728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

ליברמן נגד האלוגריתם

ליברמן נגד האלוגריתם

יו"ר ישראל ביתנו התלונן במשטרה, לאחר שלטענתו מניפולציה זדונית גרמה לכך שבעת הקשת שמו, מציע מנוע החיפוש של גוגל תוצאות למונח "אבידור ליברמן מרגל"

יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן הגיש תלונה ביחידת הסייבר של משטרת ישראל בטענה שבמסגרת מערכת הבחירות המתנהלת יש מי שמעוניין להתנכל לו, וגרם באמצעות מניפולציות לכך שהאלגוריתם של מנוע החיפוש, מציע בעת הקשת השם אביגדור ליברמן לחפש אחרי עמודים הקשורים למונח "אבידור ליברמן מרגל". בעבר כבר נפוצו שמועות על כך שליברמן הינו מרגל רוסי "שתול של פוטין" ועוד.

 

טענות על מניפולציות המבוצעות על האלגוריתם של גוגל אינן חדשות. ידוע שכאשר דפים רבים מפנים לאתר מסוים באמצעות טקסט אחיד, יציג גוגל את האתר הזה בתגובה לחיפוש של טקסט אחיד זה, אף אם הטקסט אינו מופיע באתר עצמו. תופעה זו ידועה כ"הפצצת גוגל" (Google bombing).

 

למשל, הפצצת גוגל שבוצעה בידי ישראלים בשנת 2007, גרמה לכך שהתוצאה הראשונה בחיפוש הביטוי "כישלון חרוץ" היה עמוד קורות החיים של ראש הממשלה אהוד אולמרט.

 

ראש תחום טכנולוגיה וסייבר במשרד המבורגר עברון, עו"ד ירון סובול אומר היום ש"אם משטרת ישראל תטפל בתלונה ביעילות, כפי שהיא הוכיחה בעבר שהיא יכולה ויודעת, כבר מחר אפשר להגיע למקור גם אם הוא מוסווה ע"י שורה של אתרים בארצות הברית ובעולם אבל מקורו במאה שערים. זו שאלה של רצון טוב ועד כמה משטרת ישראל מעוניינת להשקיע בנושא. את האמצעים שיש לה".

 

לדברי עו"ד סובול חוק הבחירות הישראלי המיושן אינו מטפל בנושא עבירות ברשת. היוזמה של וועדת הבחירות, לפיה כל המתמודדים יחתמו על אמנה בנושא טרם היציאה למערכת הבחירות טורפדה ולא נחתמה בגלל התנגדות הליכוד. לדבריו, תקנות הגנת הפרטיות החדשות בישראל עוסקות גם בהגנה על הפרטיות מפני מאגרי מידע ויש בהן כדי לתת מענה חלקי.

 

עו"ד סובול אומר כי אילו ליברמן היה מחזיק בנוסף לאזרחותו הישראלית באזרחות נוספת של האיחוד האירופי, היה יכול היה לפנות לגוגל ולאלץ את החברה למחוק את האינפורמציה שגורמת לאלגוריתם להעלות את התוצאה "אביגדור ליברמן מרגל". "על מאות אלפי אזרחים ישראלים המחזיקים באזרחות כפולה חלות תקנות האיחוד האירופי, שנקבעו למורת רוחם של גוגל ופייסבוק. מדובר בתקנות שקובעות כי ההגנה הינה אישית לכל אזרחי האיחוד האירופי ואינן מוגבלות טריטוריה. גם אם אתה חי בישראל, התקנות חלות עליך ובמקרה כזה רשאי אזרח לפנות לגוגל, לקבל הרשאה לעיין במאגר המידע ולדרוש מחיקה".

 

גם בגוגל ערים לעובדה כי בעולם ישנן מאות ואלפי חברות שתפקידן לקדם או "להעלים" מידע ממנוע החיפוש של החברה. "יש חברות שגובות כסף רב ומפעילות רובוטים שמקדמים אותך במנוע החיפוש ויש גם חברות דומות שאתה משלם להם כסף כדי לגרום נזק לאחר באותה שיטה."

 

"הדרך היחידה שלו לדרוש מגוגל מחיקה, היא לקוות שהמשטרה תשים את ידה על הפצחן או החברה שעומדים מאחורי הפרסום שהביא לתוצאה בגוגל, לשמוע הודאה בפני שופט ואז עם ראיה חותכת ואמירה ברורה כי הדבר חורג מגבולות חופש הביטו ומייצר פגיעה של ממש באיש ובדמוקרטיה – גוגל יאולצו לפעול".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.