728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

במסגרת חופש הביטוי, אבל

במסגרת חופש הביטוי, אבל
אושרת קוטלר.צילום: שלומי דעי

בעקבות ההתבטאות של אושרת קוטלר שעוררה סערה: הרשות השנייה תזמן את הנהלות חברות החדשות לדיון ב"מתח שבין הגשת חדשות והבעת דעות במהדורות"

הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו תזמן את הנהלות חברות החדשות לדיון שיעסוק במתח שבין הגשת חדשות והבעת דעות במהדורות החדשות ובתכניות האקטואליה. כך עולה ממכתב ששלח אתמול (רביעי) נציב פניות הציבור ברשות, דוד רגב, במענה לצופים שהתלוננו על דבריה של מגישת "המגזין" ברשת 13, אושרת קוטלר, במהלך התכנית ששודרה לפני כחודש, לאחר שידור כתבה על פעילותם של חלק מחיילי גדוד "נצח יהודה" כנגד פלסטינים.
 

קוטלר אמרה אז: "שולחים את הילדים לצבא ומקבלים אותם חיות אדם. זו תוצאה של כיבוש." בתום המהדורה ולאחר פניות צופים זועמים הבהירה קוטלר את דבריה ואמרה, כי דבריה כוונו רק כלפי אותם חיילים שפגעו בפלשתינים ולא כלפי כלל חיילי צה"ל. לאחר מכן הוסיפה: "טוב לכם? אני אמשיך להביע את דעתי בתוכנית הזאת. לא תצליחו להשתיק אותי".

 

ממכתבו של רגב עולה כי בנציבות פניות הציבור התקבלו יותר מ-3,200 תלונות שקבלו על דבריה של קוטלר. מדובר במספר פניות יוצא דופן: על פי הדו"ח השנתי של נציב פניות הציבור ברשות השנייה, בשנת 2017 – במהלכה נרשם זינוק חד בשיעור של 40% במספר תלונות הציבור שהתקבלו על שידור תכנים פוגעניים, הוגשו בסה"כ 6,544 תלונות. במהלך כל שנת 2016 הוגשו לרשות השנייה בסה"כ 3,983 תלונות.

 

"בתלונתך ובתלונות הנוספות, שאותן מצאתי מוצדקות, טענו הצופים כי חשו מושפלים מדבריה הפוגעניים של קוטלר כנגד חיילי צה"ל", כתב רגב למתלוננים. "אחרים, בהם בני משפחות שכולות, חיילי צה"ל במילואים ובסדיר, הורים לחיילי צה"ל ואזרחים רבים, טענו כי דבריה היו בוטים ולא ראויים לשידור".

 

בעקבות התלונות פתחה נציבות פניות הציבור ברשות השנייה בבירור, שבמהלכו פנתה לרשת 13 ולגורמים המקצועיים ברשות השנייה כדי שיפתחו בבדיקה.
 

במכתב נאמר שבתגובתה לתלונות מסרה הנהלת חברת החדשות, כי היא מסתייגת בכל לשון מתיאור חיילים בצה"ל כ"חיות אדם" וכי היא מביעה התנצלות כנה בפני כל מי שנפגע מהתבטאות זו. עוד נמסר כי לאחר השידור זומנה קוטלר לשיחה עם ההנהלה על דבריה וכי במהלך השיחה הבהיר לה מנהלה כי הוא מסתייג באופן חריף מהאופן שבו נוסחו והוצגו הדברים . עם זאת מסרה ההנהלה, כי דבריה של קוטלר נאמרו במסגרת חופש הביטוי והיצירה המוקנים לה ושהם יסודו של חופש העיתונות וכי יש לאפשר לאנשים להביע את דעתם בשידור, הגם שדעה זו חריפה ושנויה במחלוקת. עוד נמסר כי קוטלר תבהיר את דבריה בשידור וכי מנכ"ל חברת החדשות ימשיך לדון עם עיתונאי החברה בדרכי שילובן של הבעות דעה בשידורי החדשות.
 

בתוכנית "המגזין" ששודרה שבוע לאחר מכן, הבהירה קוטלר את דבריה ופירטה את הרקע לדברים שנאמרו והביעה התנצלות על דבריה: "הדברים הופצו במנותק ממה שאמרתי. דבריי כוונו כלפי החיילים שעברו על החוק. אני מצטערת מעומק ליבי אם דבריי פגעו במי מכם" אמרה קוטלר בשידור.
 

יו"ר מועצת הרשות השנייה והנהלת הרשות קיבלו את התנצלותה של קוטלר ואת התנצלותה של הנהלת חברת חדשות 13.
 

רגב כתב עוד במענה למתלוננים: "לטעמי, אין חולק על כך שחופש הביטוי הוא כלל יסוד במשטרנו הדמוקרטי ויש להגן עליו ולשמור עליו ובמסגרתו ניתן ואף חובה לבקר תופעות לא ראויות והתנהגויות פוגעניות של אזרחים וחיילים, אולם חופש הביטוי אין פירושו חופש הביזוי וההשפלה.
 

"ביקורת, חריפה ככל שתהיה, להיות לגופו של עניין ולא לגופו של אדם כפי שנעשה במקרה זה. הגם שדבריה של קוטלר נאמרו במסגרת חופש הביטוי והיצירה, לא היה לטעמי מקום למילים בוטות, פוגעניות ומשפילות אלה. אני סבור כי באיזון שבין חופש הביטוי לבין הפגיעה בשמם הטוב של חיילי צה"ל נפגע שמם הטוב, אף שלדברי קוטלר לא זו הייתה הכוונה. אני קורא לחברת החדשות להקפיד על כבודם של מושאי הסיקור ולהימנע מביזוים או השפלתם".


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.