728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

זאת לא הכלכלה, טמבל

זאת לא הכלכלה, טמבל
אילוסטרציה: pixabay

נחמיה שטרסלר מסביר מדוע הדיון בענייני כלכלה וחברה אינו עומד במרכז סדר היום של מערכת הבחירות הנוכחית. וזה ממש לא בגלל שמצבנו הכלכלי איתן

שלשום (שלישי) נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו במלון בירושלים עם פעילי ליכוד המשתייכים לאגף הליברלי של המפלגה ודיבר אתם על כלכלה. הוא סקר את הדרך הארוכה שעברה ישראל מאז הונהגה בה כלכלה ריכוזית, דיבר על פתיחת השוק הישראלי לייבוא ועל רפורמות שונות בכלכלה, החל מפתיחת השוק לייבוא ועד לעידוד התחרות בתחומים שונים כמו התחבורה הציבורית ובשוק הטלפוניה. הוא טען שהעשירונים הנמוכים צומחים בקצב מהיר יותר מאשר העשירונים הגבוהים.

 

למה אנו מציינים את האירוע הכלכלי הזה? כי הוא היה יוצא דופן. במערכת הבחירות הזו, כמו במערכות הבחירות הקודמות, נושאי כלכלה אינם במרכז סדר היום, כמו העיסוק בנושאים בתחום המדיני-ביטחוני.
 

"הסיבה לכך שנושאי הכלכלה אינם נידונים במערכת הבחירות היא שישראל נמצאת במצב מלחמה ב-71 השנים שמאז הקמתה ועד היום", אומר נחמיה שטרסלר, העורך והפרשן לענייני כלכלה וחברה של עיתון הארץ. לדבריו, אזרחי ישראל יצביעו למפלגה מסוימת לפי המסר הביטחוני שיש לה ולא לפי הקו הכלכלי שאותה מפלגה נוקטת.

 

נחמיה שטרסלר


 

"לא יעזור מצע כלכלי מפורט הטומן בחובו בשורות בתחום המחירים, התעסוקה, הדיור, הקמת מפעלים חדשים או שיפור תנאי העבודה", הוא טוען. "הציבור לא משתכנע מזה, אלא בוחר להצביע עבור המפלגה הנושאת את המסר הביטחוני המשכנע ביותר ועבור המועמד שיכול לספק תשובות לאיום הביטחוני שמסביבנו, החל מחיזבאללה ואיראן ועד לחמאס והחות'ים בתימן. לכן לא שמעת אף מפלגה שמדברת במערכת הבחירות על הנושאים הכלכליים".
 


"לא יעזור מצע כלכלי מפורט הטומן בחובו בשורות בתחום המחירים, התעסוקה, הדיור, הקמת מפעלים חדשים או שיפור תנאי העבודה", טוען שטרסלר. "הציבור לא משתכנע מזה, אלא בוחר להצביע עבור המפלגה הנושאת את המסר הביטחוני המשכנע ביותר ועבור המועמד שיכול לספק תשובות לאיום הביטחוני שמסביבנו"


 

– בכל זאת יש לפחות שתי רשימות המתמודדות לכנסת והאג'נדה שלהן כלכלית-חברתית: כולנו של שר האוצר כחלון וגשר של אורלי לוי- אבקסיס.

"נו, ומה יצא להן מזה? על פי הסקרים, כחלון נמצא סביב אחוז החסימה ולוי-אבקסיס שקועה עמוק מתחתיו עם 2.5% תמיכה בלבד. אז מה אם היא מתריעה על העלמות מיליארד שקלים המיועדים למערכת הבריאות ולטיפולים פסיכיאטריים? היא וכמוה כחלון, שמעדיף להתייעץ עם עצמו בלבד, מדברים המון על כלכלה, דיור ובריאות אבל אינם מזוהים עם ביטחון. וזו הסיבה למצבם הפוליטי כפי שמשתקף בסקרים.

 

– אבל במפלגת העבודה שני המועמדים במקום השלישי והרביעי הם איציק שמולי וסתיו שפיר, ממנהיגי תנועת המחאה של 2011. הם לא מדברים ביטחון אלא מתמקדים בענייני חברה וכלכלה.

-"ותראה מה מצבה של מפלגת העבודה בסקרים: אחרי שהיו להם 6-7 מנדטים בסקרים האחרונים הם מקבלים 10 מנדטים. למה? הודות לזה שהם הציבו במקום השני את אלוף פיקוד הדרום לשעבר, טל רוסו ולא את אבי ניסנקורן מההסתדרות. ניסנקורן, שניהל רומן עם כחלון, הפנה לו עורף כשראה את מצבה של רשימת כולנו בסקרים והצטרף לרשימת כחול לבן של גנץ ולפיד. שם מחביאים אותו היטב, כי אם הוא ידבר על ענייני כלכלה וחברה הוא עלול להזיק למפלגה מבחינה אלקטורלית. אז את מי מבליטים בכחול- לבן? את שלושת הגנרלים ואת לפיד.

 

-אולי ההימנעות מלהניח על השולחן נושאי כלכלה וחברה מעידה אולי על כך שהמצב הכלכלי והחברתי טוב  – ולכן  לא מעסיק את הציבור.

"החבאת הנושאים הכלכליים במערכת הבחירות אינה מלמדת על כך שהמצב הכלכלי בישראל הוא איתן. רחוק מזה. יש הרבה בעיות במשק. הגירעון מגיע ל-3.6% והוא גבוה משמעותית לעומת התכנון, יש פערים גדולים בחברה, צמיחת המשק בירידה, החוב הציבורי בעלייה – וכל זה מעיד על כישלון של כחלון. הייתי רוצה שענייני כלכלה יידונו לא פחות מאשר נושאים אחרים, כי חשיבותם אינה פחותה מהם. אבל המציאות היא אחרת. בשבוע שעבר טיל מרצועת עזה כמעט התפוצץ על בית בגוש דן. התחושה היא שאנו על הר געש ביטחוני ומדיני ובעיני זה מסביר הכל".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.