא לחוקים הקיימים לפניו: חוק הרשות השניה לטלויזיה ורדיו 1990; חוק התקשורת (בזק ושידורים), תשמ"ב-1982; כללי התקשורת (בזק ושידורים) (בעל רישיון לשידורים), תשמ"ח-1987 וכללי הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו (אתיקה בפרסומת בטלוויזיה, התשנ"ד, 1994).

 

בעיון בסעיפי החוקים והתקנות המפורטים לעיל, ניתן לראות באופן ברור כי חל איסור לשדר "הודעת חסות המציינת מוצרים, שירותים או גופים", בשורה של נושאים, ביניהם "מיסטיקה, תורת הנסתר, העל טבעי וכיוצא באלה".

 

כמו כן, נאסר לשדר " דבר שהוא בגדר פרסומת, אלא בדרך של תשדיר פרסומת". בנוסף, נאסר לשדר "דבר שהוא בגדר פרסומת מוסווית, פרסומת בלתי מודעת או פרסומת אגב", אלא במצבים מסויימים, " באישורם מראש ובכתב של המנהל ויושב ראש המועצה".

 

סעיף אחר אוסר לשדר "תשדיר פרסומת שיש בו הטפת מסר דתי או המכוון לתכלית הנושאת אופי דתי", אך לא מונע "שידור תשדירי פרסומת שעניינם מוצרים או שירותים הכרוכים בדת".

 

 

"להציל ילד, מה יותר טוב?"

בתכנית האחרונה של "שישי שמח עם ירון אילן" לשנת 2018, למעשה – התכנית האחרונה בערוץ 24 בבעלות חברת קשת, הכריז אילן כבר בדקות הראשונות לשידור על יציאתה של התכנית לחופשה.
 
כשפנה למגייס התרומות והפרזנטור של העמותה, מנחם טוקר, הציג אילן בפניו פניות שקיבל לטענתו מצופי התכנית, שתהו על פשר קיום מפעל גיוס התרומות במסגרת תכנית המוסיקה: " יש הרבה אנשים – גם שמדברים איתי, גם דרך הפייסבוק וגם דרך הרבה מקומות – ושואלים למה אנחנו עושים את הדברים האלה בתוך תכנית שבאה להיות תכנית של שמחה".

 

אילן הסביר: "אני חושב שדווקא המקום הזה והבמה הזו שאנחנו נותנים לכם, לעמותת בית-דוד, זה המקום הכי טוב שאפשר לתת, כי אני חושב שגם רגע לפני שבת ובכלל – לצערי הרב זו הפכה להיות דרך כזו שהיא של מדינת רווחה, במיוחד המקרים שאתם ואתה ועמותת בית-דוד רוצים לעזור להם – אני חושב שטוב שיש לנו את המקום הזה. אז אני יודע שגם היום באת אלינו עם סיפור שהוא באמת קורע לה על תינוק בן שנתיים".
 
"קורע לב, כן, תרתי משמע", השיב טוקר וחיזק את דבריו של המנחה. "שנה פלוס בסיפורים הקשים, שאגב ההפקה שלך ואתם אף פעם – תמיד דורשים שזה לא יהיה על חשבון השירה והמוסיקה. שהצופים יידעו, אתם ממשיכים את השמחה, אנחנו ממש כמה דקות…
"ובזמן הזה בהכנות לשבת, שאפשר להציל ילד – מה יותר טוב? יש ילד קטן, עומר בגיל שנה פלוס אח לטל שגדל, שנולד כילד רגיל, לא נולד עם איזה מום או משהו".

