728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

דחייה על הסף

דחייה על הסף
עיתונאי הארץ אורי משגב.צילום: מתוך עמוד הפייסבוק שלו

בג"ץ דחה את עתירת העיתונאי אורי משגב נגד הסדר הטיעון עם שרה נתניהו, בנימוק כי לא פעל למצות את ההליכים וש"אין היא מגלה כל עילה" להתערבותו

בג"ץ דחה הבוקר (ראשון) על הסף את עתירתו של העיתונאי אורי משגב לבטל את הסדר הטיעון שנחתם בין שרה נתניהו לבין פרקליטות המדינה ולפיו במסגרת פרשת מעונות ראש הממשלה.
 
זמן קצר לאחר פרסום החלטת בג"ץ, הודתה והורשעה היום רעיית ראש הממשלה בכתב האישום המתוקן שהוגש נגדה. לפי הסדר הטיעון שנחתם בשבוע שעבר בין שרה נתניהו לפרקליטות, היא הורשעה בקבלת דבר בניצול מכוון של הזולת שאין בו מרמה, והיא תשיב לקופת המדינה 45 אלף שקלים ותשלם קנס של 10,000 שקלים. נשיא בית משפט השלום בירושלים, אביטל חן, אישר את הסדר הטיעון, ואמר כי "הנאשמת אכן עשתה מעשים לא ראויים בכספי ציבור".
 

משגב, הכותב מאמרי דעה בעיתון הארץ, הגיש עתירה "בהולה" בה ביקש שיבוטל הסדר הטיעון בין עורכי דינה של נתניהו לבין הפרקליטות וכי יינתן צו ביניים המורה לבית משפט השלום בירושלים שלא להתכנס כדי לדון ולאשר את הסדר הטיעון.
 
השופט יצחק עמית סקר בפסק הדין את ההשתלשלות העניינים בפרשת שרה נתניהו וכתב שב-21 ביוני 2018 הוגש לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד נתניהו ונגד סמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף. כתב האישום ייחס לנתניהו יצירת מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון ראש הממשלה מבשלת במשרה מלאה, וזאת במטרה לזכות במימון לארוחות שהוזמנו למעון ראש הממשלה ממסעדות שונות. בגין מעשים אלו הואשמה נתניהו בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירה של מרמה והפרת אימונים.
 
בנובמבר 2018 בית המשפט הציע לצדדים הליך של גישור פלילי, והם נענו להצעה. בתום ישיבות גישור הגיעו להסכמה עורכי דינה של נתניהו ונציגי הפרקליטות כי נתניהו תורשע בעבירה פלילית מופחתת של ניצול מכוון של טעות הזולת – ללא מרמה. במישור העונש הצדדים הסכימו שעל נתניהו יוטל קנס של 10 אלפים שקל לצד פיצוי למדינה בסך 45 אלף שקל ובסך הכל 55 אלף שקל. גם סיידוף חתם על הסדר טיעון ושני הסדרי הטיעון הותנו בכך שההליך הפלילי של השניים יסתיים יחדיו.
 
משגב טען, באמצעות עורכי הדין יובל יועז ודורון ברקת, כי הסדר הטיעון שנחתם עם שרה נתניהו מקל עמה במידה בלתי סבירה, בסוג העבירה שבה תורשע וגם בעונש שיושת עליה. לדבריו, "כשם שאדם שהועמד לדין באשמת רצח, לא ניתן לכרות עמו בסופו של יום הסדר טיעון באשמה של אחזקת סכין, כך גם המשיבה שהואשמה בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות (ריבוי עבירות) וברמה והפרת אימונים, לא ניתן לכרות עמה בסופו של יום הסדר טיעון בדבר קבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת"..
 
עוד טען משגב, כי "ברשות התביעה מצויות ראיות מוצקות המצביעות על סיכויי הרשעה גבוהים מאוד. לכן יושג עונש ראוי לנאשמת גם אלמלא חתימת הסדר הטיעון עמה, כך שאין הצדקה ראייתית לעריכתו".
 
