728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בגדר "עיתונות אחראית"

בגדר "עיתונות אחראית"
אמנון אברמוביץ'.צילום: אייל בן יעיש (CC BY-SA 4.0)

כתב ההגנה בתביעת לשון הרע שהגיש בני קצובר נגד אמנון אברמוביץ' וידיעות אחרונות: פעלנו עפ"י אמות מידה עיתונאיות ראויות, מקובלות ומחמירות

העיתונאי אמנון אברמוביץ' והעיתון ידיעות אחרונות, הגישו היום (רביעי) לבית משפט השלום בפתח תקווה כתב הגנה לתביעה שהגיש נגדם בחודש שעבר בני קצובר, מראשי המתנחלים ביהודה ושמרון. אברמוביץ' וידיעות אחרונות מכנים את תביעת לשון הרע שהוגשה נגדם "צינית" וטוענים כי קצובר "עשה מעשה כזמרי ומבקש שכר כפנחס".

 

בתביעה בסך 300 אלף שקל שקצובר הגיש נגד אברמוביץ' ונגד ידיעות אחרונות הוא טוען, באמצעות עו"ד צוריאל חזי, כי בנובמבר 2018 אברמוביץ' פרסם אודותיו לשון הרע, כאשר כתב ביום הזיכרון לרצח רבין כי "…לשידורים ומאמרי הסתה, כמו זה של בני קצובר, שכתב שיש להעמיד את רבין ופרס בפני כיתת יורים".

 

לטענת קצובר, הוא מעולם לא אמר ולא כתב דברים שיוחסו לו בכתבה זו. "הפרסום המדובר פגע בתובע שהוא אזרח שומר חוק המתנגד לכל אלימות. עקב הכתבה השקרית, הפך התובע במחי קולמוס בעיני הציבור ל'מסית לרצח רבין, על לא עוול בכפו". לטענתו, חרף פניותיו לאברמוביץ', הלה לא הסיר את הפרסום ולא התנצל.

 

אברמוביץ' טוען בכתב הההגנה שהגיש באמצעו עורכי הדין תמיר גליק וירון שלמי, כי הוא הסתמך במאמרו על שני מאמרים שפרסמו ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (העבודה) וחוקר התקשורת פרופ' רפי מן מאוניברסיטת אריאל. נחמיאס-ורבין כתבה במאמרה בין היתר: "לא נוח לזכור את דבריו של בני קצובר, שכיהן אז כראש המועצה האיזורית שומרון, שאמר: 'רבין ופרס הצטרפו לכת השטן…הם מובילים את המדינה ואת אזרחיה לאבדון, וחייבים להיות מוצבים מול כיתות יורים'".

 

פרופ' מן כתב במאמרו, בין היתר: "קביעתו של בני קצובר כי 'רבין ופרס הצטרפו לכת השטן (…) אני מדבר על כת שהשתלטה על השלטון בישראל ומובילה את המהלך בטירוף, באמוק (…) וכן אמירה (של קצובר) כי רבין ופרס 'מובילים את המדינה ואת אזרחיה לאבדון וחייבים להיות מוצבים מול כיתת יורים'".

 

לטענת אברמוביץ', שני האישיים שמדבריהם ציטט, ח"כ נחמיאס ורבין ופרופ' מן הם מקורות מהימנים, שההסתמכות עליהם היא בגדר "עיתונות אחראית".

 

מכתב ההגנה עולה כי בעקבות פנייתו של קצובר לאברמוביץ', פנה האחרון לח"כ נחמיאס ורבין ולפרופ' מן כדי לקבל סימוכין שהציטוט שהם ייחסו לתובע אכן נכתב על ידו. ואולם השניים לא המציאו לנתבע סימוכין לדברים. בעקבות זאת, החליטו אברמוביץ' ומערכת ידיעות אחרונות להסיר את המאמר של אברמוביץ' מאתר העיתון. ב-19 בנובמבר 2018 פרסם העיתון הודעת תיקון שכללה הבעת צער, בזו הלשון: "שלא כפי שפורסם בעיתוננו ביום 4.11.18, בני קצובר לא אמר ולא כתב שיש להעמיד את רבין ופרס בפני כיתת יורים. אנו מצטערים על הטעות".

 

בכתב ההגנה נאמר כי הנתבעים יטענו כי פעלו "עפ"י אמות מידה עיתונאיות ראויות, מקובלות ומחמירות" ועל כן- גם ככל שנפלה טעות כזו או אחרת בפרסום – אין להטיל עליהם חבות משפטית בגינה.

 

לטענת אברמוביץ', קצובר הוא "מסית סדרתי", בעל לשון בוטה ומשתלחת, שכינה אותו (את אברמוביץ') "תולעת".

 

אברמוביץ' מבקש מבית המשפט לסלק את התביעה, בנימוק שהוא וידיעות אחרונות היו רשאים להסתמך על דברים שנאמרו קודם לכן על ידי חברת כנסת. עוד הוא טוען, כי הדברים שפרסם היו בגדר הבעת דיעה ביחס להתנהגותו של קצובר. הוא שב ואומר כי "מיד כאשר הובהר לנתבעים על דבר הטעות שנפלה, והגם שהטעות אינה באשמתם, הזדרזו הנתבעים לפרסם מודעת תיקון והבעת צער".

 

עוד טוען אברמוביץ' בכתב ההגנה כי קצובר הגדיר את רבין ופרס כמי שחברו ל"כת השטן", שהיא מסוג האמירות שהכשירו את הקרקע לרצח רבין. "נראה שהתובע לא למד דבר, שכן הוא עומד מאחורי סרטון הסתה שהגיבור בו כונה 'הר שטרימר', הכולל מוטיבים אנטישמיים של 'יהודונים תאבי בצע'. למרבה הבושה, התובע הודה כי עמד מאחורי הסרטון וטען גם לגביו כי 'אין בו כל סממן להסתה'. אם זו אינה הסתה, איננו יודעים הסתה מהי".

 

הנתבעים טוענים כי לקצובר לא נגרם שום נזק עקב הפרסום ואין שום בסיס משפטי לסכום התביעה לפיצוי שהוא דורש. לטענתם, הפרסום נעשה בתום לב ואינו בגדר לשון הרע.


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.