 


מגיש התכנית ירון אילן הצטדק בתחילת אחת התכניות בפני הצופים שאינם אוהבים את מפעל איסוף התרומות הזה – אך התעקש כי הדבר נכון. מנחם טוקר הבטיח לקצר – כדי 'לא להעכיר את האווירה' – ואולם בפועל הוקדשו, בכמה מקטעים במצטבר, כ-32 דקות מהתכנית, שאורכת כארבע שעות, לצורך ההתרמה


 

"מבחינה חוקית אנחנו לא יכולים לחשוף פרטים כאן בתכנית", קבע טוקר, והמשיך לספר את הסיפור קורע הלב של עומר הפעוט: "הילד הזה הגיע לטיפת חלב עם ההורים שלו ובדקו וראו שיש שם איזה בעיה בדופק. אני אקצר, כמו שאנחנו לא אוהבים להעכיר את האווירה, אבל הילד הזה זקוק לניתוח לב פתוח. הלב שלו משהו כזה קטן, ניתוח לב פתוח, בבוסטון ארצות הברית. בשורה טובה: 100 אחוזים סיכויי החלמה. יעבור את הניתוח -יחיה בטוח. יש רופא אחד, שיכול לנתח כזה קטן עם הסיבוך הזה שיש לו בלב. הבשורה הרעה היא, שזה עלות של 720 אלף שקלים. וכאן, כמו שירון אמר, אין מה לעשות – צריכים פה את העזרה של כולם. כדי שנוכל לעזור לאותו תינוק לצאת מהרגעים הקריטיים ושיגדל ויהיה ילד רגיל, יגדל וילך לבית ספר- הוא אפילו ישכח מה שהיה לו, הוא לא ידע מה שהיה לו. בזכות אנשים טובים כמוכם".

 

כאמור, מגיש התכנית ירון אילן מצטדק בתחילת התכנית בפני הצופים שאינם אוהבים את מפעל איסוף התרומות הזה – אך מתעקש כי הדבר נכון. מנחם טוקר מבטיח לקצר כדי 'לא להעכיר את האווירה' ואולם בפועל הוקדשו, בכמה מקטעים במצטבר, כ-32 דקות מהתכנית, שאורכת כארבע שעות, לצורך ההתרמה.

 

מנחם טוקר טען כי אינו יכול לפרסם את פרטי הנזקק לתרומות "מבחינה חוקית", למרות שהחוק לא מונע זאת אם אפוטרופוסיו של התינוק הסכימו לכך. גם במקרים אחרים שבהם מדובר בבוגרים הפרטים לא פורסמו.

 

מעטים המקרים של איסוף תרומות להצלת חיים שבהם הנזקק וסיפורו אינם נחשפים בפני ציבור התורמים. כאמור, טוקר מוסר בשידור כי הפרטים והשמות מופיעים באתר של העמותה. מבדיקה שערכנו ומעקב אחר האתר ועמוד הפייסבוק של העמותה, פרטיו של התינוק עומר או בני משפחתו אינם מופיעים.

 

בעקבות פנייתנו, העמותה הציגה מסמכים רפואיים ותכתובות בעניינם עם מרכזים רפואיים בחו"ל. לשאלתנו, האם הנזקקים במקרים הללו שגויסו תרומות עבורם טופלו לבסוף בחו"ל, השיבה העמותה בשלילה. הסיבה: יתרת כספי התרומות שהתקבלו, לאחר ניכוי ההוצאות והתשלומים למעורבים במפעל גיוס התרומות, לא הספיקה לצורך כך. מנתוני ההכנסות וההוצאות של שיתוף הפעולה בשתי תכניות ספציפיות, שהעבירה העמותה לידינו, מתברר שרוב הכספים שגוייסו באופן הזה, שימשו בפועל לכיסוי התשלומים למעורבים במפעל ההתרמות. ולמי לא נשאר? נכון, לחולים הנזקקים.

 

[לפירוט נתוני העמותה לגבי ההכנסות וההוצאות של מפעל ההתרמה בתכנית ספציפית – ראו במאמר נפרד].

 

לטענת אנשי העמותה, משנוכחו לדעת כי ההוצאות הכבדות לצורך גיוס התרומות לא מאפשרות לממש את המטרות לשמן נועדו, הם התכוונו לסיים לפני כחצי שנה את שיתוף הפעולה עם ערוץ 24. לדברי גורמים בעמותה, לאחר שבערוץ המוסיקה הסכימו להפחית בשיעור ניכר את התמורה שגבו עבור שיתוף הפעולה, הם הסכימו להמשיכו לתקופת ניסיון, במהלכה ייבחנו שוב את כדאיותו.
 
