728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

השקיפות של הכס הקדוש

השקיפות של הכס הקדוש
האפיפיור פרנציסקוס עם העיתונאית ולנטינה אלזראקי.צילום מתוך עמוד הפייסבוק של אלזראקי

"אתם לא יכולים לקבור עוד את ראשיכם בחול", אמרה כתבת הטלוויזיה המקסיקנית ולנטינה אלזראקי לראשי הכנסיה הקתולית בועידה שעסקה בתקיפות מיניות של ילדים ע"י אנשי כמורה

כתבת הטלוויזיה המקסיקנית ולנטינה אלזראקי, שמסקרת את הכס הקדוש מזה 45 שנה, והצטרפה במהלך הקריירה שלה לכ-150 מסעות של אפיפיורים ברחבי העולם, אמרה בוועידת הוותיקן שדנה בתקיפות מיניות של ילדים בידי כמרים ואנשי דת, אותה יזם האפיפיור פרנציסקוס, כי ככל שהכנסייה תנסה להסתיר פרשיות אלה מהתקשורת וככל שתכסה ותטייח – כך כשתפרוץ שערוריה, היא תהיה יותר גדולה.

 

"במהלך התקופה שאני מסקרת את הכנסייה ראיתי ושמעתי כבר הכל. שמעתי כמה פעמים שהשערוריות הללו  הן אשמת העיתונות, שזוהי מזימה של כלי התקשורת להכפיש את הכנסייה, שבתקשורת פועלים כוחות שמטרתם לשים קץ למוסד הזה", אמרה אלזראקי. היא הודתה שיש כלי תקשורת שמונעים מאינטרסים פוליטיים, כלכליים או אידיאולוגים, אך קבעה כי בשום מקרה לא ניתן להאשים את התקשורת בחשיפת המקרים של תקיפות מיניות בילדים. "לא מדובר בשמועות או ברכילויות, אלה פשעים", אמרה.

 

את הוועידה הראשונה מסוגה  יזם האפיפיור פרנציסקוס לאחר שורת מקרי התעללות מינית שנחשפו בכנסייה הקתולית. באחד מהם הדיח האפיפיור שני בישופים צ'יליאנים שהואשמו בתקיפה מינית של נערים קטינים. בעקבות המקרה הציעו 34 בישופים צי'ליאנים את התפטרותם. בהמשך התברר כי כ-1000 בני אדם ממאמיני הכנסייה הקתולית בפנסילבניה ספגו התעללות מינית במשך שנים רבות. לאלה נוספה פרשת הקרדינל של וושינגטון תיאודור מקאריק שהורשע בתקיפה מינית של קטינים. מקאריק הודח על ידי האפיפיור ללא יכולת לערער על ההחלטה. העונש החמור ביותר שהוטל בתקופה המודרנית על אישיות כה בכירה בכנסייה. בעקבות מקרים אלה ונוספים קמה סערה שהטיחה ביקורות קשות בכנסייה על חלקה בטיוח הדברים. בעקבות כך החליט האפיפיור פרנציסקוס לזמן וועידה מיוחדת לדיון במצב. לוועידה הוזמנו על ידי האפיפיור בישופים רבים מיבשת אמריקה לקריית הוותיקן.

 

אלזראקי ציטטה בדבריה את האפיפיור בנדיקטוס ה-16 שאמר "הרדיפה הגדולה ביותר של הכנסייה באה לה מבחוץ אבל מתעוררת מתוך חטאי הכנסייה עצמה. אלזראקי אמרה שמאמיני הכנסייה אינם מוחלים על חוסר השקיפות בעניין זה: "אני חושבת שיהיה נכון יותר, חיובי ויעיל יותר, אם הכנסייה תספק ראשונה את המידע לתקשורת, כשהיא יוזמת את החשיפה ולא תמתין למתן תגובה כפי שקורה בדרך כלל. בעידן שבו אנו חיים בלתי אפשרי כמעט להסתיר סודות. עם הרשתות החברתיות, והאינטרנט הכל מתפרסם במהירות ובקלות" אמרה. "בזמנים כאלה יש גם לכנסייה רק נתיב אחד לצעוד בו: נתיב של מודעות ושקיפות".

 

כ-200 מבכירי הכנסייה הקתולית האזינו לדבריה בדממה. בפנותה אליהם, אמרה עוד כי היא דוחקת בהם לחשוף מקרים של התעללות מינית בילדים. "אם אתם מחליטים שלא להיות בצד של הילדים והאימהות, המשפחות והחברה האזרחית, אתם צודקים כשאתם מפחדים וחוששים מהעיתונות והתקשורת. אנחנו, העיתונאים, מחפשים את הטוב והמשותף ואנחנו נהיה האויבים הקשים והמרים ביותר שלכם".

 

"אני מדברת אליכם לא רק כעיתונאית אלא גם כאשה וכאמא", אמרה אלזראקי. אתם לא יכולים לקבור עוד את ראשיכם בחול. שהתייחסה גם למקרי שחיתות ומקרים שבהם פקידי הכנסייה הסתירו מעשי התעללות בילדים באמצעות פיצוי כספי ומתן מתנות. "זו פעילות לא חוקית ולא מוסרית" קבעה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.