תימוכין לטענתו כי ישנן ראיות חזקות נגד נתניהו, מצא העותר בכך שנתניהו לא הצליחה לשכנע את התביעה לבטל את כתב האישום במסגרת השימוע שנערך לה, וכי היא נחקרה בפרשיות אחרות והוחלט שלא להגיש בהן כתב אישום נגדה, מה שמלמד על התנהלותה הזהירה של התביעה ועל כך שכתב האישום הוא יוצא דופן.
 
לטענת משגב, לאור מעמדה של נתניהו ומכיוון שמדובר במעשים שבוצעו לכאורה בזיקה לתפקידה כאשת ראש הממשלה, קיים אינטרס ציבורי כבד משקל למצות עמה את הדין. בנוסף, העותר סבור שישנה חשיבות לערוך לנתניהו משפט פומבי. לבסוף העותר טוען כי הסדר הטיעון מבצע "סחר מכר" ברכיב הקלון, וגם מן הטעם הזה הוא לוקה בחוסר סבירות קיצוני.
 

מנגד טענה המדינה, באמצעות עורכי הדין שרון רוטשנקר וענת גולדשטיין, שיש לדחות את העתירה על הסף, מכיוון שהיה זה בית משפט השלום שהיפנה את הצדדים להליך הגישור, וכי הסדר הטיעון נולד לאחר שהצדדים שקלו את הערות השופט המגשר בכובד ראש. המדינה ציינה שהיא רואה חשיבות בהודאתה של נתניהו ובנכונותה ליטול על עצמה אחריות, וכי ההחלטה להתקשר בהסדר טיעון התבססה גם על הערכת המדינה לגבי רמת הענישה הצפויה למשיבה ולסיידוף, בהתחשב בנסיבותיהם האישיות, היעדר עבר פלילי וחלוף הזמן ממועד ביצוע העבירות.
 
נתניהו טענה, באמצעות עורך הדין יוסי כהן, כי מדובר בעתירת סרק שנועדה להכפישה ולפגוע בראש הממשלה. לטענתה, משגב ובאי כוחו הם עותרים סדרתיים נגד ראש הממשלה ומשפחתו והיא מוחה על אופן התנהלותם ומטרותיהם הפסולות.
 
השופט עמית כתב במסגרת דחיית העתירה (על דעת השופטים מני מזוז ויצחק אלרון) כי העותר לא מיצה את ההליכים כנדרש. "העותר פנה למדינה כנגד ההסדר המתגבש ביום חמישי 30 במאי 2019, ואת העתירה שלפנינו הגיש כבר בבוקר יום שני ה-3 ביוני , דהיינו משלא זכה העותר למענה מהמדינה בתום יום עבודה אחד, הוא הזדרז והגיש את עתירתו לבית משפט זה. כשלעצמי, לא מצאתי טעם שהצדיק חיפזון כה רב, ודי בכך כדי להביא לדחיית העתירה.".
 
עוד כתב השופט שיש לדחות את העתירה גם מכיוון שאין כל עילה להתערבותו של בג"ץ. "העתירה מבוססת במידה בלתי מבוטלת על השערות וספקולציות, לעתים מוגזמות, אם לגבי עוצמת הראיות שבידי המדינה, ואם לגבי רמת הענישה לה היתה צפויה המשיבה אלמלא הסדר הטיעון. ניסיונו של עותר להמשיל את הסדר הטיעון שנחתם עם המשיבה להסדר טיעון שהמיר עבירה של רצח בעבירה של אחזקת סכין, משקף היטב הפרזה זו".
 

כותרת ראשית:
סוף לפרשת המעונות: מבחן בוזגלו מת, תחי הלכת שרה נתניהו

כותרת משנה:
באולם זעיר בירושלים נפח הבוקר עיקרון…

פורסם על ידי ‏‎Uri Misgav‎‏ ב- יום ראשון, 16 ביוני 2019

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.