 

"קוראים לזה גביע הישועות"

כאמור, על פי סעיף 53 בכללי התקשורת (בזק ושידורים) (בעל רישיון לשידורים), תשמ"ח-1987 – העוסק במוצרים ושירותים האסורים בחסות, מצויין בפירוש כי לא תשודר הודעת חסות המציינת מוצרים, שירותים או גופים בשורת נושאים, ביניהם "מיסטיקה, תורת הנסתר, העל טבעי וכיוצא באלה".
 
אלא שבכמה מקרים, הציעו מגייסי התרומות, כתשורות למי שיתרום, קמעות ותשמישי קדושה, והפליגו במהלך השידור בתיאור סגולותיהם והנסים שחוללו – במטרה להניע את המאמינים בקרב הצופים לפתוח את כיסם.
 
"ביום הזה, כמיטב המסורת, בית דוד מגיעה עם כל מיני מתנות רוחניות ככה, מיסטיות", הכריז הפרזנטור טוקר בתכנית האחרונה.
 
"… יש לנו כאן גביע. בפנים, אפשר לראות, חקוקים שמות נהרות גן-עדן. על-פי הקבלה יש 72 נהרות גן עדן, כל מיני שמות, אני לא כל כך מבין בזה, אני לא מכיר, אבל זה בקבלה. ובירכו את זה וייחסו את זה לרבי יעקב (אבו-חצירא), שמי ששותה את זה 4 שבתות, לוקח שותה – יש לו אישור. קוראים לזה גביע הישועות. הרב בניהו שמואלי, ראש ישיבת נהר השלום בירושלים, יהודי צדיק באמת, נתן לנו את זה. יש לנו כאן 200 כאלה. לראשונים שייקחו את זה, ייקחו את התינוק על הכתפיים, ויאמצו את הילד הקטן הזה עומר – בואו ניתן לו לטוס במוצ"ש הקרוב לעבור ניתוח לב פתוח – אני אומר משפט קצר, ושוב אני עושה את זה בהסתייגות מסוימת ירון: יש הרבה סיפורי ניסים סביב הגביע הזה.

 

"זה גם דקורטיבי ויפה, אבל ישנה משפחה שבמקרה צופה בנו עכשיו, לא היו להם ילדים כמה שנים, הלכו לרופאים לטיפולים כל מיני כאלה, שום דבר לא עזר, הרב בניהו נתן להם את הגביע, הוא שתה מזה ויש להם תאומים. אז שוב, מי שלא מאמין שיגיד מזל. מי שכן מאמין, יגיד זה מהגביע הזה".

 

ואז מגיע טוקר לעצם העניין – לתרומה, ומדרבן את הצופים להשלים את העסקה, להתקשר ולתרום: "מה שבטוח, זה שהכסף שלכם יציל את התינוק עומר, שיעבור ניתוח לב פתוח". טוקר מבהיר שאין מדובר בתרומה חד פעמית: "אני נותן את מספרי הטלפון ורק אומר לכם, התרומה, אי אפשר כל אחד חד פעמי …צריכים פה להגיע ל-100 שקלים לחודש ל-36 חודשים – כל חודש 100 שקל. מה זה? זה שלושה שקלים ליום, ארבעה שקלים ליום – והילד הזה יטוס ואתם מקבלים את גביע הישועות. תעשו את זה כמו גדולים ואתם מצילים את הלב. מלב אל לב" – ומפנה למספר הטלפון שעל המסך.
 
 

קמע מיוחד נגד עין הרע

בתכנית שהועלתה לאתר מאקו של קשת ביום 23 בנובמבר 2018 וצולמה במסעדת אגאדיר ברחובות פתח ירון אילן ואמר: "אחת לכמה זמן אנחנו מביאים לתכנית את קובי יעקב, חברנו היקר, ואת עמותת בית דוד, העמותה שאנחנו ביחד אתכם רוצים לעזור להם לעזור לאחרים".
 
