728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גרזן בגב האומה

גרזן בגב האומה

העיתון היווני "את'נוס" (האומה), שהעז להאבק בשלטון הגנרלים בשנות ה-60 ונסגר עד שחידש את הופעתו עם כינון הדמוקרטיה ביוון, סגר את המהדורה היומית שלו

העיתון היווני "את'נוס" (האומה), אחד העיתונים הגדולים ביוון, הודיע אמש לקוראיו כי החל מהיום תופסק הוצאת המהדורה היומית שלו וכי בימים הקרובים יימסרו הודעות פיטורים לעובדים. הסיבה: ירידה בתפוצה והידלדלות ההכנסות. המהדורה השבועית של "את'נוס", המופיעה מדי יום ראשון, תמשיך להתפרסם וכך גם אתר האינטרנט שלו.
 
"את'נוס", שנוסד ב-1913, הוא כלי התקשורת הגדול השני שנסגר ביוון, אחרי שלפני שנה וחצי, נסגרה רשת הטלוויזיה המסחרית "מגה". החונטה הצבאית ששלטה ביוון בשנים 67' עד 74' סגרה את "את'נוס" ב-1970, אחרי שהעיתון העז לנקוט קו של ביקורת על הדיקטטורה, פירסם תחקירים שהביכו את הגנרלים שבשלטון וקרא לכינונה של ממשלת אחדות אזרחית וחזרה לדמוקרטיה.
 
אך העילה לסגירת "את'נוס" בידי החונטה הצבאית היתה מאמר שפרסם בעיתון פוליטיקאי בנושא קפריסין, מה שעורר את זעמה של טורקיה, שאף רמזה כי המאמר לא יישאר ללא תגובה ( מאוחר יותר, ב-74', טורקיה אכן פלשה לקפריסין וכבשה את צפון האי). יומיים אחרי סגירת העיתון, עצרה החונטה את כותב המאמר ואת עורכי העיתון ושלחה אותם לתקופות מאסר של שנה עד חמש שנים.
 
ב-2015, בשיא המשבר הכלכלי ביוון, נתקל העיתון בבעיות כלכליות ועובדיו לא קיבלו את משכורותיהם במשך חודשים ארוכים. בעיתון פרצו שביתות, מה שגרם לאי הופעת העיתון למשך פרקי זמן שונים. ביולי 2017 העיתון נרכש על ידי תאגיד "דימרה אינווסטמנטס" שבבעלותו של בעל ההון היווני – רוסי איוון סאבידיס, שהוא גם הבעלים של קבוצת הכדורגל פאוק סלוניקי. סאבידיס, לו נכסים רבים ברוסיה, היה בעבר חבר בדומא הרוסית ונחשב עד היום למקורבו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. ב-2013 דורג סאבידיס במקום ה-30 ברשימת עשירי העולם שמפרסם "פורבס".
 
כפי ש"את'נוס" נאלץ לבטל את הופעתו היומית ולהסתפק במהדורה שבועית, גם "וימה", מטובי העיתונים במדינה, הפך לפני כמה שנים מיומון לשבועון. כמו כן, כאמור, בתחילת 2017 נסגרה רשת הטלוויזיה הפופולרית "מגה" אחרי שהתקשתה להחזיר הלוואות מהבנקים ולטענת העובדים סבלה מכשל ניהולי.
 
"מצבה של העיתונות הכתובה ביוון רע, בגלל המשבר הכלכלי במדינה וגם בגלל האינטרנט", אומר העיתונאי ויקטור אליעזר, כתב "ידיעות אחרונות" באתונה ועורך ביטאון הקהילה היהודית ביוון. לדבריו, העיתונים במדינה העבירו את הדגש על הדפסת מהדורות מורחבות בסוף השבוע (ימי ראשון), כפי שקורה גם בישראל, שבה העיתונים המודפסים מתבססים בעיקר על מהדורות יום שישי.
 
"למרות שהרוב הגדול של העיתונים ביוון אינם רווחיים, ביוון שהיא ארץ קטנה עם 11 מיליון תושבים קיים מספר רב של עיתונים לרבות עיתונים כלכליים ועיתוני ספורט", אומר אליעזר. "הסיבה לכך שהיא שהעיתונים כאן נועדו ברובם לשרת אינטרסים של גורמים שונים במשק היווני ושל אישים המבקשים לרכוש השפעה".
 
לדברי אליעזר, העיתונאים ביוון, שבעבר זכו לשכר נאה ולאופק קריירה, איבדו כבר מזמן, וביתר שאת בשנים שלאחר פרוץ המשבר הכלכלי ב-2009, את ביטחונם התעסוקתי. "משכורותיהם אמנם משולמות במועד, אך הן נמוכות לאין שיעור לעומת מה שהיה לפני עשור או יותר ואי הוודאות היא זו שמאפיינת את עבודתם".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.