728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

כיפה בים

כיפה בים
שער הבילד, היום.צילום מסך

העיתונאי אלדד בק על מחוות הכיפה של העיתון הגרמני רב התפוצה בילד: "זו מחווה סמלית, אך לא מספקת. ממשלות אירופה נמנעות מלהצביע על מחוללי האנטישמיות"

העיתון הגרמני בילד, שהוא הנקרא ביותר בגרמניה ומהנקראים ביותר באירופה, הדפיס כיפה בגודל אמיתי בשער המהדורה שלו שהופיעה היום (שני) , שניתן יהיה לגזור אותה ולחבוש אותה. העורך ראשי של העיתון, יוליאן רייכרט, כתב טור שבו קרא לציבור הגרמני לחבוש כיפה ברחוב לאות הזדהות עם יהודי גרמני. "הכיפה שייכת לגרמניה", קבע העיתון בעמודו הראשון.
 

המהלך של בילד נעשה בתגובה להצהרתו של הממונה על המאבק באנטישמיות בגרמניה, פליקס קליין, ולפיה הוא ממליץ ליהודים שלא להסתובב ברחובות ובמקומות ציבוריים כשהם חובשים כיפות לראשיהם. קליין הודה כי זו לא היתה דעתו בעבר, "אך דעתי, לרוע המזל, השתנתה בהשוואה לעבר".
 
יוזכר, כי לפני כשנתיים וחצי נקט במהלך דומה העיתון האיטלקי איל פוליו, כאשר חילק לקוראיו כיפות, לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. יוזמת העיתון באה כדי להביע עמדה פומבית נחרצת נגד שתיקתה של אירופה אל מול האנטישמיות.
 
דבריו קליין עוררו ביקורת מצד נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהגדיר אותם "כניעה לאנטישמיות". לדבריו, "כניעה שכשזו כמוה כהודאה בכך שיהודים אינם בטוחים שוב על אדמת גרמניה". גם שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, הגיב לאמירתו של הממונה והבהיר כי "הסתרת הזהות היהודית של הפרט לא יכולה להיות הפתרון לבעיית האנטישמיות המתגברת בגרמניה". הוא דרש אכיפה נוקשה באמצעות מלוא כוחו של החוק, בכדי להבטיח את שלום הקהילה היהודית במדינה".
 
"הבילד הוא עיתון בעל עמדות מאוד פרו ישראליות. הוא חש מחויב להגן על חיי היהודים בגרמניה ועל מדינת ישראל", אומר אלדד בק, שליח העיתון ישראל היום באירופה, המתגורר בברלין. "עמדה זו מופיעה באמנה מטעם העיתון שהעיתונאים המועסקים בו מחויבים לחתום עליה", זה קו מערכתי ברור בן שנים, מאז שאקסל שפרינגר ייסד את רשת העיתונים שהבילד נמנה עליה".
 

אלדד בק. (צילום: מתוך פייסבוק)

 
"נכון שזה עיתון שרבים רואים בו צהובון. פעם הוא נהג לפרסם בעימוד השער שלו תמונות של בחורות ערומות, אך בשנים האחרונות הוא די ירד מהעניין. זה עיתון משפיע על צעירים ועל אנשים המחפשים עיתונות שאפשר לקרוא אותה במהירות. לכן המחווה הזו עם הכיפה, בצירוף מאמר המערכת, הן בעלות משמעות סמלית גדולה", אומר בק.
 
– כלומר, כשעיתון בעל השפעה מתגייס בצורה זו למאבק נגד האנטישמיות זה יכול לעזור?

"זה גימיק, אבל גימיק ראוי להערכה. זה יכול לתרום במידת מה, אבל זה מעט מדי על רקע האנטישמיות הגוברת בשנים האחרונות. בילד אינו הראשון שמתגייס לצד היהודים. התקיימו כאן הפגנות שונות להבעת סולידריות עם היהודים וגם הפגנות של חובשי כיפות, אך המציאות קשה. עצם זה שאותו פקיד- ממונה אמר שהוא לא ממליץ לחבוש כיפות, זה מטריד".
 


"זה גימיק, אבל גימיק ראוי להערכה. זה יכול לתרום במידת מה, אבל זה מעט מדי על רקע האנטישמיות הגוברת בשנים האחרונות. בילד אינו הראשון שמתגייס לצד היהודים"


 
-תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי, שבהן גבר כוחן של מפלגות הימין הקיצוני, יכולות לגרום להחרפת האנטישמיות?

"מפריע לי לשמוע שהימין הקיצוני במדינות אירופה הוא הגורם המלבה אנטישמיות ביבשת. זו טענה שפשוט אינה נכונה. ההסתה כנגד היהודים באה מהערבים ומהמוסלמים בכלל. הממסד באירופה, החל מהממשלות ועד לגורמי אכיפת החוק, אינם רוצים להודות בכך, מסיבות של תקינות פוליטית או מהטעם שהם אינם רוצים להתעמת עמם כדי להימנע מיצירת מוקדי תסיסה ואולי גם מסיבות אחרות."
 
– כיצד אפשר לטפל בהתגברות האנטישמיות באירופה?

"פירסום הכיפה בעיתון בילד היא מחווה יפה, אבל רחוקה מלהיות המענה לאנטישמיות בגרמניה, שאגב גוברת בכל מערב אירופה. נחוץ טיפול שורש נגד התופעה, שגרמניה ושכנותיה אינן עושות. יש צורך באכיפה וענישה שיטתיות יותר. כיום הרשויות נמנעות מאכיפת החוק ולמעשה מגיבות בחוסר מעש. יש יותר ויותר תופעות מדאיגות של התפרצות אנטישמית. הנה, לפני כמה ימים ישראלי התקרב להפגנה של אנשי ה- BDS וברגע שהוא השמיע מחאה נגדם, הם תקפו אותו פיסית. מי שהציל אותו היה פלסטיני שהשתתף בהפגנה, שלקח בחשבון, כנראה, שהסצנה של התקיפה הוקלטה. ואיפה היתה המשטרה? היא הגיעה למקום אחרי דקות ארוכות".
 
-אתה אישית גזרת את הכיפה שפורסמה בבילד וחבשת אותה?

"הכיפה שהתפרסמה בעיתון עשויה , כמובן, מנייר ועם הטפטוף הראשון – ופה בברלין,יכול לטפטף בכל רגע נתון – היא תיקרע ותעוף ברוח. אני חילוני ולא חובש כיפה, אבל אני לא מוציא מכלל אפשרות שבהמשך אחליט לחבוש כיפה. לא מנייר אלא כיפת בד של ממש".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.