לפני שפינה את המסך ליעקב, גם במקרה הזה אילן הסביר את פשר מפעל ההתרמה בתכניתו והדגיש כי הוא כשר וחשוב: "הרבה אנשים כותבים לי ואומרים זה לא מתאים, זה כן מתאים. אני רוצה להגיד דבר אחד מאוד פשוט: אני חושב שדווקא כאן – דווקא בשישי, רגע (לפני) שבת, רגע לפני חנוכה – זה בדיוק המקומות שאנחנו יכולים לתת עזרה לכם ושאתם תעזרו הלאה. אני יכול להגיד שעמותת בית דוד עוזרת להמון אנשים, בעיקר, לצערנו, הרבה במישורים הרפואיים, לאותם אנשים חסרי יכולת להגיע לניתוחים מורכבים. אין להם עזרה כלכלית או פיננסית מהמדינה ועמותת בית דוד היא זו שעוזרת ומטפלת. יש את כל הניירות של העמותה, מי שרוצה לבדוק הכל – יכול".
 
"אנחנו בעצם היום נמצאים בשביל בחור בן 22 בשם אלמוג סוויסה מצפון הארץ", מספר קובי יעקב לאחר ההקדמה של אילן. "אלמוג היה אדם רגיל לחלוטין. בגיל 16 הוא התייתם מאבא שלו, ובגיל 22 לפני מספר חודשים הוא זכה להתארס, סיים את השירות הצבאי, עזר בכלכלת הבית. הוא בעצם הגבר של הבית, הבן הבכור של הבית. הוא נתן את היד לאמא, לאלמנה השבורה והרצוצה, כדי שתוכל באמת להתקיים. אחרי האירוסים, זמן קצר, פתאום הוא מרגיש חולשה. הוא התמוטט לחלוטין, ואז כשמגיעים לבית החולים מגלים שבעצם המערכות הפנימיות נפגעו בצורה כמעט בלתי הפיכה. הוא זקוק לעבור השתלה מאוד מיוחדת ומסובכת באוהיו שבארצות הברית בעלות של 800 אלף שקלים…"
 
יעקב לא מפרט באיזו "השתלה מאוד מיוחדת ומסובכת" מדובר וגם לא מדוע יש להרחיק לשם כך עד לאוהיו בארה"ב. מה שהוא כן עושה, זה להדגיש את התמורה המוצעת לתורמים, מלבד כמובן הסיוע לסוויסה.
 
"…מי שנזעק לטובת האלמנה ולטובת אלמוג זה בעצם גדולי המקובלים בדור הזה… הרב בניהו שמואלי שליט"א וראש ישיבת כסא רחמים, המקובל האלוקי הרב מאיר מזוז שליט"א", אומר יעקב לצופים בתכנית. "בשבוע שעבר הם ישבו וכתבו קמע מיוחד נגד עין הרע, וביקשו מאיתנו – הסברנו שאנחנו באים פה לטלוויזיה ומדברים לעם ישראל – הוא אמר תגידו להם שבשעה שלוש בצהריים היום בסוף התכנית שלך, שלושה מגדולי המקובלים יישבו ויוציאו את העין הרע בעופרת לכל הצופים והצופות שיתרמו תרומה חד פעמית".
 
יעקב הדגיש שהפעם לא מדובר בדרישה להתחייבות ארוכת טווח מהצופים: "לא מבקשים הפעם הוראות קבע ולא שום דבר. תרומה חד פעמית בלבד של 460 שקלים. זה הכל…"
 
 

"העמותה התקשרה עם כלי תקשורת לגיוס הכספים"

עמותת בית דוד הוקמה בשנת 2013, על ידי חגי אנגלמן, שלמה וידר, דוד מילר ויגאל קרישבסקי, בברכתם של הרב חיים קנייבסקי, הרב שמעון בעדני, הרב דב פוברסקי והרב חיים מאיר וואוזנר.
במטרות הקמת העמותה נרשם: "בית-ספר, ישיבה, ספריה, כולל אברכים ועזרה לנזקקים".
 
