728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מחוץ למסגרת

מחוץ למסגרת
יצחק נוי.צילום: רוני בן ארי CC BY-SA 4.0

אחרי השעייתו של דב גלהר, שלעג לנתניהו, הנהלת התאגיד השעתה גם את השדר יצחק נוי בשל אמירתו בשידור לפיה "הבדואים הם רוצחים ממדרגה ראשונה"

השדר הוותיק של תאגיד השידור, יצחק נוי, הושעה היום מתפקידו בתאגיד לאחר שאמר בשידור במסגרת תכנית רדיו בהגשתו, כי הבדואים הם "רוצחים ממדרגה ראשונה".
 
בתכנית מיוחדת ששודרה בחג השבועות האחרון, אמר נוי (77) למומחה שהתארח בתכנית: "אני רוצה לשאול שאלה קצת יותר קשה: חלק מהישראלים, חלק לא קטן, אחוז פאניקה בדרגה זו או אחרת, כשהוא שומע על בדואים. הבדואים ידועים גם, ואי אפשר להסתיר את העובדות האלה, כרוצחים ממדרגה ראשונה. מה אתה יכול להגיד על זה"?
 
המומחה היה מופתע מהשאלה והגיב מיד: "רוצחים?"
 
נוי המשיך באותו קו: "רוצחים! למשל, אותה קבוצה של נערים שיצאה לפטרה (בשנות ה-50 – ח"ב) ונרצחה על ידי בדואים ואותו שבט שממנו הרגו בצנחנים בשנות ה-50 והצנחנים נקמו בהם. אז יכול להיות שהדברים האלה הם פנטזיה, או שיש להם גם רקע במציאות?"
 
הנהלת תאגיד השידור ערכה השבוע בירור על דבריו אלה של נוי והוא הושעה מהגשת תכניתו.
 
נוי, ד"ר להסטוריה, פרש לגמלאות מרשות השידור בסוף 2008, אך גם לאחר שפרש הוא ממשיך להגיש בימי שבת את התכנית "שבת עולמית", שבה הוא סוקר עיתונים שונים מהעולם, בעיקר בתחום החידושים הרפואיים והמדעיים, אך גם נושאים מדיניים-פוליטיים.
 
במארס 2017 הורחבה התכנית בהגשתו לשעתיים, כאשר בשעה הראשונה הוא מקיים דיון באולפן על תאריכים הסטוריים בעולם או בארץ, בהשתתפות שלושה מומחים בתחום. נוי חיבר ספרי נוער, אותם שידר בהמשכים בתכניות רדיו לילדים ולנוער. כיום הוא גם מלווה קבוצות מטיילים בחו"ל.
 
פרשת ההתבטאות של נוי מצטרפת לעוד שני אירועים חריגים בתאגיד השידור. אתמול הושעה מגיש החדשות ותכניות האקטואליה דב גילהר, לאחר שבתכניתו בה אירח את הפרשן מוטי גילת, הוא לעג לראש הממשלה נתניהו, בשל בקשת הסיוע שהגיש לתשלום הוצאות המשפט שלו. לבקשתו של גילהר, גילת הדגים את הפעולה של הוצאת כסף מארנקו, ברוח מבודחת.
 
כעבור כמה שעות, בעקבות פניות של צופים, הסיר התאגיד את הסרטון מהרשתות החברתיות. גילהר הושעה בנימוק ש"הקטע שודר ללא אישור העורך ובהפתעה למערכת". בהנהלת התאגיד הגיבו מאוחר יותר באמרם שמדובר בקטע שאין לו חשיבות עיתונאית ואשר אינו עומד בסטנדרטים של חטיבת החדשות".
 

 
אתמול (שלישי) במהלך תכניתו עם גאולה אבן בכאן 11, סיפר ירון לונדון כי בעבר חפן את שדה של אשה זרה במעלית לאחר שזו נגעה לו בכרס.
 
