728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

פיצויים על הסתה פרועה

פיצויים על הסתה פרועה
אילוסטרציה.צילום: Lerner Vadim / Shutterstock.com

אישה חרדית שסבלה ממסע הכפשה אכזרי – תפוצה בחצי מיליון שקלים. העיתונאי עמיחי אתאלי ואתר כיכר השבת, שפרסמו כתבות אודותיה יישאו כל אחד ברבע מסך הפיצוי שנפסק

בית המשפט המחוזי בת"א פסק אתמול (ראשון) פיצוי של 500 אלף שקלים בתוספת שכ"ט עו"ד בסך 62,500 שקל לאישה חרדית, אם ל-13 ילדים, שסבלה ממסע רדיפה על רקע גירושיה מבעלה. מסע הרדיפה כלל, בין השאר, הפגנות מול ביתה, כרזות בחתימת רבנים ידועים שייחסו לה ניהול בית בושת, כתבות מכפישות והצתת דירתה, בזמן ששהתה בה עם כמה מילדיה.
 
השופטת יהודית שבח קבעה כי האירועים הללו גרמו לה לנכות ופסקה כי הנתבעים, בהם הבעל לשעבר, העיתונאי עמיחי אתאלי שהיה בעת הרלוונטית לתביעה כתב מעריב nrg , האתר כיכר השבת וחלק מהרבנים שפרסמו נגדה פרסומים מכפישים – יפצו אותה ביחד ולחוד.

 
בהחלטה שניתנה באוגוסט 2018, שסיימה את הדיון בשלב החבות בתביעת הפיצויים שהגישה האשה בגין פרסומים מכפישים שפורסמו אודותיה ע"י הנתבעים במהלך שנת 2012, "שאחריתם בהסתה פרועה של ההמון החרדי נגדה ובאירועי הצתת דירתה" נקבעה חבותם של עמיחי אתאלי, כיכר השבת, שלושה מהרבנים ובעלה לשעבר של האשה – לפרסום לשון הרע אודותיה. אתאלי ובעלה לשעבר של האשה אף נמצאו אחראים לפגיעה בפרטיות התובעת.

 
התובעת התגרשה בשנת 2011 מבעלה ואבי 11 מילדיה. לאחר הגירושין, החלה התובעת לנהל מערכת יחסים עם בן זוג חדש, תושב זר, בעבורו הגישה בקשה שנדחתה לקבלת מעמד חוקי בישראל.
 
נוכח הקשר הלא שגרתי בין התובעת לבין בן זוגה החדש, החלו להופיע על לוחות המודעות בשכונת מגוריה פשקווילים, חלקם בחתימת רבנים ידועי שם מירושלים, שדיברו בגנותה וייחסו לה חיי פריצות, ניהול בית בושת בדירתה, סרסור לזנות בנערות השכונה והחטאת תושביה. המודעות אף קראו לסילוקה של התובעת מהשכונה.
 
במקביל, פורסמו כתבות באתרים מעריב nrg וככר השבת, שייחסו לתובעת ניהול בית בושת מדירתה. במעריב nrg אף נטען כי היא מזניחה את ילדיה וכי החלה לעבוד כנהגת הסעות לשוהים בלתי חוקיים.
 
באמצעות עורכת דינה, רוני אלוני סדובניק, הגישה האשה תביעה כספית נגד בעלה לשעבר, הכתבים והאתרים שפרסמו את הכתבות עליה, וכמה מהרבנים שהיו חתומים על המודעות שהכפישו אותה.
 
בפרסום הראשון באתר מעריב, מיום 10.06.2010 שעמיחי אתאלי נמצא אחראי לו, דווח בכותרות מאירות עיניים אודות "הבעל הנבגד" והתובעת ש"הייתה בהיריון שוב, בפעם ה-11, ועד היום לא ברור האם התינוקת הקטנה שנולדה היא חרדית גמורה או חצי…"; הכתבה הוסיפה וסיפרה כי התובעת "לטענת הבעל… מזניחה את הילדים והם נשארים שעות ארוכות לבד בבית. עוד הבעל טוען כי בדירה שבה חיים הילדים אין דלת, נכנסים אליה חתולים וחולדות, והילדים חיים בתנאי תברואה בלתי נסבלים" וכי "בן הזוג שלה הכניס אותה לעסקי הסעות השב"חים".
 
