728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

נחת זרועו של פופוליזם

נחת זרועו של פופוליזם
אילוסטרציה: Shutterstock

דו"ח של ארגון "פרידום האוס": המגמה ההולכת וגוברת של דיכוי העיתונות העצמאית קשורה לנסיגה העולמית של הדמוקרטיה ולעליית הימין הפופוליסטי

בעשור האחרון חופש העיתונות נמצא בנסיגה, אך עלייתם של מנהיגים הפועלים לצבור כוח ולמצוא דרכים חדשות לדכא את העיתונות העצמאית החריפה את הבעיה. כך עולה מנתונים חדשים בדו"ח של ארגון "פרידום האוס", שפורסמו אתמול (רביעי).
 
על פי הדו"ח, המגמה הגוברת של דיכוי העיתונות קשורה לנסיגה העולמית של הדמוקרטיה ולעליית התנועה הפופוליסטית הימנית.
 
ארגון "פרידום האוס", שנוסד בשנת 1941, הוא ארגון לא ממשלתי שממומן על ידי ממשלת ארה"ב, העורך מחקרים ופועל במטרה להגן על ערכים של דמוקרטיה, חופש פוליטי וזכויות אדם.
 
עוד עולה מהדו"ח, כי "בכמה מן הדמוקרטיות המשפיעות ביותר בעולם, מנהיגים פופוליסטים פיקחו על ניסיון מתמשך לחנוק את עצמאות התקשורת".
 
הדו"ח קובע כי "בעוד האיומים על חופש התקשורת בעולם ממשיים ומטרידים בזכות עצמם, השפעתם על מצב הדמוקרטיה היא מה שעושה אותם באמת מסוכנים".
 
עם זאת, נאמר בדו"ח כי נסיון העבר הוכיח, שחופש העיתונות יכול להתאושש גם מדיכוי מתמשך כאשר ניתנה לו ההזדמנות: "הכמיהה הבסיסית לחירויות דמוקרטיות, הכוללות גישה לעיתונות הוגנת ומבוססת עובדות, לעולם לא תעלם".
 
למרות שחלה נסיגה בחופש העיתונות באזורים רבים בעולם, ההשפעה ניכרת ביותר במדינות באירופה, אירו-אסיה והמזרח התיכון. על פי הדו"ח, אירופה, שנודעה בעבר בזכות חירויותיה הדמוקרטיות, חוותה ירידה של 8% בחופש העיתונות. חופש העיתונות באירו-אסיה ובמזרח התיכון – איזורים בהם פועלות כמה מהדיקטטורות הנוקשות ביותר – ירד ב -9% ו -11% בהתאמה.
 

מקור: Freedom House

 
ב- 63% מהמדינות שנרשמה בהן נסיגה בחופש העיתונות בחמש השנים האחרונות, נרשמה גם אלימות מכוונת, במידה כזו או אחרת, כלפי עיתונאים.
 
הדו"ח מציין כי במדינות רבות שיש להן מנהיגים פופוליסטים ימניים, חלה עלייה במאמצים מתואמים לשלוט בעיתונות. הדבר נעשה באמצעות רכישה של כלי תקשורת גדולים על ידי ממשלות, השתקת עיתונאים ועידוד חוסר האמון של האזרחים בתעשיית החדשות. מאז שנת 2014 ניסו מנהיגים בהודו, ישראל, הונגריה, סרביה, אוסטריה וארצות הברית להגביל את יכולת העיתונות במדינות שלהם לדווח באמצעות השימוש בטקטיקות אלה.
 
"התקשורת נפלה טרף למאמצים נוקשים יותר לחנוק את עצמאותם. השיטות הנפוצות כוללות שינויי בעלות מגובים על ידי הממשלה, לחץ רגולטורי ופיננסי והוקעה פומבית של עיתונאים כנים ", נכתב בדו"ח.
 


הדו"ח מציין כי במדינות רבות שיש להן מנהיגים פופוליסטים ימניים, חלה עלייה במאמצים מתואמים לשלוט בעיתונות. הדבר נעשה באמצעות רכישה של כלי תקשורת גדולים על ידי ממשלות, השתקת עיתונאים ועידוד חוסר האמון של האזרחים בתעשיית החדשות


 
"בישראל, אחת הדמוקרטיות הבודדות במזרח התיכון", נכתב בדו"ח, "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף שוב ושוב עיתונאים חוקרים, וכעת הוא מתמודד עם חשדות לשחיתות, לפיהן הציע טובות הנאה רגולטוריות לשני כלי תקשורת מרכזיים בתמורה לכיסוי חיובי. למרות שנתניהו פועל נגד המאמצים להגיש נגדו כתב אישום ולהעמידו לדין על האישומים הללו, הראיות מצביעות על כך שראש הממשלה היה מוכן להקריב את חופש העיתונות כדי לשמור על כוחו הפוליטי. מצביעים רבים קיבלו כנראה את סחר החליפין הזה בבחירות באפריל 2019, ואפשרו למפלגתו של נתניהו ולבעלות בריתה לכונן קואליציה שלטונית חדשה.
 
בעבר, עיתונאים רבים ברחבי העולם הסתמכו על ארה"ב שתצא להגנתם כל אימת שחשו זכויותיהם הופרו. הדו"ח מציין כי בשנים האחרונות, הנשיא דונלד טראמפ הוכיח באמצעות הרטוריקה שלו את הבוז שלו לתקשורת, דבר שהניע עיתונאים ברחבי העולם ולא רק בארה"ב, לאבד אמון בהגנה של אמריקה על עיתונאים. "לעיתונאים בעולם יש כיום סיבה פחות להאמין שוושינגטון תבוא לעזרתם אם זכויותיהם הבסיסיות מופרות", נכתב בדו"ח.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.