"פעם נסעתי במעלית בבניין רב קומות, עם אשה שברור היה לגמרי, על פי מדיה, שהיא עורכת דין הדורה", סיפר לונדון. "עלינו שנינו במעלית לבד ותוך כדי הנסיעה אנו מוצאים את עצמנו איש את מבטו של רעהו, והיא עושה לי ככה: לונדון,מה זה', והיא מצביעה על הכרס שלי. אז אני הנחתי יד על השד שלה ואמרתי לה ' גם זה כבר לא מה שהיה'".
 
גאולה אבן, שישבה באולפן, הגיבה מיד לדבריו של לונדון ואמרה כי זו שערוריה לאמר את הדברים. לונדון לא השיב: "למה זה לא מזעזע מה שהיא עשתה לי?" אבן הסבירה: "שד זה איבר עם משמעות מינית, וכרס לא".

 

 
לונדון סירב להתנצל על דבריו, אך הנהלת התאגיד הודיעה לו כי ימשיך לשדר כרגיל, אף כי דבריו בלתי מקובלים. עם זאת, ההנהלה הודיעה לו שהיא מצפה ממנו כי יבהיר את דבריו הערב. שרת התרבות, מירי רגב, דרשה ממנו להתפטר. "עד כאן ירון לונדון – הגיע זמנך ללכת. אתה באמת לא רואה את ההבדל בין לגעת בכרס שלך לבין לחפון שד של אשה? כמה אפשר להיות מנותק מהמציאות?"
 
גם השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל צייצה בטוויטר: "אין מקום למטרידים שלא מפנימים את המהפיכה המוסרית שעבר העולם".
 

3 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

3 תגובות

 • ארווין קליין
  1 ביולי 2019 @ 7:24 pm, 7:24 pm

  אפשר בהחלט להתנצל ואפילו כבר קרה שיצחק נוי, בעקבות מכתב ששלח לו יוצא יפאן, שחי בישראל,שהתרעם על שהזכיר את פצצות האטום שהוטלו על יפאן כמוצדקות. יצחק נוי לא רק הביאה את דברי האיש, אלא נתן לו ממש זכות לשאת נאום שלם בזכות העם היפאני. וטוב שכך, שכן היפאנים הם ידידי ישראל.
  יצחק נוי הוא יהלום בודד ומאיר בחשכת השממון של רשת ב', שמלאה בלהג של פוליטיקאים. בלעדיו אפשר כבר לסגור את האור וללכת הביתה…

  הגב
 • אילה
  6 ביולי 2019 @ 8:26 pm, 8:26 pm

  מקווה שיצחק יתנצל ויותן לו לחזור ולשדר את התחקירים המעמיקים והמלמדים ואת קטעי עיתונות החוץ שלא כולם נגישים אפילו לא באינטרנט. אין מה לשמוע בשבת בבוקר בלי יצחק נוי. אני כותבת גם בשם בני משפחה החיים בארצות אחרות!

  הגב
 • מרי נתן
  13 ביולי 2019 @ 12:27 am, 12:27 am

  שלום רב,
  אני מאד מאד מבקשת להחזיר את יצחק נוי ולאפשר לו לשדר לפחות את "שבת עולמית" שבה הוא מביא בפנינו את עיתונות העולם בצורה מאד מקצועית. הוא אדם מאד משכיל שמכנעס לתכניותיו הרבה ידע ועומק. חבל מאד לוותר על שדר שכזה לטובת תכניות שירים וכל מה שאתם מביאים במקומו בשבת בבוקר. ובכלל אני מעדיפה תמיד תכניות עומק ולא כל מני תכניות שטחיות או כאלה שמטביעות אותנו בים של פוליטיקה. פוליטיקה וענייני יומיום יש לנו מעל ומעבר במהלך השבוע. מספיק.
  אנא החזירו את יצחק נוי ואת "שבת עולמית" בבקשה.

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.