728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"עונש ראוי בנסיבות העניין"

"עונש ראוי בנסיבות העניין"
אילוסטרציה: Shutterstock

בית המשפט המחוזי מרכז דחה את ערעורו של אליאב מועלם, שהורשע בריבוי עבירות הסתה לאלימות והסתה לגזענות בפייסבוק ונידון ל-6 חודשי מאסר בפועל

בית המשפט המחוזי מרכז קיבל את עמדת הפרקליטות ודחה ערעורו של אליאב מועלם, אשר הורשע בריבוי עבירות הסתה לאלימות והסתה לגזענות ונידון ל-6 חודשי מאסר בפועל לאחר שפרסם בחשבונו האישי ברשת החברתית "פייסבוק" קריאות לעשיית מעשי אלימות או טרור בערבים.
 
כמו כן פרסם דברי שבח, אהדה או עידוד למעשים כאמור, ודברי גזענות של רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה או עוינות כלפי ערבים בשל היותם ערבים.
 
כתב האישום הוגש באישורו של היועץ המשפטי לממשלה, וזאת נוכח אופי העבירות המשיקות לחופש הביטוי.
 
פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה נגד הנאשם כתב אישום מתוקן על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון שלא כלל הסכמה לעניין העונש, לפיו בחודשים יוני-יולי 2016, בהם אירעו מספר אירועים (ביניהם חטיפתם ורציחתם של הנערים היהודים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל על ידי שני פעילי טרור פלסטינים מארגון החמאס) פרסם מועלם בחשבון הפייסבוק שלו, המונה 1280 חברים, באופן שיטתי ובהזדמנויות רבות, קריאות ישירות למעשי אלימות וטרור נגד ערבים פלסטינים וערבים ישראלים באשר הם ודברי עידוד, תמיכה והזדהות כלפי מעשים כאלה, וכן פרסומים עוינים נוספים במטרה להסית לגזענות נגדם.
 
עוד פרסם קריאות למעשי אלימות וטרור נגד חברת הכנסת חנין זועבי, ודברי שבח, אהדה, עידוד תמיכה והזדהות כלפי מעשים אלה. בנוסף פרסם מועלם דברי עידוד, תמיכה והזדהות כלפי מעשי אלימות וטרור נגד יהודים ישראלים המחזיקים בדעה פוליטית "שמאלנית".
 
בין פרסומי הנאשם היו פוסטים כגון: "…תג מחיר והפעם לא רק עם כתובות נאצה….יאללה לרצוח בלי לבדוק הרבה מי הוא אותו בן אדם, אבל בלי להיתפס", "ערבי טוב זה ערבי מת….", "מוות לערבים!", "…גאה להיות ישראלי זה יהיה אחרי שלא נשאיר שום ערבי חי בעולם…", "שימותו כל הערבים". עוד לדוגמה, ביום חטיפתו של הנער מוחמד אבו חדר מס' פוסטים, וביניהם: "טוב מאוד יישר כוח…לרצח הערבי הבא…", "מוות לכל הערבים…יהודים התאחדו! לרצח הערבי הבא קדימה…טוב מאוד שהנרצח היה בן 16 גם, נקווה שהערבים הבאים שיירצחו יהיו גם בגילאים קטנים יותר"; "מוות לחנין זועבי..חבר'ה בכבוד שלכם תחטפו אותה ותעמיסו לי אותה לבית..אני יטפל בה"; "ימותו השמאלנים לפני הערבים!"; "חבר'ה צריך לקחת את החוק לידיים ולהתחיל לשחוט…", לצד פוסטים נוספים.
 
בית המשפט השלום ברמלה כאמור הרשיע את הנאשם בריבוי עבירות הסתה לאלימות והסתה לגזענות וגזר עליו 6 חודשי מאסר בפועל. על כך הנאשם ערער. במהלך הערעור טען הנאשם בין היתר , כי התקיימו בעניינו נתונים המצדיקים חריגה ממתחם העונש ההולם בהם נסיבות חייו ועברו הנקי, וכן כי ביהמ"ש השלום שגה עת בחר לגזור את דינו אף שלא הוצגה בפניו חוות דעת כראוי שעה שניתן היה לדחות את מתן גזר הדין עד לקבלת המסמכים הרלוונטיים.
 
בית המשפט המחוזי מרכז דחה את כל טענותיו של הנאשם, קיבל את עמדת הפרקליטות וציין בין היתר, כי עונש של 6 חודשי מאסר בפועל שיינשא מאחורי סורג ובריח הוא עונש ראוי בנסיבות העניין ואף נוטה במידת מה לקולה ומאסר לפרק זמן דומה שיינשא בעבודות שירות הוא קל יתר על המידה. אלמלא נסיבותיו המיוחדות של המערער ואלמלא התסקירים החיוביים יש להניח שהעונש שהיה מושת היה חמור יותר. ביהמ"ש המחוזי סבר כי לגבי הפרסומים נוכח התקופה הרגישה בה התפרסמו בהחלט היתה קימת אפשרות ממשית שהדברים יובילו לאלימות של ממש וכי עתים המילה הכתובה יכולה להיות פוגענית יותר מן המעש. נוכח קלות ונפיצות הפרסום ברשת ה"פייסבוק" קיים אינטרס ענישתי ברור של הרתעת היחיד והרתעת הרבים. כמו כן משהובהר שהנאשם כשיר לשאת מאסר בעבודות שירות הוצע לנאשם ע"י בית המשפט המחוזי לרצות שמונה חודשי מאסר בעבודות שירות וזאת לאחר שסברו כי עונש של ששה חודשים בעבודות שירות אינו משקף את חומרת המעשה, אולם הנאשם סירב.
 
בבית המשפט השלום ברמלה נוהל התיק ע"י עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי). בבית המשפט המחוזי נוהל התיק על ידי עורכות הדין גל רוזנצוויג וקרן וקסלר מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי).
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.