728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

שתי מלים: בדיקת עובדות

שתי מלים: בדיקת עובדות

יו"ר גלובס בראיון לגל"צ על ההתנערות של העיתון מפוסט של הפובליציסט אלי ציפורי בפייסבוק: ברגע שכתבים של גלובס נתפסים בחוסר דיוק בעובדות, זה משליך עלינו"

"יש פה אירוע שהוא לא כזה פשוט. ברגע שכתבים של גלובס נתפסים בחוסר דיוק בעובדות, זה משליך על גלובס", אמרה הבוקר יו"ר גלובס, אלונה בר-און בראיון לתכנית מה בוער עם רזי ברקאי בגלי צה"ל.
 
בר און התייחסה בראיון ל"סערת הטוויטר" שפרצה בעקבות התנערותו הפומבית והלא שגרתית של העיתון מדברים שפרסם הפובליציסט אלי ציפורי, לשעבר סגן עורך העיתון, בפוסט שפרסם בפייסבוק, שכלל טור שפרסם בעיתון על עסקת הטיעון של שרה נתניהו וגם, בשתי מילים, את קביעתו (שלא פורסמה במאמר), לפיה מדובר בסעיף "לא פלילי".
 
"מערכת 'גלובס' מבקשת להבהיר כי הפוסט שהעלה אלי ציפורי בעמוד הפייסבוק שלו, המתייחס לעסקת הטיעון של שרה נתניהו ואשר נחזה להיות טור שהופיע ב'גלובס' ביום חמישי, איננו הטור שפורסם במקור", צייצה מערכת העיתון בטוויטר. "אלי ציפורי התבקש על ידינו להבהיר מיידית את הדברים ולדייק בעובדות. בכל מקרה, הגרסה כפי שהופיעה ברשתות היא על דעתו של אלי ציפורי בלבד. לעיתון אין קשר לפרסום, איננו עומדים מאחורי הדברים ועד להשלמת הבירור גם לא יפורסם הטור המקורי באתר גלובס".
 
"רשתות חברתיות זה אירוע מורכב מאוד", אמרה היום בר און לגלי צה"ל. "אנחנו מתייחסים אליו ויש לנו אפילו מדיניות. בהתחלה זה היה על ידי הערות ספציפיות לכתבים ועיתונאים ואחר כך פרסמנו גם קוד אתי. לגלובס היום יש קוד אתי. יש לו גם ערכים וחזון".
 
בר און הוסיפה: "אשמח מאוד לשמוע את אלי ציפורי. לא נעים לי להודות, אבל אני עדיין לא קיבלתי הסבר. ביקשנו הבהרה ועד היום לא קיבלנו אותה".
 
ציפורי, שעלה לראיון קצר, שהסתיים לאחר עימות עם המגיש ברקאי, אמר: "אני עובד בגלובס 35 שנה. נדמה לי שאני העובד הכי ותיק שם. לא דיברתי מעולם על גלובס מטוב ועד רע מחוץ לעיתון ואני גם לא אעשה זאת מעולם. את מה שיש לי להגיד לאלונה ולגלובס, אני אגיד בתוך גלובס, מתוך ערכים של כבוד וחופש הביטוי. יחד עם זאת, אני רוצה להגיד כמה דברים על אותה חונטה תקשורתית. עצוב לי לראות את חברי אותה חונטה מקצועית, שמנסים לסגור איתי חשבונות, פעם אחר פעם, באמצעים מכוערים. קוראים לפיטורי, התנכלו למשפחתי בהזדמנות אחת, מפיצים שמועות זדוניות על מצב בריאותי, מלהגים שאני מושחת, מקבל שכר מבלפור, משרת אינטרסים כאלה ואחרים. וזה עצוב".
 
"אני עדיין לא קיבלתי תשובה למה להכניס לטור שתי מילים לא נכונות – בטור שפורסם, שהמידע בו נבדק. להכניס אחר כך שתי מילים שהן לא נכונות עובדתית. זה מוזר – לכל הפחות", אמרה בר און לאחר שציפורי ירד מהשידור. עם זאת, היא הצדיקה את דבריו לפיהם הוא זוכה ליחס לא הוגן ממי שהוא כינה "החונטה התקשורתית"
 
"לצערי, אני מכירה את זה. הסיפור של הברנז'ה התקשורתית, שהוא מכנה החונטה התקשורתית. אני צריכה גם להגיד שיש ממש בדבריו. אתמול זה היה מחול שדים מטורלל… אנחנו מדברים על עובדות. עכשיו, בגלובס יש לנו דרך מסויימת. אנחנו מנסים ללכת לאיזשהו כיוון… פייק ניוז זו בעיה אמיתית. אנחנו לא רוצים להיות קשורים אליה. יש לנו את הגוף הזה שנקרא המשרוקית, אנחנו עושים בדיקת עובדות. אנחנו מתמחים לאט לאט בבדיקת עובדות. אנחנו אמורים לעשות בדיקת עובדות גם על עצמנו כדי שאנחנו לא נטיף לאחרים וננסה להיות יותר בהירים בעצמנו – ולהלחם עבור הקוראים בפייק ניוז.
 
"אני לא ידעתי שעיתונות היא שחקן פוליטי. אני מנסה לבנות עיתון שהוא לא שחקן פוליטי. מה שקרה אתמול: היה דיון עובדתי. מה שקרה – ואומר אלי ציפורי בצדק – שרודפים אותו. על אלי ציפורי ספציפית עושים המון אכיפה בררנית. הטוויטר סער אתמול מעיתונאים שמגיבים ועמוס שוקן אומר 'אלי ציפורי לא עיתונאי'. עכשיו, אני לא יודעת מהו הספר שלפיו אלי ציפורי עיתונאי או לא עיתונאי. יש בעיה עם הקביעות האלה. מי קובע? אנחנו לפחות מנסים להגדיר איזשהו סטנדרט. אבל למה אלי ציפורי לא עיתונאי?".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.