728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בואו נדבר על חוסן

בואו נדבר על חוסן
תמיר סטיננמן מדווח מגבול הרצועה.צילום: מתוך הטוויטר של תמיר סטיינמן

כמי שחווה התקפי חרדה במהלך עבודתו, תמיר סטיינמן החליט באופן חריג לא רק לדווח, אלא גם להביע עמדה על הצורך הדחוף לסייע למרכזי החוסן בעוטף עזה

תמיר סטיינמן, כתב חדשות קשת 12, מסקר את העימותים בדרום כבר למעלה מעשור. במהלך סיקור סבבי הלחימה והשלכותיהם הקשות על תושבי עוטף עזה הוא מקפיד שלא ללוות את דיווחיו בעמדה אישית. היום (רביעי) הוא חרג ממנהגו ופרסם טור דעה במאקו, המצביע על החרדות שבהם מצויים רבים מעשרות אלפי תושבי העוטף.
 
סטיינמן מתריע על כך שמרכזי החוסן, שהוקמו במטרה לספק מענה פסיכולוגי למצוקת התושבים בכל הגילאים, כורעים תחת העומס ואינם מסוגלים לתפקד ולתת מענה יעיל לפונים אליהם. הסיבה, לדבריו: אדישות הממשלה, שאינה מסוגלת להזרים סכום פעוט יחסית של 5 מיליון שקל בשנה להבטחת פעילותם של המרכזים. "זו בושה והפקרה", הוא אומר.
 
– מה גרם לך להחליט לסטות ממנהגך ולכתוב את טור הדעה? הרי המצוקה של תושבי העוטף היא לא מאתמול.

"נכון שהסבל של התושבים הוא לא חדש, אבל, יש איזו נקודה שבה אני אומר לעצמי שאני צריך להתנער מהאובייקטיביות המוקפדת המאפיינת את עבודתי. יש נקודה שבה אני עצמי לא יכול לשאת עוד את העובדה שכואב לי שאנשים נמצאים במצוקה ולא מוצאים להם פתרון. ראש הממשלה צריך לכנס את נציגי משרדי הבריאות, הרווחה והחינוך כדי שיתמרצו כספית פסיכולוגים חינוכיים שיבואו לעבוד באחד ממרכזי החוסן הפועלים כאן.
 
" הרי רופאים שעוזבים את המרכז ובאים לעבוד בבית החולים סורוקה בבאר שבע , מקבלים תמריץ נאה על נכונותם זו, ובצדק. אז למה שפסיכולוגים שמוכנים לבוא כדי לעזור לתושבי העוטף -ומדובר בעבודה קשה במיוחד – לא יהיו זכאים למענק או תמריץ ?
 


"ש איזו נקודה שבה אני אומר לעצמי שאני צריך להתנער מהאובייקטיביות המוקפדת המאפיינת את עבודתי. יש נקודה שבה אני עצמי לא יכול לשאת עוד את העובדה שכואב לי שאנשים נמצאים במצוקה ולא מוצאים להם פתרון"


 
"מאז שפרסמתי בחדשות 12 את סיפורם של מרכזי החוסן שאינם מסוגלים לעמוד בעומס הפונים, אני מקבל אין ספור פניות בדף הפייסבוק שלי על מקרים שבהם הורים אינם מסוגלים למצוא מענה למצוקה הנפשית של ילדיהם. אשה אחת כתבה לי שמשפחתה מתכוונת לעזוב לקוסטה ריקה. מדוע צריך לחכות חודש וחצי כדי לקבל סיוע נפשי במרכז חוסן? חודש וחצי במונחים של מצוקה נפשית זה המון זמן, זה קריטי".
 
-ואם אין מענה במרכזי החוסן, יש פתרון אחר למצוקה? הרי יש מחלקות רווחה ברשויות המקומיות והאזוריות ויש את השירות הפסיכולוגי של קופות החולים.

"בעוטף עזה יש חמישה מרכזי חוסן: בשדרות ובמועצות האזורית שדות נגב, אשכול, שער הנגב וחוף אשקלון. באשקלון עצמה אין מרכז חוסן, למרות שהעיר עצמה ספגה רקטות ושילמה מחיר בקרבנות בנפש. ראש העיר, תומר גלאם, פועל כעת להקמת מרכז כזה בעיר ולטעמי אין מאבק צודק מזה. מחלקות הרווחה ברשויות לא ערוכות, מבחינת כוח האדם שהן מעסיקות, לטיפול בנפגעי טראומה או חרדה.
 
" יש אנשים שפונים לקופות החולים, ושם מה אומרים להם? נפנה אותך לפסיכולוג. אבל התור אליו מחייב המתנה של חצי שנה. העניין הזה הפך להיות בוער בעצמותי, כאזרח, לא רק כעיתונאי. אני מאמין שעיתונאי לא צריך לכתוב טור דעה פוליטי, אבל זה לא טור דעה אלא טור ענייני שבא להתריע על מצב חמור, שבו תושבי העוטף אינם מקבלים את העזרה הדרושה להם. האנשים בירושלים לא מבינים כנראה את השבר שעוברים עשרות אלפי תושבים בעוטף. הם לא קולטים את המלחמה על השפיות שתושבים אלה מנהלים. את העובדה שהם תמיד חושבים פעמיים אם להשאיר את הילדים לבד בבית.
 
– אתה עצמך, כתושב אשקלון, חווית חרדה בזמן דיווח על סבבי לחימה?

"איזו שאלה. ודאי שגם אני נלחץ, מרגיש את הדופק, או שפתאום תוקפת אותי סחרחורת. קרה שמצאתי את עצמי בקרבת חיילים ליד תלולית עפר, כאשר התחיל ירי מכיוון עזה. פתאום ראיתי שאני בלי קסדה ובלי אפוד מגן. רצתי לאוטו להביא את הקסדה ואת האפוד כאחוז טירוף.
 
– חשבת לפנות בעצמך לאחד ממרכזי החוסן?

"לא עשיתי את זה, למרות שאני נקלע למצבי מצוקה כמעט בכל סבב לחימה. אולי העבודה עצמה גורמת לכך שלא חשבתי מעשית על האפשרות הזו".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.