728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בואכה קיץ חם במיוחד

בואכה קיץ חם במיוחד
אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, במסיבת העיתונאים בבית סוקולוב, היום

הכתב הפרלמנטרי הוותיק צבי זרחיה והכתבת הפוליטית מזל מועלם על מערכת הבחירות הצפויה בעקבות פיזורה של הכנסת ה-21 - חודש לאחר שהושבעו חבריה

לאחר פיזור הכנסת ה-21 בעקבות הכישלון בהרכבת הממשלה, הגיב יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים שנערכה היום  (חמישי) בבית סוקולוב למתקפות של ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד, שהצביעו עליו כאשם בדרמה הפוליטית שגררה את ישראל למערכת בחירות נוספת, יקרה וסוערת, פחות מחודשיים לאחר שהקודמת הסתיימה.
 
"להשתלחות בי אין שום קשר לתפיסה פוליטית. זה לא ימין, זה פולחן אישיות",  "מתנהל פה דיון לא ראוי, כשראש הממשלה – או שנקרא לו האיש מקיסריה – מאשים איש מנוקדים שהוא שמאלני", אמר ליברמן במסיבת העיתונאים.
 
בתום דיון מרתוני בשלוש קריאות, החליטה אמש הכנסת, ברוב שלך 74 מול 45 ח"כים לפזר את עצמה ולקיים בחירות חדשות ב-17 בספטמבר. נתניהו העדיף את האופציה הזו על פני השבת המנדט לנשיא ריבלין כדי שהאחרון יטיל את הרכבת הממשלה על גורם אחר – בליכוד או מחוצה לו.
 
"העלות של קיום הבחירות החוזרות בעוד 110 ימים אינה מסתכמת רק באותם 1.7 – 2 מיליארד שקל הקשורים ליום השבתון, ההוצאות של ועדת הבחירות וכספי מימון המפלגות", אומר צבי זרחיה מכלכליסט, המסקר את הכנסת מזה 35 שנה. זרחיה צבר ותק במשכן אף יותר מזקן חברי הכנסת, הלא הוא עמיר פרץ (עבודה). לדבריו, יש להביא בחשבון גם את העלות הפוליטית, שנובעת מההסכמים הקואליציוניים החדשים שייחתמו והסחטנות שיגלו המפלגות, לרבות אלו הקטנות, שיצטרפו לקואליציה.
 

צבי זרחיה. צילום: חיים דוד

 
לטענת זרחיה, קיומן של שתי מערכות בחירות בהפרש של חמישה חודשים בלבד, עלולה לפגוע במעמדה הכלכלי של ישראל בעולם. כפי שקרה באיטליה, ספרד ויוון, משקיעים עשויים לתהות אם המשק הישראלי יציב דיו כדי להשקיע כאן וחלק מהם אף לעצור הזרמת כספים עד להתבהרות המצב. גם חברות דירוג האשראי הבינלאומיות עשויות להעניק דירוג נמוך יותר למשק הישראלי , אם הן יתרשמו שהשדה הפוליטי הישראלי נכנס לאי יציבות".
 
לדבריו, 2019 היא שנה של החמצה למשק הישראלי. "הממשלה הנוכחית תכהן עד נובמבר ובתקופה זו גיבוש תקציב המדינה ל-2020 יידחה, כי כל עוד אין ממשלה חדשה, לא ניתן לעשות זאת. "אני מעריך שאישור התקציב ל-2020 יידחה לפחות לפברואר אותה שנה", אומר זרחיה. "לנוכח העמקת הגירעון בתקציב המדינה, יידרש קיצוץ מאסיבי בתקציבים של משרדי הממשלה ויחידותיה, משום שצריך יהיה לכסות את הגירעון הנוסף שיוצרות הבחירות החדשות לכנסת, בסך 1.5 – 2 מיליארד שקל. ואת הגירעון הזה נחוץ לסגור עכשיו, במהלך יוני, ולא לחכות עד אחרי הבחירות".
 
– רוב הפרשנים לא צפו את התפזרות הכנסת ואת ההליכה לבחירות. גם אתה?

"מהשיחות שניהלתי עם אנשי ישראל ביתנו והסיעות החרדיות הבנתי שכל צד עלה פה על עץ גבוה. החרדים דווקא הראו סימנים שהם רוצים לרדת מהעץ , אבל ליברמן לא היה מוכן בשום אופן להיעתר להצעות שלהם והוא גם היה משוכנע שהחרדים יצאו מאולם המליאה בזמן שיתקיימו ההצבעות על חוק הגיוס. בנוסף לזה, היחסים בין נתניהו לבין ליברמן התדרדרו, ככל הנראה על רקע התיקים המשפטיים נגד נתניהו. על רקע כל אלה , כבר בימים האחרונים הבנתי שאין ממשלה והולכים לבחירות".
 
