728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

חרם פיפיות

חרם פיפיות
אילוסטרציה.צילום: shutterstock.com

אגודת העיתונאים במצרים חידדה את ההוראות האוסרות על קשר עם ישראל. "זו הדרך של איגודים מקצועיים לפעול כאופוזיציה נגד המשטר" אומר פרופ' דרור זאבי

אגודת העיתונאים במצרים פרסמה בסוף השבוע מחדש את האיסור על עיתונאים במדינה לקיים כל קשר עם עמיתיהם בישראל. כך דיווח תאגיד השידור "כאן". ההוראות של האגודה המצרית בעניין הימנעות מקשר עם ארגונים וגורמי שלטון בישראל קיימות כבר שנים רבות, אך הפעם מדובר ב"חידוד" שלהן, במטרה להיאבק, תוך נקיטת צעדי ענישה,כלפי אותם עיתונאים במצרים שמקיימים בכל זאת קשרים ברמה כלשהי עם עמיתיהם או עם ארגונים בישראל.

 

בהודעתה של אגודת העיתונאים המצרית נאמר כי האיסור על קיום קשר עם ישראל יהיה בתוקף "עד שכל השטחים הערביים הכבושים בידי ישראל ישוחררו". בהודעה מבהירה האגודה כי אסור לעיתונאים מצרים להיכנס לכל איזור הנמצא תחת "שלטון הכיבוש הישראלי" וכן "אין לבצע תיאומים עם שלטונות האויב".

 

עוד דרשה אגודת העיתונאים המצרית מכל חבריה להיות מחויבים באופן מוחלט להחלטות שלא לקדם נורמליזציה עם ישראל והיא הטילה עם מועצת האגודה לקבוע יסודות להטלת סנקציות על עיתונאים שיפרו את האיסור.
 

ההחלטות התקבלו לרגל הבחירות שהתקיימו לראשות אגודת העיתונים המצרית, שבהם נבחר דיאא' רשוואן, גם לתפקיד בגוף ממשלתי: ראש הרשות הציבורית למתן מידע לציבור.

 

פרופ' דרור זאבי מהמחלקה למזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון אומר כי ההחלטה של אגודת העיתונאים המצרים התקבלה דווקא על רקע העובדה שהמגעים בין ישראל למצרים מתחזקים והולכים, ולא רק במישור הביטחוני שבו שיתוף הפעולה איתן.

 

פרופ' דרור זאבי.


 

"באווירה הזו של מגעים מתהדקים – לא רק בין ישראל לבין מצרים וירדן עמן יש לישראל הסכמי שלום – אלא גם בין ישראל לבין מדינות נוספות באיזור, יש יותר ויותר עיתונאים שרוצים לכתוב על ישראל ולקיים דיאלוג עם עמיתים למקצוע כמו גם עם ארגונים ממשלתיים ואחרים בישראל", אומר פרופ' זאבי. לדבריו, אותם עיתונאים רואים תועלת רבה לעבודתם במצב שבו הנורמליזציה עם ישראל תתקיים ואף תועמק לתחומים נוספים.
 

"לעומתם, ישנן קבוצות משמעותיות במצרים שאינן אוהבות את הסתעפות היחסים עם ישראל לתחומים נוספים, כגון כלכלה, תרבות, תיירות או גז, והן רוצות להמשיך בחרם עליה. את ההתנגדות לחיזוק הקשר עם ישראל מובילים במצרים – וגם בירדן – אגודות העיתונאים והאיגודים המקצועיים", אומר זאבי.

 


פרופ' זאבי: "ישנן קבוצות משמעותיות במצרים שאינן אוהבות את הסתעפות היחסים עם ישראל לתחומים נוספים, כגון כלכלה, תרבות, תיירות או גז, והן רוצות להמשיך בחרם עליה. את ההתנגדות לחיזוק הקשר עם ישראל מובילים במצרים – וגם בירדן – אגודות העיתונאים והאיגודים המקצועיים"


 

לדבריו, לפעולות ההתנגדות לנורמליזציה בין מצרים לישראל מצד אגודת העיתונאים והאיגודים המקצועיים בכלל יש שתי סיבות עיקריות: האחת – זו דרך להביע מחאה על המצב הכלכלי החמור השורר במצרים. השניה: קבלת החלטה נגד ישראל, עמה יש הסכם שלום, היא דרך מתוחכמת לפעול כנגד המשטר עצמו, שאינו מתיר כל גילוי של התנהלות אופוזיציונית.

 

"באמצעות ההחלטה שקיבלה כעת, האגודה המצרית אומרת בעצם לנשיא א-סיסי ולמשטר בכלל: 'אתם בוגדים בעם ובערביות. העוני, השחיתות והדיכוי גואים ולכן אינכם ראויים לשלטון'. במחאה זו נעשה שימוש תכוף בססמאות תמיכה בפלסטינים, אך היא מופנית יותר כלפי המשטר במצרים מאשר כלפי ישראל".

 

לפי זאבי, בירדן מתרחשת אותה תופעה: האיגודים המקצועיים, בכל מנעד המקצועות, מגלים התנגדות תקיפה לכל נורמליזציה עם ישראל. "גם כאן, יותר משהדבר נובע מאיבה כלפי ישראל – והיא בהחלט קיימת בקרב ראשי האיגודים – זהו מסר למלך שעליו לעשות לבלימת ההידרדרות של כלכלת ירדן ולגלות אכפתיות למצבם של המוני העניים בה, במקום לעסוק בפליטים המצטופפים על הגבול עם סוריה".

 

"גם אורח חייה הראוותני של מלכת ירדן ראניה מתסיס את הרחוב במדינה", הוא אומר. "כל אלה מובילים לריאקציה מצד האיגודים המדינה כלפי הממשל ובית המלוכה. הם נוהגים כסוג של אופוזיציה במשטר אוטוריטרי וזה משליך גם על היחס לישראל".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.