728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"עונה למה שאני רוצה"

"עונה למה שאני רוצה"
עינת קליש-רותם, ראשת העיר חיפה, בישיבת המועצה, אתמול.צילום מסך

ראשת העיר חיפה הגיבה לשאילתא שבה נטען שהיא וראשי האגפים בעירייה אינם משיבים לשאלות של עיתונאים: "באתי לעבוד ולא להשיב כל היום על שאלות"

"אני עונה למה שאני רוצה לענות. באתי לעבוד. בשביל הציבור. אם זה היה תלוי בעיתונאים, הייתי צריכה רק לעסוק בלהשיב לשאלותיהם". במילים אלה התייחסה אתמול (שלישי) ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, לשאילתא של סיעת הירוקים במועצת העיר בה נטען כי אינה משיבה לשאלות שמפנים אליה עיתונאים בעניינים שוטפים.

 

סיעת הירוקים הגישה את השאילתא על רקע תלונות של עיתונאים בחיפה על נתק בתקשורת עם ראשת העיר וגם עם מחלקות שונות של העירייה, לרבות הדוברות. אחד מהם, בועז כהן, כתב המקומון כלבו חיפה, כתב בשבוע שעבר באתר של עיתונו כי "לאורך כל קמפיין הבחירות לעירייה הקפידה קליש-רותם לא לדבר עם נציגי התקשורת, בעיקר המקומית, פרט למקרים בודדים. גם כראשת העיר היא נמנעת ממתן תגובה לתקשורת ובקשות התגובה של כלי התקשורת שמגיעות לדוברות של העירייה לא נענות".

 

בשאילתא שהגישו נציגי סיעת הירוקים ירון חנן ויעל שנער (לשעבר עיתונאית בדה מרקר) הם ביקשו לקבל תשובות לשתי שאלות: "מדוע ראשת העיר, רוב סגניה ודובר העירייה מסרבים באופן גורף לספק תגובות ספציפיות בנושאים רבים שמעניינים את הציבור, ובכך מונעים מהתושבים מידע חיוני על עמדות העירייה ומדיניותה בנושאים שונים, ומדוע ראשת העיר בוחרת להעביר מעט מאוד מידע לציבור, ועושה זאת רק דרך הרשתות החברתיות וגם את המהלך הזה היא בוחרת לעשות בדפי פייסבוק או טוויטר לא רשמיים".

 

בדברי תשובתה בישיבת המועצה טענה קליש-רותם כי הקביעה כי היא בנתק מכלי התקשורת נשענת על טענות לא מבוססות. "בשלושת החודשים הראשונים לכהונתי נתתי ראיונות ארוכים ומעמיקים בהיקף חסר תקדים לעומת אלה שנתנו שני ראשי העיר שקדמו לי", היא אמרה.

"ובנימה אישית", אמרה קליש-רותם, "אני מבינה שלעתים נוצרת מציאות בה אין תחושת שובע. אני נוכחת בתופעה מצערת שבה אנשים מסוימים בעיר מבקשים לעקוב אחרי בקפידה – שלא לאמר באובססיביות – כדי לדעת מה דעתי על כל פתית של שלג דאשתקד, בין קשור אלי ובין אם לאו.

 

"לעומתם, ציבור התושבים המתעניין, דווקא מתחיל לפנות אלי באופן ענייני דרך מערכות העירייה, במכתבים או במיילים. מרבית הפניות אלי מקבלות מענה, לעתים אף באופן אישי ממני".

 

נציגת הירוקים שנער ניצלה את זכותה לשאול שאלת המשך בה טענה כי תשובתה של ראשת העיר היא "בלשון המעטה לא נכונה". לטענת שנער, עינת קליש היא אמנם מרואיינת מצוינת, ואולם היא נמנעת מלמסור תגובות על שאלות שמפנים אליה עיתונאים. "זכותך כמובן להחליט אם להתראיין לאיזה עיתון להתראיין, אבל לא ייתכן מצב שבו העירייה אינה משיבה לשאלות של עיתונאים", היא טענה.

 

לדבריה, קליש-רותם מייצרת כלי תקשורת משלה. "ב-100 הימים מאז תחילת כהונתך העלית 60 פוסטים לפייסבוק, 115 תמונות לאינסטגרם ו-110 ציוצים. אין פה דיאלוג, אלא מונולוג.. התנהלות זו לא מותירה לעיתונאים שום אפשרות לשאול שאלות".

 

על כך השיבה עינת קליש: "אני עונה למה שאני רוצה לענות. מחלקת הדוברות משיבה או מגיבה בנושאים רבים מאוד. כשזה תלוי בי, אני משיבה בעצמי. באתי לכאן כדי לעבוד. אני עובדת למען הציבור. אילו זה היה תלוי בעיתונאים, הייתי צריכה רק לעסוק בלהשיב לשאלותיהם. אני מקבל מדי יום 10 עד 15 שאלות ואני סובריינית להחליט למי אני עונה ולמי לא. אני זמינה בהרבה ערוצים. מספיק עם האובססיביות הזאת ואני אומרת את זה לך באופן אישי".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.