728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

להקדים תרופה

להקדים תרופה
אילוסטרציה: pixabay

נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית על נוהל השקיפות החדש של משרד הבריאות: "לא הסכמנו שהרגולטור יחליט בנושאי אתיקה רפואית. כך צריכים לעשות גם העיתונאים"

משרד הבריאות פרסם השבוע נוהל חדש ולפיו חברות תרופות יצטרכו לחשוף את קשריהן עם עיתונאים. חברות אלה יחויבו, בין היתר, לחשוף את שמות העיתונאים ואת התכנים שהן מעבירות לעיתונאים וכן לדווח על מקרים שבהם החברות מימנו נסיעות והשתתפות של עיתונאים בכנסים מטעמן בחו"ל.
 
העילה ליצירת הנוהל החדש, עליו דיווח השבוע עידו אפרתי, כתב הבריאות של עיתון הארץ, היא חשד שקיים במשרד הבריאות ולפיו לפחות חלק מהפרסומים בכלי התקשורת אינם נובעים מדאגה לאינטרס הציבורי, אלא נועדו לשמש פרסומת סמויה ולשרת אינטרסים מסחריים של חברות התרופות.
 
האינטרס הציבורי, בעיקר בכל מה שקשור לבריאות הציבור, מחייב שקיפות שתסייע להבטיח שהמידע המפורסם בכלי התקשורת נכון וחף משיקולים זרים, מסחריים ואחרים. עם זאת, כלל לא בטוח שהשלטון הוא מי שצריך לפקח על כך.
 
פרופ' ליאוניד אידלמן, בעבר יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל וכיום נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית ומנהל מחלקת ההרדמה בבית חולים בלינסון, טוען כי ההחלטה על הנוהל החדש "היא בעצם דרישה מעיתונאים לחשוף את האישים והגורמים עמם הם בקשרים, לרבות מקורות, דבר שהוא פסול במדינה דמוקרטית".
 

פרופ' ליאוניד אידלמן. צילום: ד"ר אבישי טייכר, CC BY 3.0

 
לדבריו, כדי לשמור על הדמוקרטיה דרושים שני תנאים: עיתונות חופשית, משוחררת מלחצים מצד השלטון, וכן קיומה של אופוזיציה בכנסת. "עלינו לשמור על שני התנאים הללו מכל משמר".
 
– אבל המטרה של הנוהל החדש של משרד הבריאות נראית על פניה חשובה: למנוע מצב שבו חברות התרופות 'יקנו' או ינסו "לקנות' עיתונאים ויגרמו להם לפרסם דיווחים לא נכונים תוך פגיעה באינטרס הציבורי. מדובר פה בענייני רפואה, שהם קריטיים יותר מנושאי צרכנות באופן כללי.
 

"אני חוזר ואומר: מי שצריך לדון בנושאים כאלה, הקשורים לאתיקה עיתונאית, אינם משרדי הממשלה או רשויות השלטון בכלל. אם משרד הבריאות מנסה לקבוע מי החברות העומדות בקשר עם עיתונאים, זה מזכיר משטרים דיקטטוריים, שבהם השלטון מנסה לשלוט בגורמי המידע לעיתונאים. אני מציע שהגוף שיחליט בנוגע לקשרי העיתונאים עם חברות התרופות ובשאלות כמו השתתפות עיתונאים או עורכים בכנסים רפואיים בחו"ל יהיה גוף של עיתונאים, למשל מועצת העיתונות, שהיא גוף א-פוליטי ובלתי תלוי.
 


"מי שצריך לדון בנושאים כאלה, הקשורים לאתיקה עיתונאית, אינם משרדי הממשלה או רשויות השלטון בכלל. אם משרד הבריאות מנסה לקבוע מי החברות העומדות בקשר עם עיתונאים, זה מזכיר משטרים דיקטטוריים, שבהם השלטון מנסה לשלוט בגורמי המידע לעיתונאים"


 
-ואתה סומך על אותו גוף עיתונאי שיקבל החלטה שתשרת את אינטרס הציבור ולא את האינטרס של חברת תרופות זו או אחרת?
 
"בהחלט כן. אם אנחנו, הרופאים, לקחנו על עצמנו לדאוג לגילוי נאות לגבי כל קשר שיש לנו, אם יש לנו, עם חברת תרופות זו או אחרת וכל רופא שמוזמן להרצות מבצע בתחילת דבריו גילוי נאות לגבי קשר שכזה, אין לי ספק שגם המוסדות של העיתונאים יכולים לנהוג באופן דומה. אנו לא הסכמנו שהרגולטור יחליט בנושאי אתיקה רפואית, וכך צריכים לעשות גם  העיתונאים. הפרופסיה תדע לשקול אלטרנטיבות, שיתנו פתרון לחשש שמעלה משרד הבריאות.
 
"העיתונאים שנוסעים לכנסים בחו"ל עושים זאת במסגרת עבודתם. כל כנס מקצועי בתחום הרפואה ראוי לסיקור עיתונאי, משום שכמעט תמיד מדברים בו על חידושים ועל מגמות במחקר הרפואי אשר ראוי שהצרכנים של כלי התקשורת ייחשפו אליהם. אז שמוסדות העיתונאים יחליטו איך עושים את מלאכת הסיקור הזו בלי שהעיתונאים יהפכו לנושאי דברן של חברות התרופות, אלא כפועלים למען האינטרס הציבורי בלבד. אני בטוח שהם ימצאו את הדרך".
 
 
כתבים לענייני בריאות אליהם פנינו, לא היו מעוניינים להתייחס לסוגיית הנוהל החדש שהוציא משרד הבריאות, או התחמקו מלהשיב לפניותינו בנדון. שלא לייחוס היה מי שהסכים להגיד כי : "יש הרבה צביעות בתחום. אני מעולם לא קיבלתי מחברת תרופות דבר. אבל יש קולגות שנוסעים חופשי לכנסים של חברות תרופות המתקיימים בחו"ל ועם חזרתם לארץ הם אוהבים להגיד: 'למדתי כל כך הרבה מההרצאות בכנס, ולכן טוב שנסעתי'.
 
"עיתונאים שנוסעים לכנסים האלה, בלא שהדבר יעלה להם או למערכותיהם אפילו שקל אחד, עלולים לאבד את האובייקטיביות כשהם מסקרים את האירוע, למרות שכמה מהם אוהבים לשאת בגאון את דגל הצדק.
 
"עם זאת, אין צורך בנוהל הזה של משרד הבריאות, כי הדבר מהווה לחץ או אילו איום כלפי עיתונאים. שכל עיתונאי יעשה את החשבון עם עצמו".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.