מתחילת דרכה העמותה מעניקה מלגות לאברכים. חמשת האברכים שמקבלים את הסכום הגבוה מופיעים ברשימות הדיווח לרשם העמותות. כך, בשנה הראשונה היא העניקה כ-22 אלף שקלים, בשנה השניה 38 אלף שקלים ובאותה שנה הועברו 9,000 שקלים למצות קמחא דפסחא. ב-2016 סכום המלגות לחמשת האברכים ניתר לכ-91 אלף שקלים. פעילותה התורנית האחרת אינה מפורטת. בשנה זו דיווחה העמותה כי סכום התרומות שהתקבלו בעמותה היה 637,541 ₪.
 
מנכ"ל העמותה יוסף רפאל כהן אומר כי "עקב ריבוי פניות מצד גורמי רווחה וקהילה, החליטה העמותה בשנתיים האחרונות, להגדיל את פעילותה ולתמוך גם במימון מקרים רפואיים מצילי חיים. עבור כך העמותה התקשרה עם כלי תקשורת לגיוס הכספים עבור אותן משפחות".

 

 

עבור מי פותחים את הלב?

ב-30 בדצמבר 2018 בשעה 17:04 התקשרתי למספר הטלפון שמסרו נציגי בית דוד לצופים בתכנית "שישי שמח עם ירון אילן".
 
לאחר המתנה שארכה כשלוש דקות, במהלכה האזנתי להודעה מוקלטת בה נאמר "שלום ותודה שהתקשרתם לקופת הצדקה הכללית בית-דוד, אנו מודים לכם על נכונותכם לסייע בהצלת חיים" – השיבה לי המוקדנית. לאחר ששמעה כי אני מעוניין לבדוק את האפשרות לתרום, היא שאלה אם " לתרום בכרטיס אשראי או בכרטיס אחר". כשביקשתי פרטים על חייל ששמו דוד, עליו שמעתי בתכנית של אילן, היא הבהירה: " אני רק לוקחת את התרומה, אם תרצה לתרום אפשר לקחת את פרטי האשראי".

 

כשהתעקשתי לקבל עוד פרטים ולוודא שהתרומה שלי תועבר להצלת חיו של האדם, שאת סיפורו שמעתי בתכנית, היא אמרה: "אני לא מחברת בית דוד, אנחנו רק לוקחים פרטים של מי שרוצה תרום וכרטיס אשראי. ככה זה עובד, להגיד לך פרטים על הבנאדם אין לי מה. אין לי פרטים על הבנאדם. אתה תורם". המוקדנית הבהירה שהיא עובדת במוקד טלפוני חיצוני. בסופה של השיחה הציעה לי להשאיר את שמי ואת מס' הטלפון שלי והבטיחה ש"הם יחזרו אליך ותשאל אותם שאלות".

 

 

כמה כסף נאסף מתרומות להצלת חיים?

על פי הנאמר בתכניות "שישי שמח עם ירון אילן", נאספו מיליוני שקלים להצלת חיים. לקראת סיום תכנית איסוף הכספים לתינוק עומר אמר מנחם טוקר בשידור: "מפרידים 50 צופים (היינו זקוקים ל-200) בין ניתוח מוצלח של עומר לבין חס וחלילה לא…. …חסרים 50 אחרונים שייקחו את גביע הישועות של הרב יעקב אבו-חצירא…. 40 צופים, 40 צופים אומרים לי פה…"
 
אם הפרטים שמסר טוקר בשידור נכונים, הרי שבתכנית אחת, תכנית סוף השנה, גייסה העמותה מ-160 תורמים סך של 3,600 ש"ח מכל אחד – דהיינו 576 אלף שקלים להצלת חייו של עומר. אלא שמנתונים ומסמכים שהעבירה לנו העמותה לגבי המשדר הספציפי הזה, עולה שהיקף גיוס התרומות בפועל, היה נמוך בשיעור ניכר ממה שעליו הכריז טוקר בשידור.

