728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

תקציב כיבודים

תקציב כיבודים
חבר מועצת עיריית רהט, עטא אבו מדיע'ם, מתקרב בצורה מאיימת לעיתונאי אחמד אבו סוויס במהלך ישיבת המועצה אתמול.צילום מסך

ישיבת תקציב חשובה של עיריית רהט פוצצה, לאחר שחבר מועצה שלא מרוצה מהסיקור של כתב התאגיד עלב בו, דרש להוציאו מהאולם ונע לעברו בצורה מאיימת

ישיבה של מועצת העיר רהט פוצצה אתמול (ראשון) בשל תקרית שבה היו מעורבים חבר מועצת העיר ועיתונאי מתאגיד השידור "כאן". הישיבה, אותה אמור היה לנהל ראש העיר פאיז אבו צהבאן, זומנה כדי לדון בתקציב העיר רהט ל-2019 . ואולם, זמן לא רב לאחר שהנוכחים תפסו את מקומותיהם דרש חבר המועצה עטא אבו מדיע'ם מסיעת אל נהאדא אל אח'לאס שבקואליציה העירונית, להוציא מאולם הישיבות את העיתונאי אחמד אבו סוויס מתאגיד כאן שהגיע, יחד עם עיתונאים אחרים, כדי לסקר את ישיבת המועצה.
 
אבו מדיע'ם, שישב ליד ראש העיר, השמיע בפני הנוכחים טרוניות כלפי העיתונאי, ולפיהן הוא מתעלם מקיומו ואינו מתייחס כלל בדיווחיו לפעילותו הציבורית, לעומת אישי ציבור אחרים בעיר שכן זוכים אצלו לסיקור נרחב.
 
הוא דרש מאבו סוויס לצאת מהאולם, והרים את קולו במהלך חילופי דברים ביניהם, כשהוא מטיח בו עלבונות. כשראה שהעיתונאי נשאר במקומו ומתכוון להמשיך בעבודתו, הוא קם ממקומו בזעם ונע לעברו בצורה מאיימת. ואולם, כאשר הוא התקרב לאבו סוויס, ניגש למקום עיתונאי אחר, חוסיין אלעוברה, כתב ערוץ הלא TV וחצץ ביניהם, כנראה כדי למנוע גלישה לפסים אלימים. בשלב זה החליט ראש העיר לפזר את ישיבת המועצה שעמדה לדון באישור התקציב בסך 357 מיליון שקל עבור העיר שבה 72 אלף תושבים. בינתיים לא נקבע מועד חדש לכינוס המועצה, חרף חשיבות הנושא.
 

העיתונאי אחמד אבו סוויס

 
אבו סוויס אמר לנו היום: "הלכתי לסקר את ישיבת המועצה שמאז הבחירות לפני כחצי שנה אינה מצליחה לאשר את התקציב העירוני. לאירוע הגיעו כתבי מקומונים ונציגי שני ערוצי טלוויזיה מהמגזר הערבי. התחלתי לצלם, ואז, כשהחל הדיון, כשהגיע תורו של אבו מדיע'ם לדבר, הוא אמר בטון גבוה כשהוא מנופף לעברי: 'לא רוצה שתצלם אותי'. 'זה כתב לא אובייקטיבי'. 'לא כבוד בשבילי שהאיש הזה מצלם אותי'. במקום נוצרה אווירה של שוק. השבתי לו שאם זה לא כבוד בשבילו שאני מצלם אותו, אז זה לא כבוד שהוא בכלל נמצא באולם.
 


אבו סוויס: "אני לא אומר שכתב צריך לצפות שיקבלו אותו עם זר פרחים. אבל במקרה הזה אסור היה לי לשתוק ולעבור לסדר היום. אם לא אגיב על ההתנהגות הגסה והמאיימת של אותו חבר מועצה, בפעם הבאה אמצא את הרכב שלי שרוף"


 
"באיזשהו שלב אבו מדיע'ם קם ממקומו והתחיל לנוע לעברי. אני בטוח הוא לא התכוון לתת לי חיבוק או לתת לי פרח. לא פחדתי, אבל גם לא הספקתי לפחד, כי כתב אחר הזדרז להפריד בינינו. עכשיו אני בתחנת המשטרה כדי להגיש תלונה נגדו.
 
– כעיתונאי, אתה לא רגיל להתקפות כלפיך? לצערנו, התקפות על עיתונאים הם עניין שבשגרה.

"אני לא אומר שכתב צריך לצפות שיקבלו אותו עם זר פרחים. אבל במקרה הזה אסור היה לי לשתוק ולעבור לסדר היום. אם לא אגיב על ההתנהגות הגסה והמאיימת של אותו חבר מועצה, בפעם הבאה אמצא את הרכב שלי שרוף, כי אם הוא מסוכסך אתי, אני למעשה מסוכסך עם כל המשפחה שלו.
 
"יש המון אלימות במגזר שלנו, אבל אבו מדיע'ם הוא נציג ציבור שצריך להיות דוגמה להתנהגות מרוסנת. פה הוא השמיע דברי נאצה וקם כלפי בתנועה מאיימת בשידור חי (ברשתות החברתיות), שבו צופים גם ילדים. הוא לא רוצה שאעשה את עבודתי לפי עקרונות עיתונאיים, אלא כפי שהוא רוצה. יש אנשים במגזר שלנו שרואים בי נטע זר. כאשר, למשל, מתקיימת הפגנת בדואים שמשתתפים בה 40 איש, הם רוצים שאדווח שהשתתפו בה 300 איש. אני, כמובן, לא מוכן לזה. אדווח תמיד אמת".
 
-עטא אבו מדיע'ם, מה קרה שם?

"העיתונאי הזה לא אובייקיטיבי. תבדוק את כתבותיו ארבע שנים אחורה ותיווכח. אפילו במצלמה שלו הוא גוזר את המקום שבו מופיעה הדמות שלי. הוא אף פעם לא מראיין אותי ומתעלם מהגרסה שלי, מהכוח שצברתי וממעמדי כנציג הסיעה השניה בגודלה.
 
– וזה מצדיק שתדרוש שייצא מישיבת המועצה, או שתקום אליו בתנועה מאיימת?

"דרשתי שהוא יסולק , אחרי שהטיח כלפי עלבונות. ובעניין זה שקמתי והלכתי אליו, לא התכוונתי להרים עליו יד, אלא רק לדבר אתו פנים אל פנים".
 
אחרי שישיבת המועצה פוזרה בגלל התקרית הזו, מתי היא תתכנס שוב לאישור התקציב?

"אחרי הרמדאן, אבל התאריך המדויק לא ברור. בכלל יש בעיה ברהט, בגלל שמועצת העיר היא לעומתית. כעת יש שוויון בין מספר חברי הקואליציה העירונית, לבין מספר חברי האופוזיציה וקשה לקבל החלטות. אני חושש שאנו הולכים לקראת מינוי של חשב ממונה מטעם הממשלה, מה שבטח יספק תעסוקה יפה לעוד איש ש"ס".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.