728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

המעמד של הזכות להפגין

המעמד של הזכות להפגין

התקבלה חלקית תביעת נזיקין של אזרח, שנעצר לאחר שסירב לדרישת המשטרה לחדול משימוש במגפון בעת שמחה נגד שרת המשפטים לשעבר. המשטרה תפצה אותו ב-3,000 שקלים

בית המשפט לתביעות קטנות בפתח תקווה קיבל לפני כשבוע באופן חלקי תביעת נזיקין של אזרח, שנעצר לאחר שסירב לדרישת המשטרה לחדול משימוש במגפון, בעת שמחה בכיכר בעיר כפר סבא נגד שרת המשפטים לשעבר.

 
ערן ורד הגיע בספטמבר 2018 ביחד עם חברו, אל מחוץ לאולם בו התקיים כנס בחירות לרשויות המקומיות בעיר כפר-סבא, בנוכחות שרת המשפטים דאז איילת שקד.

 
ורד הגיע לאירוע מצויד במגפון, נעמדו עם חברו על המדשאה בכיכר התנועה מול המבנה בו התקיים כנס הבחירות, והחל בהבעת דברי מחאה המופנים כלפי שרת המשפטים.

 
לטענת ורד, בחלוף כרבע שעה לערך, הגיעה למקום ניידת משטרה ושוטר דרש ממנו לחדול מהשימוש במגפון. לאחר שסירב להיענות להוראת השוטר – נעצר ורד, נאזק והוכנס לניידת במקום למשך כ-17 דקות. בסיומן – ועם עזיבתה של שרת המשפטים את המקום, הוא שוחרר.

 
ורד טען, כי הייתה לו זכות מלאה לבטא את דעתו ולהביע את מחאתו בדרך בה עשה זאת. לטענתו, הוא לא סיכן איש, לא הזיק לאיש ולא הפריע לאיש, והסיבה האחת והיחידה לכך שהמשטרה נהגה בו כפי שנהגה, היא עובדת הבעת מחאתו כנגד שרת המשפטים אשר שהתה באותה העת באירוע. ורד ביקש מבית המשפט לתביעות קטנות לחייב את משטרת ישראל לפצותו בסך של 6,000 ש"ח.

 
מנגד טענה המשטרה, כי נוכחותו של ורד במקום הפרה את הסדר הציבורי. לפיכך הייתה למשטרה עילה להורות לתובע לחדול מהשימוש במגפון , ומשסירב לעשות כן, נהגה המשטרה כראוי בכך שהחליטה לעצרו.
 
בהחלטתה קבעה הרשמת הבכירה זהבית אלדר, כי בעבר כבר נפסק כי בהפעלת סמכויותיה נדרשת המשטרה לנהוג בהגינות ובסבירות; היא רשאית להגביל את הזכות להפגין רק כאשר מתקיימת וודאות קרובה לפגיעה קשה ורצינית בסדר הציבורי או בשלום הציבור, ורק במידה הנדרשת על מנת למנוע פגיעה כאמור.

 


נפסק כי על המשטרה לכבד את הזכות להפגין, ולא זו בלבד שאין היא רשאית להגביל אותה שלא לצורך – היא מחויבת לסייע במימושה. לפיכך, לא כל פגיעה בסדר תצדיק את הגבלת הזכות להפגין ואין די בכך שההפגנה גורמת לאי נוחות כדי לאסור על קיומה


 
עוד נפסק כי על המשטרה לכבד את הזכות להפגין, ולא זו בלבד שאין היא רשאית להגביל אותה שלא לצורך – היא מחויבת לסייע במימושה. לפיכך, לא כל פגיעה בסדר תצדיק את הגבלת הזכות להפגין ואין די בכך שההפגנה גורמת לאי נוחות כדי לאסור על קיומה.

 

"הגם שהתובע הביע מחאתו באמצעות מגפון, שעה ששרת המשפטים שהתה באירוע בחירות במבנה הסמוך לכיכר, הרי שאין בעובדה זו כדי לגרוע מהדברים שהובאו לעיל. ביקורת על אישי ציבור היא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואין לך רשות או איש ציבור במדינה דמוקרטית החסינים מביקורת", קבעה השופטת.
 
לאחר ששמעה את הצדדים וצפתה בסרטון המתעד את האירוע, קבעה השופטת ש"מעשיו של התובע לא עלו כדי הפרת הסדר הציבורי ולכן בנסיבות האירוע שבפניי, לא מצאתי כי הייתה למשטרה עילה חוקית לעצור את התובע. תמיכה למסקנה זו ניתן למצוא בעובדה, שהמשטרה שחררה את התובע זמן לא רב לאחר שנעצר במקום, הוא לא זומן לחקירה וכן לא הוגש נגדו כתב אישום. בנסיבות אלה, הרי שמעצרו של התובע היה שלא כדין, ויש בכך משום ביצוע עוולה נזיקית כלפיו, ומדובר, לכל הפחות, בביצוע עוולת הרשלנות. לפיכך, זכאי התובע לפיצוי כספי עבור נזקיו.

 
לאחר ששקלה את את מידת הנזק שנגרם לאזרח, פסקה השופטת כי המשטרה תפצה את ורד ב-3,000 ש"ח, בתוספת הוצאות משפט בסך 400 ש"ח.

 
ת"ק 45064-09-18

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.