 

בתכנית אחרת, בה התקיימה ההתרמה "להצלת חייו של אלמוג סוויסה", אמר קובי יעקב בפתח התכנית כי נדרשים לשם כך 800 אלף ₪. התרומה שהתבקשה מהצופים היא בסך -460 ₪ בתשלום חד-פעמי. לקראת סיום התכנית, אמר יעקב: "מה שנשאר לי כרגע זה עוד 200 אנשים שכל אחד תורם 460 שקלים". אם הנתון שמסר יעקב בשידור נכון, הרי שמתחילת השידור ועד סמוך לסיומו גויסו 708 אלף שקלים.
 
בשיחה עם מנחם טוקר, הוא טען שאין לו מושג כמה כסף גויס בתרומות לעמותה בכל תכנית. "הם נתנו לי סכומים כל הזמן, שיש חלק מהכסף, חצי מהכסף… הם יושבים שם בעמדת השידור, הם נותנים עדכון. אני לא יודע אם העדכון הזה מדויק, צריך לשאול אותם".

 

בשיחה עם קובי יעקב הוא טען שלא מדובר בתרומות בהיקף של מיליוני שקלים. כשעומת עם תוכן האמירות שלו ושל טוקר במהלך התכנית, לגבי יתרת הסכום שעוד יש לגייס, הוא הודה: "אתה יודע, לפעמים אומרים כדי לחמם את התורמים. גם בלב"י עושים את זה. ממש אומרים מספרים, אבל מנסים להלהיב כדי להשיג עוד תרומות".

 

 

לתרום גם בשידור חוזר

כל תכנית של "שישי שמח עם ירון אילן", המשודרת בשידור ראשון, אורכת כארבע שעות. אורכם של השידורים החוזרים הוא כשעתיים וחצי בממוצע. בערוץ 24 ערכו את התכניות, קיצצו אותן, הכינו אותן לשידור חוזר והעלו אותן לאחר עריכה לאתר "מאקו".
 
בשל הדחיפות של איסוף התרומות להצלת חיים בפרק הזמן הקרוב, אותה מדגישים בתכנית, ונוכח ההצטדקות שהובעה באשר לקיומו של מפעל התרמה שכזה דווקא בתכנית מוסיקה -דבר שלדבריהם גרם התרעמות בקרב צופים, סביר היה לצפות שבשידורים החוזרים ייערכו החוצה הקטעים שקשורים לתרומות ובשידור החוזר ניתן יהיה לצפות רק בתכנים שלשמם היא נועדה.
 
לא רק שקטעי ההתרמה מופיעים בשידורים החוזרים והם לא פינו מקום למוסיקה: מתוך כשעתיים וחצי, כחצי שעה מהשידורים החוזרים הוקדשו למפעל ההתרמה של בית דוד.
 
 

תרמה 150 ש"ח וגבו ממנה 4,000 ש"ח

אלינור אוחנה היא אחת מהתורמים שנענו לקריאה בתכנית להירתם להצלת חיים. אחד מהסיפורים נגע ללבה והיא החליטה לעשות מעשה ולתרום 150 ש"ח. אלא שמהר מאוד הבינה שהסתבכה. "מה שקרה זה שהם גבו ממני מהאשראי שלי כסף ללא אישורי וידיעתי!", היא סיפרה בתכתובת שניהלתי עמה, לאחר שנתקלתי בתגובה זועמת שלה בעמוד הפייסבוק של העמותה. "הכוונה הייתה לתרום סכום של 150 ₪. בסוף יצא שהם לקחו ממני 4,000 ש"ח – פרוס לתשלומים. לאחר כמה חודשים גבו מכרטיס האשראי שלי, שמספרו כבר נמצא אצלם, עוד סכום של בערך 250 ₪ – ושוב: ללא ידיעתי ואישורי. לצערי, נאלצתי לבטל את האשראי הזה שעלה לי מכספי ומבריאותי".
 
לטענתה, היא פנתה לירון אילן, אולם לדבריה הוא לא טרח אפילו לענות לה.
 
אוחנה שלחה צילומי מסך של צ'אטים שניהלה עם אנשים, שפנו אליה בעקבות הדברים שכתבה בעמוד הפייסבוק של העמותה. "הי אלינור. ראיתי שגם את נפגעת מבית דוד. גם אני עכשיו גיליתי שחייבו אותי ב-12,000 ₪. דיברתי עם נציגה…היא אמרה שהיא תבטל לי את החיוב תוך 14 ימי עסקים. באמת הם מבטלים את החיוב?".
 
