728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"הדחה כפויה ומשפילה"

"הדחה כפויה ומשפילה"
מתי גולן.צילום: רועי כ"ץ, רדיו ת"א

מתי גולן תובע מגלובס פיצוי בסך למעלה מ- 1.2 מיליון שקל. לטענתו, הוא פוטר בחוסר תום לב, תוך פגיעה אנושה בזכויותיו ובכבודו ותוך ביזוי תרומתו רבת השנים לעיתון

העיתונאי הוותיק מתי גולן הגיש השבוע תביעה נגד עיתון גלובס בשל פיטוריו מהעיתון, שבו כתב טור דיעה במשך 22 שנה. טורו של גולן הפסיק להתפרסם בעיתון לפני כשלושה חודשים.
 
בתביעה שהגיש לבית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב, גולן דורש, באמצעות עורכי הדין חיים כהן וצפנת שובל, שהעיתון יפצה אותו בסך למעלה 1.2 מיליון שקלים (בצירוף הלנה והפרשי הצמדה וריבית) על פיטוריו "שהיו למעשה הדחה כפויה ומשפילה שלא כדין", כטענתו.

 
לטענת גולן, הוא פוטר בחוסר תום לב, תוך פגיעה אנושה בזכויותיו, בכבודו ותוך התעמרות בפעולותיו וביזוי תרומתו רבת השנים לעיתון מראשית דרכו – ובפרט משנת 96' ועד למועד פיטוריו.
 
הוא מבקש לקבוע כי חלים עליו ההסדרים המיטיבים שבהסכמים הקיבוציים התקפים לגבי עובדי גלובס. לטענתו, הוא פוטר ללא עריכת שימוע כמתחייב על-פי דין ובמשך כל תקופת עבודתו הוצאת גלובס נמנעה מלשלם לו את זכויותיו הסוציאליות.
 
בכתב התביעה מאזכר גולן כי בשנים 88' ועד 92' הוא היה עורכו הראשי של גלובס (אף כי התביעה הנוכחית אינה נוגעת לתקופה זו). בשנת 96' חתם גולן על הסכם העסקה קבוע בעיתון, ולפיו יפרסם טורי דיעה . גולן הוגדר ככותב עצמאי ושכרו נקבע ל-31 אלף שקל, אך ביולי 2013 הוא קוצץ ל- 24,600 שקל לאחר שהופסקה הופעת הטור שלו בימי חמישי והמאמר של סופ"ש.
 
בעניין נסיבות הפסקת עבודתו, גולן טוען כי ב-23 בינואר האחרון קיבל מאלונה בר-און , יו"ר ומנכ"ל בפועל במוניטין גלובס, את ההודעה על סיום העסקתו וכדי להמתיק את הגלולה היא הודיעה לו כי יקבל "מענק פרידה" בסך 35 אלף שקלים.
 

לטענתו, ישיבת השימוע שנערכה לו ב-27 בפברואר במשרדי גלובס בראשון לציון היתה מאולצת. "ניתן היה להבין מיד כי השימוע נעשה על ידי הנתבעת לא בנפש חפצה, אלא רק כלאחר יד ובכדי לצאת ידי חובה, כאשר ההחלטה בדבר פיטוריו של התובע ידועה וקיימת מראש, ללא כל שינוי. התובעת גמרה אומר בליבה לפטר את התובע עוד לפני 23.1.2019. עורך הדין מטעם הנתבעת הגיע לישיבה ללא שום חומר והפרוטוקול שנרשם הוא חלקי ומגמתי ואינו משקף את מה שהתרחש בחדר".
 
מפרוטוקול השימוע המופיע נספח לתביעה, עולה כי בישיבה זו אמרה עורכת גלובס, נעמה סיקולר, בין היתר, כי במשך תקופה קיבל גולן אינדיקציה לכך כי טוריו אינם הולמים את גלובס המתחדש. גולן אמר בישיבה: "בגילי, 82, עם כל הניסיון שלי, קשה לי מאוד לשמוע משתי בנות טענות על כישורי הכתיבה שלי. אני מאוד מאוכזב. כואב מאוד שבגילי אני צריך לשמוע מפחותי ניסיון ממני שהכתיבה שלי כזאת או אחרת (…) אם משהו בכתיבה שלי מפריע לעורכים, אני מוכן לשמוע ובמידת הצורך לתקן, אך לא בדרך ברוטלית של הודעת פיטורים למי שהקים את העיתון".
 
בתביעתו גולן מאזכר כי ב-2015 הוא נדרש, לטענתו תחת לחץ, לחתום על הסכם ולפיו לא חלים על גלובס ועליו יחסי עובד-מעסיק. ואולם לטענתו אופן העסקתו תאם לחלוטין מתכונת של יחסי עובד-מעסיק, שכן הוא השתלב בגלובס ועבודתו היתה אינטגרלית לעיתון, הוא מילא תפקיד של בעל טור קבוע והקשר בינו לבין גלובס היה רב שנים, על פני עשורים שלמים והיה חשוב להתפתחותו של העיתון. לדבריו, בהופעותיו השונות הוא הציג עצמו כנציג של גלובס וכמו כן הוא היה מנוע מלפרסם מאמרים בעיתון ידיעות אחרונות, מכאן שלא היה חופשי לעבוד במקומות עבודה נוספים, ללא אישור המעסיק. עם זאת הוא מודה שהתמורה עבור כתיבת הטורים שולמה לו כנגד חשבונית.
 
"כיום כשהוא בן 82, כתב ותיק ומוערך, מבקש העיתון לסלקו משורותיו בתואנות שווא, אשר ביניהם לבין המציאות אין ולא כלום, ובוודאי שאינן סיבה לסיום ההתקשרות בין הצדדים ולהשפלתו של גולן בדרך זו", הוא טוען.
 
"הנתבעת החליטה, באופן חד צדדי ומפתיע, לסיים את העסקתו של התובע מלכתחילה, בניגוד למוסכם, כתוצאה ממניעים פוליטיים כאלו ואחרים גרידא", נטען בתביעה. "סיום העסקתו של התובע אינו נובע ממעשיו, שהרי גם כאשר ביקש לקבל הזדמנות לתיקון ככל שיבהירו במה הבעיה, עדיין הוא נענה בשלילה. מעשיה ו/או מחדליה של הנתבעת עולה כדי זדון ואדישות כלפי תפקידו של התובע ועולה חשש כי פיטוריו נובעים מחמת גילו. פיטוריו של התובע נבעו ממניעים לא ענייניים ופסולים".
 
בד בבד עם הגשת התביעה, מבקש גולן מבית הדין לאפשר לו להעיד עדות מוקדמת, וזאת לנוכח הידרדרות במצבו הרפואי וגילו המתקדם. בית הדין הורה לגלובס להשיב לבקשה זו עד יום ראשון הקרוב.
 
תגובת גלובס, כפי שהובאה בידיעה שפרסם על דבר התביעה: "צר לנו על הדרך בה בחר מר גולן להתנהל. הטענות המפורטות בכתב התביעה אינן עולות בקנה אחד עם המציאות ונראה כי נכתבו בהנחה שהנייר סופג הכל. 'גלובס' מכחיש את כל הטענות והדרישות המפורטות והדברים יובהרו בבית הדין. אנו מודים למר גולן על השירותים שסיפק לגלובס לאורך השנים".
 


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.