728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

שיח של דיבה

שיח של דיבה
אילוסטרציה.shutterstock.com/

התבטאויות קשות ונאצות ברשת מנפיקות יותר ויותר פסקי דין של בתי המשפט בישראל בתחום עבירות לשון הרע. הנה ארבע דוגמאות מהשבועות האחרונים

ארבעה פסקי דין שהרשיעו משתמשים ברשת שעברו על חוק לשון הרע פורסמו בשבועות האחרונים. לא ברור אם המספר מעיד בהכרח על עלייה בהיקף העבירות בתחום זה, או שהוא מעיד על הערנות שמגלים אנשים וגורמים החשים נפגעים עקב השתלחויות וקללות המופנות כלפיהם מצד לקוחות, שותפים לעסק, קולגות במקום העבודה או חברים הרשומים באותה קבוצת וואטסאפ/ פייסבוק.
 

בית משפט השלום בראשון לציון פסק ב-31 במארס האחרון כי חברה בקבוצת וואטסאפ, תפצה ב-20 אלף שקל , בצירוף הוצאות משפט בסך 5,000 שקל, על כך שהיא כתבה נאצות נגד חבר ערבי והביאה להוצאתו מהקבוצה.
 

"לשון משולחת רסן שנועדה לפגוע"

אוסנת פרסק, החברה בקבוצת "צבא האמת של שי חי" (קבוצה שנפתחה כדי לתמוך בשי חי כאשר הוא התמודד ב"אח הגדול") כתבה כי חבר אחר בקבוצה, נביל זגל, "מתחזה כדי לשכב עם בנות יהודיות". זגל הגיש נגדה תביעת לשון הרע, באמצעות עו"ד מאור קשלס. לטענתו, הנתבעת עשתה הכל כדי להביא לכך שיסולק מהקבוצה. עוד הוא טען כי בעקבות סילוקו הוא נקלע למצוקה נפשית ואושפז בבית חולים פסיכיאטרי.
 
פרסק לא הכחישה את האמירות המיוחסות לה, אך טענה כי הם הוצאו מהקשרם. היא הוסיפה כי התכתובות שהוגשו על ידי התובע ערוכות ומגמתיות, ואינן כוללות הודעות רבות שהוא כעצמו פרסם והכוללות תכנים בוטים וקשים בהרבה.
 
השופטת כרמית בן אליעזר, לא התרשמה מטענותיה של פרסק ומתחה ביקורת נוקבת על השיח הגזעני ורווי האטימות הקיים ברשת. היא קבעה כי האמירה שלה נכתבה ללא בסיס עובדתי ולא חלה עליה הגנת חופש הביטוי. "למרות חשיבותו של חופש הביטוי, אין להשלים עם לשון משתלחת ומשולחת רסן שנועדה לפגוע, לעלוב ולהשפיל אדם בשל מוצאו, ללא עוול בכפו", היא קבעה. עם זאת, השופטת התחשבה בכך שפרסק התנצלה בפני התובע במסגרת ההליך המשפטי על הדברים הקשים שהיא כתבה עליו.
 

תגובית כעוולה

יומיים קודם לכן, ב-28 במארס, קבע בית משפט כי מטופלת תפצה כירורג פלסטי שאצלו טופלה ב-14 אלף שקל, לאחר שפירסמה עליו תגובית לפוסט, שבה טענה כי הרופא נהג בה בזלזול, עשה לה צלקות בכוונת זדון וכן דיבר אודותיה מחוץ למרפאה ובין היתר דרש ממנה להביא אישור מפסיכיאטר.
 
הרופא, ט' נ', הגיש לבית משפט השלום בחיפה תביעה נגד המטופלת, ה' ל', בטענה כי תוכן התגובית הוא עוולה על פי חוק איסור לשון הרע. הנתבעת לעומת זאת ביקשה לדחות את התביעה, בטענה שעומדות לה הגנות מכוח הוראות החוק והפסיקה.
 
השופטת קרן מרגולין – פלדמן קבעה כי "המטופלת לא הרימה את הנטל המוטל עליה להוכיח כי היה אמת בפרסומה (…) ולפיכך דבריה בתגובית לפוסט הם בגדר לשון הרע". .עם זאת היא התחשבה בכך כי התגובית נכתבה שלא בזדון, אלא בתוך אווירה כללית של ביקורת קשה שנכתבה בפוסט בעניינו של הרופא, תוך שהנתבעת סבורה (בשוגג) כי לטענותיה יש ממש.
 

בגדר לשון הרע, לפי מבחן אובייקטיבי

בתחילת החודש חייב בית משפט השלום בל אביב אדם לפצות את ביר שופ, חברה המפעילה בר מסבאה בעיר, ב-10 אלפים שקל – לאחר שפרסם בקבוצת הפייסבוק "רעבים ברעבך" שיש להתרחק מהבר. הסועד, יוסי גולן, כתב את הדברים בעקבות ויכוח עם אחד המלצרים במקום בנוגע לחיובו על מנה של נקניקיה בלחמניה.
 
גולן כתב בפוסט כי בבר שבו סעד, "דוחפים חיובים ללקוחות". בהמשך הוא כתב כי "דוחפים לכם לחשבון דברים שמעולם לא הסכמתם לשלם עליהם. (…) לא רוצה פיצוי, ולא כלום. לא חוזר לשם בחיים שלי. פשוט גניבה ללא בושה".
 
חברת ביר שופ תבעה את גולן ב-70 אלף שקל לפי חוק לשון הרע וטענה, באמצעות עו"ד עדי כהן, שמדובר בבריונות רשת, במטרה להשפיל, לבזות ולגרום לה נזק. עוד טענה כי מדובר בביוש ובפגיעה בשמה הטוב. מנגד טען הנתבע, באמצעות עו"ד אור ירקוני, שאין מדובר בלשון הרע , אלא בגדר הבעת דעה אישית אגב חוויית שירות קלוקלת.
 
השופט רן נבון קבע כי כמה מהאמירות של גולן, הן , לפי מבחן אובייקטיבי, בגדר לשון הרע שעשויות לשים לבוז וללעג את החברה.
 

גבולות הבעת דעה אישית

פסק דין אחר, שניתן ב-7 באפריל, קבע כי לקוחה של גו מובייל תפצה את החברה, לאחר שהיא פרסמה בפוסט בפייסבוק ובאתר זאפ כי המכשיר הנייד שהחברה מכרה לה בסניפה באילת, היה משומש ו"פרוץ" אך נמכר לה כחדש.
 
הנתבעת, אנה רובינשטיין, טענה כי הטלפון שרכשה בנובמבר 2016 מגו מובייל הפסיק לעבוד לאחר חודשיים וכאשר מסרה אותו לתיקון, נמסר לי כי עלות התיקון גבוהה. בעקבות זאת היא כתבה, בין היתר: "אל תקנו בגו מובייל. מכרו לי טלפון מחודש במחיר של חדש". השופטת כרמית בן אליעזר קבעה כי רובינשטיין תפצה את החברה ב-5,000 שקל.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.