לפחות שלושה אנשים נוספים שהגיבו בשרשורי התגובות בפוסטים השונים בעמוד הפייסבוק של העמותה טענו שנפלו קורבן לתרמית.
 
"גם ממני הוציאו דברים בשקרים", טענה אחת מהן. אדם אחר טען: "לקחו מהבן שלי ארבעת אלפים ₪ מהכרטיס. גונבים מחייל". לאחר מכן כתב שדיבר עם ירון אילן, אך זה טען ש"כל העניין הזה לא קשור אליו".
 
"לאחר שידור כל תכנית אני מקבל מאות פניות, לרבות באמצעות הרשתות החברתיות, רובן טובות ומפרגנות וחלקן ביקורות", כותב ירון אילן בתגובה.
 
"קיבלתי מספר פניות מעטות של אנשים לגבי מקרים כאלה ואחרים, כגון: 'לא הגיע אליי הקמע', או 'הורידו לי את החיוב בתשלום אחד' וכדומה. כל פניה כזאת שראיתי, העברתי מיד לנציג העמותה לטיפול. לדוגמה, הפניה של אם החייל שהורידו לו 4,000 ש״ח בתשלום אחד במקום במספר תשלומים.

 

ירון העביר צילומי מסך של תכתובות עם אם החייל ועם נציג העמותה, שמוכיחים לטענתו, שניסה לעזור להם לפתור את הבעיה.
"יתכן שהיו פניות שלא ראיתי", כותב אילן, "מאחר שלאור היקף הפניות והתגובות שאני מקבל לאחר כל תכנית, אין לי אפשרות ומספיק זמן לעבור ולקרוא את כולן.
"אזכיר שוב, אין לי שום קשר לפעילות העמותה או להתקשרות של הצופים מולה. כשראיתי פניות לגבי העמותה, העברתי אותן לטיפול העמותה.
 
"לא ידוע לי על מקרים אחרים למעט אלה שראיתי והעברתי לטיפול נציג העמותה, לא הייתה לי דרך אחרת לעזור".

 

 

"גילינו פרטים מטרידים שלא הכרנו"

הפנינו לערוץ 24 ולקשת סדרת שאלות באשר לשיתוף הפעולה עם עמותת בית דוד. בין השאר, שאלנו האם הערוץ ביקש אישור מהרשות השנייה, כמתחייב בכללים, לפני כל תכנית במסגרתה התקיים מפעל גיוס התרומות ואם ניתן אישור כזה. שאלנו מדוע בשידורים החוזרים לא נערכו החוצה הקטעים בהם הוקדשה התכנית לגיוס תרומות, גם על חשבון התכנים בהם היא אמורה לעסוק.

 

ביקשנו לברר האם בערוץ יודעים כמה כסף גויס במסגרת מפעל ההתרמה והאם הם יודעים אם הכספים שנאספו אכן הגיעו ליעדם ושימשו למטרות עבורן הם גויסו. שאלנו האם הערוץ הפעיל מנגנוני פיקוח משלו – גוף מפקח או ועד ציבורי – שבדק את העמותה, את מטרותיה ואת פעילותה והאם ניסו בערוץ לאמת את זהותם של הנזקקים שעבורם נאספו הכספים בשידור. שאלנו גם האם נפתח חשבון בנק ייעודי לצורך כספי התרומות. ביקשנו לבדוק איך קרה שהערוץ אפשר חלוקת קמעות תשמישי קדושה בשידור, בניגוד לחוק, בתמורה לתרומות שנאספו והאם פעל הערוץ להנחות את העמותה ואת הפרזנטורים שלה, מה מותר ומה אסור לעשות במסגרת שידורים של ערוץ ברשיון.
 
