728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לשון הרע בתרגום מסינית

לשון הרע בתרגום מסינית
אילוסטרציה: pixabay

עורכת דין ישראלית תפוצה ב-30 אלף שקלים לאחר שחברה סינית, המצויה בסכסוך עסקי עם בעלה, פרסמה בפייסבוק מסמכים מכפישים אודותיה

חברה סינית תשלם פיצוי בסך 30 אלף שקל בשל פרסום לשון הרע בפייסבוק על עורכת דין ישראלית, שבעלה נמצא בסכסוך עסקי עם החברה. כך קבע בשבוע שעבר בית משפט השלום בתל אביב.
 

עורכת הדין מיה דיין טענה בתביעה שהגישה נגד חברת ZHOU DANFENG לייצור והפצה של מסגרות למשקפיים כי ב-2014 היפנו כמה מכרים את תשומת ליבה לפוסט בפייסבוק שהעלתה החברה הסינית, ובו פרטים אישיים בעלי אופי מכפיש אודותיה. בתביעתה, אותה הגישה באמצעות עורכי הדין אמיר אלטשולר ועדי אמיתי, היא דרשה שבית המשפט יפסוק לטובתה פיצוי בסך של 580 אלף שקלים.
 

הפוסט של החברה לווה בצילומים של מסמכים שונים וביניהם תוכנה של תלונה שהוגשה למשטרה כנגד בעלה – שנסגרה בינתיים – בגין עבירות של מרמה ועושק כביכול, וכן צווי עיקול זמני של מקרקעין שהוטלו עליו. לצילומי המסמכים לא לווה מלל נוסף.
 

מאחר שבסין אין אפשרות לפתוח חשבון פייסבוק, מכיוון שנרשת החברתית חסומה למשתמשים במדינה זו, פירסומי החברה הסינית נעשו בישראל. בהמשך פנתה החברה לכל ה"חברים" של התובעת בפייסבוק והציעה להם "חברות". בדרך זו נחשפו (או יכלו להיחשף) כל החברים של התובעת לפוסט שהחברה העלתה לדף הפייסבוק שלה.

 

בתביעה שעורכת הדין הגישה, היא טענה שאין לה כל קשר לעסקיו של בעלה ולסכסוך שיש לו עם החברה הסינית. היא דרשה מהחברה להסיר לאלתר את כל הפרסומים הפוגעים, ואולם הנתבעת סירבה לבקשתה.
 

לטענת עורכת הדין, הפוסט בפייסבוק פורסם מתוך כוונת זדון, במטרה ללחוץ עליה ועל בעלה. עוד טענה כי הפרסום שייחס לה ביצוע של עבירות פליליות שלא היו ולא נבראו, רמס את כבודה וגרם לה נזק אישי ומקצועי.

 

החברה הסינית, אותה ייצגו עורכי הדין שלי נחום ואילן גלמן, לא הכחישה שהרקע לפרסום בפייסבוק הוא הסכסוך העסקי עם בעלה של התובעת, ואולם היא טענה כי אין כל מניעה בדין לפרסם את הפוסט, ומדובר בפרסומים מותרים המוגנים על פי חוק לשון הרע וחוסים תחת "אמת בפרסום".

 

לטענת החברה כמדובר בתביעת השתקה במטרה להפחיד את החברה וללחוץ עליה בנוגע לתביעה עסקית מוצדקת שהיא הגישה כנגד התובעת ובעלה. עוד טענה החברה, כי כל שעשתה הוא הוא להעלות לדף הפייסבוק שלה צילומים של החלטות ומסמכים פומביים המותרים לפרסום, ורשת פייסבוק היא המפרסמת.

 

השופטת יסכה רוטנברג דחתה את טענות החברה הסינית וקבעה כי הדברים שפורסמו הם בגדר לשון הרע והחברה אחראית לפרסום.

 

"התכנים שפורסמו הם בגדר לשון הרע ולעניין זה די להפנות לשני פרסומים: הגשת תלונה במשטרה והחלטה על הטלת עיקול זמני", ציינה השופטת וקבעה:"תלונה במשטרה בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובגין עושק, היא תלונה בגין ביצוע עבירות פליליות, ופרסום אודות הגשת תלונה מעין זו עלולה להשפיל ולבזות. גם הטלת עיקול על נכסיו של אדם ואפילו עיקול זמני עלול לעורר ספק לגבי התנהלותו ויכולתו הכלכלית, ומשום כך עלול לפגוע בשמו הטוב ובמשרתו".
 

השופטת ציינה כי בשורה ארוכה של פסקי דין נקבעו בתי המשפט שמוטלת אחריות האישית על מי שהעלה לדף הפייסבוק תכנים שיש בהם לשון הרע, והיא הצביעה בין היתר על פסק הדין בעניין העיתונאי יגאל סרנה שפרסם פוסט נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שנקבע כי הוא בגדר לשון הרע (רע"א 1688/18 יגאל סרנה נ' בנימין נתניהו). היא דחתה את טענת החברה הסינית כי שמרה על "אמת בפרסום" וקבעה כי התלונה במשטרה נגד עורכת הדין נסגרה בגלל היעדר אשמה.

 

השופטת חייבה את החברה הסינית בפיצויים בסך 30 אלף שקל בצירוף הוצאות משפט בסך 10 אלפים שקל.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.