728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הפרת הסכם חיסיון

הפרת הסכם חיסיון
אילוסטרציה: pixabay

חדשות 10 חויבו לפצות ב-77 אלף שקל מאבטח שראיון ששודר עמו חשף את זהותו, למרות שהסכים להתראיין בתנאי שתטושטש תמונתו וקולו יעורבל

חדשות 10 (כיום חדשות 13)יפצו ב-77 אלף שקל אדם שזהותו נחשפה בשידור בניגוד להתחייבות שניתנה לו. כך קבע באחרונה בית משפט השלום בירושלים.
 

ב-6 במארס 2015 ביצע מחבל פיגוע דריסה וניסיון דקירה בירושלים. התובע, איימן מוסטפא, שעבד כמאבטח ברכבת הקלה, ירה במחבל יחד עם שוטר מג"ב שהיה במקום. המחבל נפצע קשה. בעקבות מעורבותו של התובע באירוע הוא התבקש על ידי כתב חדשות 10 להתראיין.
 

התובע הסכים להתראיין בתנאי שהראיון עמו ייעשה עם הגב למצלמה וקולו יעורבל, כדי שלא תיחשף זהותו. חרף זאת, נחשפה זהותו בראיון ותמונתו שודרה במהדורת החדשות של ערוץ 10.
 

בעקבות כך הגיש מוסטפא תביעה נגד חדשות ערוץ 10, באמצעות עו"ד אבירם בווני. לטענתו, חדשות 10 הפרה את התחייבותה לחיסיון, שעמדה בבסיסי הסכמתו להתראיין. הראיון עצמו שודר בשעות השיא, כששמו מופיע, קולו לא מעורבל ופניו גלויות.
 

"פרסום הכתבה היא הפרה של תקנון האתיקה המקצועית של מועצת העיתונות, האוסר על פגיעה בפרטיות, חשיפת מקור עיתונאי חסוי ושימוש פסול במידע", טען מוסטפא בתביעתו. לטענתו יש צורך בהסכמה פויזיטיבית ולכן גם אם יתקבלו טענות הנתבעת שהתובע לא סירב, אין בהן כדי להכשיר את מעשיה.

 

מוסטפא הוסיף וטען כי התנהגות חברת חדשות 10 היא התרשלות, הפרת חוזה, הפרת חוק הפרטיות והפרת חוק איסור לשון הרע. לטענתו, מאז האירוע הוא ספג התנכלויות ואיומים מצד תושבי העיר הערבים. עקב כך, הוא טען, נפגעה האוטונומיה שלו ואינו יכול להסתובב לבדו בשכונות של מזרח ירושלים. הוא ביקש מבית המשפט לפסוק לזכותו פיצוי בסך חצי מיליון שקל.

 

חדשות 10 טענה להגנתה, באמצעות עו"ד עיינה נוימן, כי איש מנציגיה לא קיבל מהתובע בקשה לטשטש את דמותו. "להיפך, התובע היה להוט להתראיין, פעל כדי להשיג אישורים מהעירייה כדי להתראיין ושוחח עם הכתב בשתי שיחות טלפון מקדימות, שבהן לא העלה את בקשת החיסיון.

 

"צילום התובע כשגבו אל המצלמה נעשה מתוך היערכות לאפשרות הסבירה שיוטל צו איסור פרסום עד לסיום חקירת האירוע", נאמר בכתב התשובה. "למפרע לא הוצא צו כאמור ועל כן שודר הראיון בן 12 השניות כאשר זהותו של התובע גלויה, אך ללא הצגת פניו, אלא שמו בלבד. במסגרת הכתבה שודרו גם סרטונים ששודרו ברשתות החברתיות ובהם הוצג התובע בפנים גלויות", טענה חברת חדשות ערוץ 10.

 

עוד נטען בכתב התשובה כי הנתבעת שמעה על דרישת החיסיון והפרתה לראשונה כשנה לאחר השידור, ובמסגרת תביעה זו. "למרות טענת התובע על נזקים שנגרמו לו, עד יום התביעה וגם לאחר מכן לא התקבלה ממנו כל בקשה להסרת הסרטון האמור על מנת לצמצם את נזקיו הנטענים".

 

השופט אמיר דהאן, שקיבל את התביעה קבע כי צפיה בסרטים, ביחד עם תצהירי העדות הראשית מעלים כי התובע הוכיח במידה הנדרשת כי התנה את קיום הראיון ואת פרסום הכתבה בטשטוש זהותו בכל דרך שהיא, בין אם מדובר בקול, בתמונה וכמובן בפרסום השם. "בית המשפט שמע את התובע ומצא אותו מהימן, ועדותו נתמכת היטב בממצאים שהוצגו בפני בית המשפט", ציין השופט.

 

"צילום ושידור הן מלאכות מדויקות ומקצועיות, וסביר מאוד כי אדם המתנה את צילומו וקיום ראיון אתו בכך שהצופה לא יידע לזהותו, יסמוך על אנשי החדשות כי הקפידו למלא את רצונו וישאירו על רצפת חדר העריכה את פרטי המידע העלולים לסכל רצון זה. לפיכך העובדה שהתובע הראה חלק כזה או אחר של גופו לצלם, אין בה כדי לשלול את גרסתו בדבר התנאי שהתנה", קבע השופט.

 

השופט דהאן ביקש להעיר בשולי הדברים כי מבחינת הנימוס הראוי והכבוד, הרי בכל מקרה של ספק יש לכבד את המצולם ויש לנסות לברר את עמדתו של המרואיין בטרם עריכה לשידור.

 

לדבריו, הפרסום באופן שבו בוצע הוא בגדר הפרת חוזה אשר לא ניתן עוד לאכיפה וכל תרופתו הינה בפיצויים.

 

"ירושלים היא עיר מיוחדת, ובמרקם היחסים העדין שבין חלקי האוכלוסיה, יכולים להיות גם אנשים המזהים דווקא עם המחבל שבא לרצוח ללא אבחנה ומגנים את האיש שמילא את תפקידו ובלם אותו", הוסיף השופט. "מכאן האיומים וההטרדות להן טען התובע בתצהירו ואשר הוכחו היטב ולא נסתרו".

 

השופט קבע כי למוסטפא נגרם נזק המגיע לפי הערכת בית המשפט, ל- 150 אלף שקל, אך חלק מנזק זה נגרם בגלל פרסומים אחרים (שהופיעו לא בחדשות ערוץ 10) וכן בשל הימנעותו של התובע להקטין את הנזק על ידי הסרת הפרסום מן המרשתת.

 

לפיכך הוא פסק כי חברת חדשות 10 תשלם לתובע פיצוי עקב הפרת חוזה בסך 50 אלף שקל בצירוף הוצאות משפט בסך 27,125 שקל ובסך הכל 77,125 שקל.

 


 

 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.