בפרסום השני במעריב nrg מיום 08.11.2012 תחת הכותרת "בית בושת הוקם בלב שכונה חרדית בירושלים", סופר בין היתר על "מכון ליווי שפתחה חרדית לשעבר בשכונה, שהפך ללהיט בקרב נוער השוליים של המגזר. כעת מופצים פשקווילים לסילוק המטרד". עוד נכתב כי "…כלפי חוץ מ' נראתה כחרדית לכל דבר ולמרות גירושיה המשיכה לחבוש פאה. אולם במהרה החלו להתרוצץ בשכונה שמועות, שלפיהן האישה הפכה למרכז החברתי של קבוצת צעירים וצעירות שנפלטו מהחברה החרדית. הקבוצה הייתה נפגשת מדי לילה בדירתה של מ' וזו הייתה מספקת להם שירותי מין תמורת תשלום" וכי "סיפר למעריב חרדי תושב השכונה 'כל הבחורות והבחורים הנפלטים פשוט התחילו ללכת אליה הביתה ולעשות חגיגות של זנות".
 
בתאריך 04.11.2012 פורסמה באתר ככר השבת כתבה שכותרתה: "רבנים מזהירים: חרדים נכשלים – בבית התועבה", במסגרתה צוטטו בהרחבה הקטעים "העסיסיים" מתוך הפשקווילים: "… שמועה רעה אשר הגיעה לאוזננו, שבתוככי שכונתנו הק' [שם השכונה] מזה זמן נהפך בית פרטי בבנין מגורים – למקום פרצה חמורה, שרבים חללים הפילה ועצומים כל הרוגיה, וצעירים בני השכונה היקריםההולכים בדרכם לביתם נכשלים במראות ושמועות חמורות ועוד איסורים רבים".
 
כמו כן צוטטה אזהרת הרבנים: "… ובודאי שלא תנוקה מעונש שמים בהמשכת החטאת הרבים אשר כל באיה לא ישובון, ואזהרה חמורה שלא לסייעה בידה בשום צורה שהיא, וכל שכן שלא לשתף עימה פעולה בהחטאת הרבים חס ושלום".
 
ביום 05.11.2012 פורסמה באתר כתבה נוספת, אודות "דירת התועבה", במסגרתה דווח כי "… לפני כחודשיים הפגינו מאות מתושבי השכונה בראשותם של רבני השכונה, המפגינים האזינו לדבריהם של הרבנים, ואחר-כך יצאו לרחוב.., שם – לטענת התושבים – מתגוררת אישה הפוגעת בקדושת השכונה. כוחות גדולים של משטרה ויס"מ ומשמר הגבול הוזעקו למקום, וביקשו מהמפגינים לעזוב". בכתבה צוטטו גם קטעים נבחרים ממסמך שיצא תחת ידיו של "הועד לענייני טהרת השכונה" המספר על התובעת "הזדונית המרשעת, שלמעלה משנה הפכה את ביתה בית תועבה בבית מגורים, למשרפת נשמות להחטאת הרבים… ולמדור גיהנם הבוקע מרבו קולות מוזיקה מחרישת אוזניים של דברי כיעור נתעבים ביותר"; "כמה מבנות ישראל הכשרות, שנמצאות במגע עימה, ולו הקטן ביותר, שודלו על ידה לחלל את קדושתם עם גויים ערלים, וכמה מהם נפלו ברעתה רח"ל". כן הובא בכתבה ציטוט מתוך ההנחיה שהוציא אותו ועד לפיו "ובערת הרע מקרבך, לא עת לחשות ולא עת להחריש על הזממה… וכעת על כולנו לקדש את שמו יתברך".
 
כאמור, השופטת שבח קבעה כי התובעת זכאית לפיצוי בסך 500 אלף שקלים בתוספת שכ"ט עו"ד בסך 62,500 שקלים. עוד קבעה, כי כל אחד מהנתבעים תרם את חלקו לאירועים המתגלגלים ולנזק שבעקבותיהם. בית המשפט קבע כי אתאלי, כיכר השבת והגרוש של התובעת יישאו כל אחד ברבע מסך הפיצויים. ברבע נוסף מסך הפיצויים שנפסקו יישאו שלושה רבנים.
 

2 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

2 תגובות

 • ערבות לפיצוי שנפסק - עיתונות
  26 באוגוסט 2019 @ 1:36 pm, 1:36 pm

  […] כיכר השבת ביקש מבית המשפט העליון לעכב את ביצועו של פסק דין המחייב אותו לפצות אישה חרדית במאות אלפי שקלים ב… שהאתר וגורמים נוספים ניהלו נגדה. שופט בית המשפט […]

  הגב
 • עד להכרעה בערעור - עיתונות
  28 בנובמבר 2019 @ 1:54 pm, 1:54 pm

  […] את בקשתו של העיתונאי עמיחי אתאלי והורה על עיכוב ביצוע פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו בחודש מאי השנה, שחייב אותו לשאת ברבע מתשלום פיצויים […]

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.