728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

ממשלות בעולם נגד פייסבוק

ממשלות בעולם נגד פייסבוק
אילוסטרציה: pixabay

בעקבות טענות לפגיעה קשה בפרטיות והפצת דיסאינפורמציה על גבי הפלטפורמה: ממשלות בעולם פועלות להכביד את הרגולציה על פעילותה של פייסבוק

חברות קבוצת פייסבוק סגורה בה חברות נשים שכולן סובלות מבעיה גנטית נדירה גילו כי שיחות שהתנהלו בקבוצה הסגורה דלפו וכי פרטיהן האישיים, מצוקותיהן ומחלתן נחשפו גם בפני חברות תרופות ונותני שירות רפואיים.

 

חברות הקבוצה פנו בתלונה לנציבות הסחר הפדראלית בארה"ב וטענו כי פרטי הקבוצה והתכתובות בתוכה שהכילו מידע רפואי רגיש על חברות הקבוצה הינם פרטים רפואיים חסויים שדלפו באמצעות פייסבוק. הן טענו כי בעקבות השיחות בקבוצה הסגורה הן החלו לקבל הצעות לטיפולים וביטוח מחברות שונות. עוד טענו חברות הקבוצה כי דינו של מידע רפואי, גם אם הוא עובר בקבוצה סגורה בפייסבוק, חייב להיות שונה מכל תוכן אחר, שכן מדובר במיגע סודי ורגיש.
 

נציבות הסחר האמריקאית הודיעה אתמול (שלישי) כי לאחר שבדקה את התלונה ומצאה אותה ממשית היא תפתח בחקירת הנושא ותזמן את בכירי פייסבוק להעיד בפניה בעניין הפגיעה בפרטיות הגולשים. הנציבות אף פנתה למנכ"ל פייסבוק בכתב ותבעה לדעת מדוע פייסבוק לא הודיעה לחברות בקבוצה על מסירת פרטיהן לצדדים מחוץ לפייסבוק. ענקית הרשתות החברתיות הודיעה כבר בעבר, בעקבות תלונות שונות, כי היא הגבילה יכולות לעקוב אחר מידע בקבוצות סגורות. עם זאת נטען כי מפרסמים בפייסבוק עדיין נהנים מהיכולת של פייסבוק ונושאי הדיונים עדיין חשופים בפני המפרסמים – כמו כל התוכן המוזן לרשת.
 

יצויין כי זו אינה פעם ראשונה שתלונות מסוג זה עולות נגד פייסבוק, ב-2016 דיווחה קבוצה של מטופלים פסיכיאטרים מארה"ב כי המנגנון המציע לחברים מפייסבוק לקשור קשר עם אנשים שהם מכירים גורם לכך שהם יכולים לזהות מטופלים אחרים אצל אותו פסיכיאטר.

 

גם בבריטניה חברת פייסבוק זוכה לביקורת חריפה ונוקבת בדו"ח של הפרלמנט הבריטי, שנפרש על פני 108 עמודים ומסכם 18 חודשי חקירה של הפלטפורמה החברתית. הדו"ח קובע כי בפייסבוק ידעו על התערבות רוסית בבחירות מחוץ לרוסיה במדינות זרות כבר ב-2014, אולם עשו הכל כדי להסתיר את היקף ההתערבות הרוסית. הדו"ח מאשים את פייסבוק כי אינה עושה די למנוע הפצת חדשות מזוייפות.
 

חקירת הפרלמנט הבריטי החלה בעקבות שורה של חשדות נגד פייסבוק. הדו"ח קובע כי אכן הופצו בפייסבוק סיפורים מטעים ומודעות ממוקדות שמטרתן הייתה השפעה על תוצאות הבחירות בארה"ב ולא רק בארה"ב אלא גם באירופה. בדו"ח נאמר כי מנהלי פייסבוק היו אלה שניסו להסתיר את הדברים לאחר שמהנדסי החברה הציגו ראיות להתערבות זרה.
 

יו"ר הוועדה הפרלמנטרית דמיאן קולינס האשים את פייסבוק כי לא שיתפה פעולה כמצופה עם הפרלמנט הבריטי וביקשה בכוונה תחילה לסכל את החקירה על ידי מתן תשובות לא מושלמות, לא רציניות ולעתים מטעות לשאלות. הוא גילה כי מייסד פייסבוק והמנכ"ל מארק צוקרברג דחה שלוש הזמנות במהלך התקופה להופיע בפני הוועדה. "חברה כמו פייסבוק אינה צריכה לנהוג כחבורת "גנגסטרים דיגיטליים " אמר.
 

הדו"ח אף מעלה חשש כי היתה התערבות כזו עוד קודם להצבעה שנערכה בבריטניה באשר לפרישה מהאיחוד האירופי. הדו"ח מגלה כי עניין זה נחקר בנפרד. רוסיה אגב, דוחה כל האשמה לפיה היא התערבה בבחירות ובתוצאות משאל ה"ברייקזיט" בבריטניה.
 

לעניין המסחר בפרטי החברים בפייסבוק נאמר בדו"ח כי פייסבוק הציעה לנטפליקס ולאפליקציות פופולריות נוספות גישה לנתוני גולשיה.
דובר פייסבוק, אמר בתגובה כי בכירי פייסבוק חולקים עם הוועדה את החששות מפני פרסומי "פייק ניוז" ומפני הפגיעה במערכות בחירות. הוא אמר כי פייסבוק פתוחה לרגולציה משמעותית.
 

הדו"ח הפרלמנטרי יונח על שולחנה של ממשלת בריטניה שתידרש להגיב עליו בתוך שמונה שבועות. עוד צויין כי בריטניה עוקבת אחר המהלכים של גרמניה וצרפת לעניין הכללים המסדירים את פעילות פייסבוק. בכלל זה אחר הודעת רשות התחרות הגרמנית שהודיעה כי תטיל מגבלות על העברת מידע בין חברותיו של צוקרברג פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם.
 

לקראת הבחירות לבית הנבחרים הפדראלי בהודו ולאחר הלינץ' שנעשה ב-25 הודים בעקבות שמועה שהופצה ב"ווטסאפ" כאילו ה-25 נמנו על כנופיה של חוטפי ילדים, הודיעה גם וועדת הטכנולוגיה של בית הנבחרים כי היא תזמן את בכירי פייסבוק כדי למנוע הישנות מקרים כאלה במהלך מערכת הבחירות.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.