728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מעל ומתחת לכל ביקורת

מעל ומתחת לכל ביקורת
צילום מסך מהטריילר של "פיניטה לה קומדיה".

יוצרי "פיניטה לה קומדיה" שיגרו מכתב התראה לעיתון הארץ ולמבקר הסרטים אורי קליין, בטענה שביקורת שכתב על הסרט היא "הסתה, קריאה לחרם והוצאת לשון הרע"

יוצריו של הסרט הישראלי "פיניטה לה קומדיה" העוסק בנעשה מאחורי הקלעים של יצירת אמנות ואשר משלב בתוכו קטעי משחק של אסי דיין המנוח, שלחו אתמול (שני) מכתב התראה לפני נקיטת צעדים משפטיים נגד עיתון הארץ ומבקר הקולנוע שלו, אורי קליין, בשל ביקורת שכתב על הסרט.
 
במדור "ביקורת סרטים" של מוסף גלריה שפורסם ב-30 באפריל, ביקש קליין מקוראיו שלא ללכת לראות את הסרט "שמבזה את זכרו של אסי דיין". קליין ציין כי זאת הפעם הראשונה בשנותיו כמבקר קולנוע שבה הוא ממליץ להימנע מצפייה בסרט מסוים.
 
קליין כתב בביקורתו, בין היתר, כי "כל מי שהעריכו את אמנותו הרב- תחומית של אסי דיין עדיף שיימנעו מצפייה ב'פיניטה לה קומדיה', סרטם של ויקטור בראון ושחר צפניה: כמעט חמש שנים לאחר מותו של דיין, הסרט הזה מנצל לרעה, ואף יותר מכך, את דמותו ואת זכרו. 'פיניטה לה קומדיה' הוא מקרה יחודי של סרט שעדיף היה לולא נעשה כלל ולולא הגיע אל מסכינו…"
 
עוד הוא כתב: "לבראון ולצפניה קשה היה לוותר על כך שיש ברשותם קטעי המשחק האחרונים שדיין השתתף בהם, והם היו נחושים לנצל 'רכוש' זה – בלי להתחשב בעובדה שהם יוצרים לאסי דיין פרידה מאוחרת, שמתקיימת בתוך מעטפה קולנועית נחותה כל כך, שהיא מביישת את זכרו".
 
במכתב ההתראה ששלח להארץ ולקליין בא-כוחה של חברת צפניה הפקות סרטים, עו"ד אמנון מרכוס, הוא טוען כי הביקורת שפרסם קליין, לרבות הכותרת "אורי קליין מבקש: אל תלכו לסרט שמבזה את זכרו של אסי דיין" היא הסתה, קריאה לחרם והוצאת לשון הרע. "אין בדברים שמץ של ביקורת, אלא קביעה שמדובר בסרט שמבזה את זכרו של אסי דיין", נטען במכתב.
 
"שורת ההתנסחויות באותה 'ביקורת', אינה אלא מסע הכפשה חסר כל לגיטימיות, ואינו מהווה ביקורת על הסרט", טוען בא כוחם של היוצרים. "התבטאויות הכותב, בשילוב עם מועדי הפרסום של אותה 'ביקורת' – כיומיים לפני הקרנת הבכורה של הסרט בבתי הקולנוע – מלמדת גם על חוסר תום ליבו של הכותב. הכותב יצא במסע חיסול נגד הסרט וגם ליוצריו ולמרשתי נזק שאינו ניתן לריפוי". לדעת עו"ד מרכוס, "הכותב שלוח הרסן מנצל לרעה ובחוסר תום לב את חופש הכתיבה, כדי לפגוע במזיד פגיעה כלכלית חמורה במרשתי…
 
עוד נטען כי "באותה מידה שהכותב לא אהב בלשון המעטה את הסרט, יש מספיק מבקרי קולנוע שאהבו את הסרט מאוד. לכל מבקר הזכות לכתוב את דעתו המקצועית על הסרט ויוצריו. אבל במקרה הזה, תוך ביצוע עוולה נזיקית, נחצו קווים שלא ניתן לעבור עליהם לסדר היום".
 
יוצרי הסרט דורשים מעיתון הארץ להסיר כל זכר של הכתבה מהאינטרנט ולא – הם מודיעים כי יפתחו בהליכים משפטיים לתיקון הנזקים שנגרמו להם, בסך 500 אלף שקל.
 


מיכאל הנדלזלץ: "בתי המשפט העיפו מכל המדרגות אנשים שהגישו תביעות משפטיות נגד מבקרים, משום שגבולות החירות של דברי ביקורת רחבים יותר מאשר הגבולות הקיימים לגבי דיווח עיתונאי אחר. אם קליין הציע שלא ללכת ולראות את הסרט והוא מנמק את דבריו, הרי שזה בתוך גבולות הביקורת ואין בכך שום מעשה שיש בו עבירה"


 
מיכאל הנדלזלץ, לשעבר מבקר התיאטרון של הארץ,  יוצא להגנתו של קליין וטוען כי המכתב ששלח בא כוחם של יוצרי הסרט, "לא נועד אלא להפחיד את קליין, להשפיע על הרגשתו כמבקר ולערער את ביטחונו".
 
לדברי הנדלזלץ, לביקורת סרטים כמו לביקורת תיאטרון יש סימוכין של הבעת דיעה. "בתי המשפט העיפו מכל המדרגות אנשים שהגישו תביעות משפטיות נגד מבקרים, משום שגבולות החירות של דברי ביקורת רחבים יותר מאשר הגבולות הקיימים לגבי דיווח עיתונאי אחר. במקרה של קליין, הקורא מצפה ממנו להמליץ לראות סרט מסוים או לא. ואם קליין הציע שלא ללכת ולראות את הסרט והוא מנמק את דבריו, הרי שזה בתוך גבולות הביקורת ואין בכך שום מעשה שיש בו עבירה".
 
על פי הנדלזלץ, אילו הביקורת שכתב קליין כללה עובדות לא נכונות על תוכנו של הסרט או אופן עשייתו ואילו נכללו בה נאצות, זה כבר עניין אחר. "אבל פה יש בסך הכל המלצה לקוראים שלא לראות את הסרט".
 
"כמי שכתב טורי ביקורת תיאטרון עשרות שנים, אני יכול להעיד שחייו של המבקר רצופים במכתבים ופניות טלפוניות ובהם תלונות של קוראים על הביקורת שכתב. חיי כמבקר לא היו קלים. בשנת 90' פנו ארבעה מנהלי תיאטרונים לעורך הראשי של הארץ, חנוך מרמרי, בדרישה שיפטר אותי ובמקביל הם הגישו תלונה נגדי לוועדת האתיקה של אגודת העיתונאים, מכיוון שהם לא אהבו את העובדה שאני משמש מבקר ובו זמנית גם כתב בתחום התיאטרון.
 
" למרות ריבוי התלונות נגדי, איכשהו לא הגעתי לבית המשפט. לגבי יוצרי הסרט 'פיניטו לה קומדיה', אני מבין את הכעס שלהם, אך מה שכתב קליין נמצא עדיין בגבולות המותר. הוא לא דרש להחרים את הסרט, אלא רק ביקש להימנע מללכת לראותו.
 
"מכתב ההתראה הזה לא ישפיע על קליין. אני מכירו כאיש מוצק, ששום דבר לא יאיים עליו ולא יזיז אותו. הוא נמצא שנים רבות במקצוע, במהלכן הוא הפך לכוח טבע. אני מעריך שמערכת העיתון תגן עליו והפרשה תיסגר בהידברות בין עורכי הדין של שני הצדדים".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.