– אתה סבור שהמפה הפוליטית תשתנה בעקבות הבחירות הקרובות?

"קשה לי לחזות מפה פוליטית ממש שונה מזו הקיימת כיום. אותה חלוקה בין גושי הימין והשמאל תישאר בעינה, פחות או יותר.
 
– אז מה, הלכה לך חופשת הקיץ?

"לא שיניתי את תכניתי לצאת לטיול קטן בחו"ל, כי מדובר בטיול מאורגן שאי אפשר היה לשנות את תאריכי היציאה. אבל כמי שאוהב אקשן, אני שמח על העבודה הרבה שמחכה לי לקראת מערכת הבחירות הקרובה, שלמעשה כבר התחילה".
 

מזל מועלם. צילום: חיים דוד

 
מזל מועלם, פרשנית פוליטית באתר אל מוניטור ובערוץ "כנסת" סבורה, בניגוד לזרחיה, שההחלטה על בחירות חוזרות לא תפגע בתדמיתה הכלכלית של ישראל. "העולם בקושי מבין את מהות הסכסוך בין נתניהו לליברמן ואינני חושבת שדירוג האשראי של ישראל עלול לרדת או שבעלי הון עשויים לעכב את השקעותיהם בישראל. זו אמנם פעם ראשונה מאז קום המדינה שמכריזים על בחירות שיתקיימו תוך חודשים אחדים אחרי הבחירות הקודמות, אבל איננו בטלטלה כלכלית, לא כל שכן מדינית".
 
לדברי מועלם, ההשלכות המטרידות של שתי מערכות הבחירות הצמודות הן העמקת הקיטוב בציבור הישראלי, בין חרדים לחילונים. "השיח החילוני חוזר שוב לסגנון של טומי לפיד ושל יאיר לפיד בשלב המוקדם של הקריירה הפוליטית שלו", היא אומרת.
 
– הופתעת ממה שקרה אמש בכנסת?

אני מודה שכן. פיזור הכנסת וההליכה לבחירות מחודשות, הפתיעו אותי כי זה מנוגד לכל היגיון פוליטי. זה דבר חסר תקדים. מטורלל לגמרי. חשבתי שתימצא פשרה בין ליברמן, החרדים ונתניהו, מכיוון שהחרדים נתנו לליברמן כל הזמן עוד קצת ועוד קצת.
 
– את צופה שינויים במפה הפוליטית בעקבות ההתפתחויות?

"אני מעריכה כי כוחן של המפלגות החרדיות יגדל בבחירות הבאות (כיום יש לשתיהן יחד 16 מנדטים). "ראשי המפלגות הללו, ובעיקר הרבנים יוציאו "צווי 8" לציבור החרדי כדי שיילך להצביע. החרדים חשים שהם במצב של מגננה, שגם זה ישפיע על המוטיבציה שלהם ללכת לקלפיות. לדברי מועלם, גם המפלגות הערביות, שבבחירות האחרונות איבדו חלק מכוחן, צפויות להתחזק, לאחר שכבר אמש, מיד בתום ההצבעה על פיזור הכנסת, ראשיהן נפגשו ודנו בחזרה למתכונת של רשימה משותפת, כפי שהיה בבחירות ב-2015.
 
"ליברמן, שחולל את כל המהומה הזו, עשוי להתחזק, אחרי שהפך ליקירם של לפחות חלק מהחילונים, בעיקר מהצד הימני של המפה הפוליטית. הוא יהיה מעין מפלגת אמצע בין שני הגושים, של הימין ושל המרכז – שמאל. לא מעטים מהחילונים שעשויים לתמוך בליברמן, שוכחים שהוא בעצם לאומני אשר קרא להחרים חנויות ובתי עסק של ערבים.
 
"מפלגת העבודה, מפלגה חבוטה וחבולה, ניצבת כעת בפני מועד ב'. יש לה הזדמנות להתאושש, למרות הזמן הקצר עד הבחירות וזאת, אם תצניח אדם מבחוץ, למשל אלוף (מיל.) יאיר גולן, שכבר הצהיר שהוא שוקל להתמודד במסגרת פוליטית, או תכתיר מישהו מבפנים לעמוד בראשה, למשל ח"כ עמיר פרץ, שנהנה מאהדה במפלגה".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.