מערוץ 24 נמסר בתגובה:
"לתכנית 'שישי שמח' אכן היה שיתוף פעולה עם עמותת בית דוד, אך הוא נועד במטרה לסייע לנזקקים ולחולים שצריכים תרומות. בדקנו ומצאנו כי העמותה רשומה כחוק ברשם העמותות. התנהלות 'בית דוד' בנוגע לתרומות שגויסו בתכנית כפי שהיא מובאת בכתבה, מטרידה מאוד. אנו לומדים את הפרטים ונפעל בהתאם".

 

מקשת נמסר בתגובה:
דרך השאלות שהגיעו לפתחנו גילינו פרטים מטרידים שלא הכרנו עד לפנייתך בנושא. אנו בודקים את הדברים לעומקם ונפעל בהתאם לממצאים. עם קבלת הפנייה, התכנית בערוץ 24 הוקפאה וכל התכניות ירדו לאלתר מאתר "mako.
 
 

"העמותה מפוקחת בידי רואה חשבון"

מנכ"ל בית דוד, יוסף רפאל כהן, הגיב על הדברים בשם העמותה: "עמותת בית דוד פועלת משנת 2013 בעזרה לנזקקים ומקרי סעד ותמיכה במשפחות במצב סוציואקונומי נמוך. עקב ריבוי פניות מצד גורמי רווחה וקהילה, החליטה העמותה בשנתיים האחרונות להגדיל את פעילותה ולתמוך גם במימון מקרים רפואיים המצילים חיים.
 
"עבור כך, העמותה התקשרה עם כלי תקשורת לגיוס כספים עבור אותן משפחות. ראוי לציין כי ההתקשרות עם נותני השירותים הנה על פי כל חוק ודין. העמותה מפוקחת בידי רואה חשבון וועדת תמיכות. כמו כן כל הנתמכים תואמים את נהלי התמיכה והקריטוריונים שקבעה העמותה".

 

 

"נפתח בעבר הליך הפרה"

רונן אברמסון, ראש אגף פיקוח ובקרה במועצה לשידורי כבלים ולוויין מסר בתגובה: "המועצה ביצעה כחלק מתפקידה ובהתאם לסמכויותיה עד 3/2018, פיקוח על ערוץ המוזיקה. כמו כן, ביצעה המועצה בדיקה של חובות ההשקעה והשידור השנתיות של הערוץ.
 
"המועצה בדקה את לוחות השידורים המועברים על ידי הערוץ ואף בחרה רנדומלית משדרים ספציפיים לצפייה ובקרה. במקרה דומה בוצעה בעבר בדיקה של התכנית הספציפית ('שישי שמח עם ירון אילן)' ואף נפתח הליך הפרה בגין פרסומת וקידום עניינים לעמותה אחרת, בניגוד להוראות כללי התקשורת והרישיון של הערוץ.
 
"בנוגע לאמור בפנייתך, אין המועצה מכירה את העמותה הספציפית במשדר ולא בוצעה מעולם פנייה בנוגע לנושא זה אל המועצה.
 
"מאחר והערוץ כבר אינו באחריות המועצה, אנו נבדוק מול הרשות השנייה את אפשרויות הטיפול בסוגיה זו".

 

מאיר ביטון , היו"ר הזמני של מועצת הכבלים והלווין, אמר בשיחה עמנו כי בפעם הקודמת כשהייתה הפרה דומה בתכנית, המקרה לא קיבל תהודה, כיוון שהתרשמו במועצה שהעמותה לה הותרמו הכספים נהגה כראוי והציגה חומרים התומכים בכך. עם זאת טוען ביטון כי ירון אילן נקרא לשיחת הבהרה והוסבר לו היטב מה מותר ומה אסור לעשות במקרים כאלה. לדבריו לאחר שיקראו את התחקיר יחליטו אם יש מקום לבדוק גם במקרה הזה".
 
 

"הפרשה מדאיגה מאוד"

מהרשות השניה לטלוויזיה ורדיו נמסר בתגובה: "הרשות קיבלה לאחריותה את ערוץ 24 רק במרץ 2018. בחודשים האחרונים עסקה הרשות במיזוג הערוצים 10 ו-13. הפרשה מדאיגה מאוד, בעקבות פנייתכם פתחנו בבדיקה מעמיקה של הנושא, ונפעל בהתאם".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.