728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

חשוף לביקורת

חשוף לביקורת

חבר המועצה האיזורית חוף הכרמל, יפצה את עורכת "חדשות קיסריה", מירי רווה, ב-18 אלף שקל, על שכינה את עיתונה "פרבדה" וטען שהיא פועלת ממניעים "שאינם לטובת הציבור"

חבר במועצה האיזורית חוף הכרמל, כרמל אברהם, יפצה ב-18 אלף שקל את מירי רווה, עורכת במקומון בקיסריה, אחרי שטען כי היא פועלת מתוך מניע אישי להיבחר למועצה וגם הישווה את עיתונה עם "פרבדה" הסובייטי. כך קבע בימים אלה בית משפט השלום בחיפה. פסק הדין התקבל בעקבות תביעות הדדיות לפי חוק לשון הרע שהגישו השניים, זה כנגד זה.

 

מירי רווה, עיתונאית ותושבת קיסריה, היא בעלת השבועון "חדשות קיסריה" המתפרסם במימונה העצמי. כרמל אברהם הוא תושב שכונה 3 בקיסריה וממובילי הפורום הנקרא "שומרי 3". מאז 2013 הוא מכהן במליאת המועצה האיזורית חוף הכרמל. בינו לבין רווה שוררים יחסים מתוחים מזה עשר שנים, על רקע פרסומים שונים בעיתונה של רווה שלא החמיאו לאברהם וטענות שלו ולפיה היא פועלת ממניעים שאינם עיתונאיים.
 

בעקבות האשמות פומביות שהשמיע אברהם כנגד רווה, המטילות ספק ביושרתה המקצועית, היא הגישה נגדו לבית המשפט תביעת לשון הרע בסך 75 אלף שקל. בתביעה היא טוענת כי פרסמה בעבר מספר מאמרים של אברהם, לרבות מאמר התוקף את המשטרה, אך משיקולי עריכה ומחשש מפני תביעת דיבה היא בחרה שלא לפרסם את המאמרים במלואם.
 

לאחר זאת, טוענת רווה בתביעתה, החל אברהם להשמיץ אותה, לטעון כנגד יושרתה המקצועית ואיכות עבודתה העיתונאית ולפגוע במועמדותה בבחירות המקומיות. כמו כן הוא גרם להפסקת ההתקשרות בינה לבין המועצה האיזורית חוף הכרמל בקשר לעריכת העיתון "חופהכרמל" והפצתו.
 

לטענת רווה, אברהם הפיץ ברבים את הדברים הבאים, שהם בגדר לשון הרע: " עורכת העיתון והמרואיין, שפועלם לטובת הציבור בקיסריה מוטל בספק רב"; "להתנהלות הפגומה של רווה יש מטרה נעלה, ובעיני היא שקופה (רמז: לא לטובת הציבור)"; "העיתון 'חדשות קיסריה' הוא ה'פרבדה' החדש – ראו הוזהרתם"; "מערכת הבחירות מזדהמת כפי שלא הזדהמה מאז ימי הורדוס, גם בשל אמינותה ויושרתה של העורכת המוטלת בספק רב".
 
"כל עוד היה מדובר בפרסום דעה כנגדה, התובעת הבליגה, ואולם משהחל הנתבע לפרסם שהיא נגועה בשחיתות והתנהלות לא חוקית, חוסר יושר, ניגוד עניינים ועשיית רווח שלא ביושר – התובעת אינה יכולה להבליג עוד", טענה רווה.
 

אברהם מצידו הגיש לבית המשפט תביעה שכנגד, בה טען כי רווה היא "טייקון תקשורת, על אף שהעיתון פרטי". לדבריו, במסגרת עבודתה העיתונאית, רווה צינזרה מאמרים שלו עד כדי שינוי מהותם ומסריהם. לטענתו, היא דחתה בקשות שלו לפרסם מידע ותגובות, תוך פגיעה בזכות הציבור לדעת. על כן, הוא טען, נאלצו הוא וחבריו לחלק פליירים לתושבים או לפנות אליהם באמצעי תקשורת אחרים.
 

לטענתו, רווה נגועה באינטרסים, לאו דווקא כספיים אלא קשורים לרצונה להיבחר לראשות המועצה. עוד טען כי כל אמירותיו כלפי בעלת העיתון הן בגדר הבעת עמדה ודיעה לגיטימית או מחשבות בלבד. אברהם הוסיף כי רווה האשימה אותו ואת חבריו לסיעה בהפקרת היישוב, בשל היעדרויותיהם, כביכול, מישיבות המליאה. לטענתו, הוא לא נעדר מאף ישיבה ופרסומיה של רווה נועדו לפגוע בסיכויי בחירתו לרשות המקומית. עוד טען כי רווה שיבשה את מספר הטלפון בפרסומיה, כדי לגרום לו נזק. לפיכך הוא דרש שרווה תפצה אותו לפי חוק לשון הרע ב-75 אלף שקל, ללא הוכחת נזק, סכום זהה לזה שדרשה רווה בתביעתה כנגדו.
 

השופטת סיגלית מצא דחתה את התביעה שכנגד שהגיש אברהם וקבעה כי הוא אינו מצביע על עילה מכוח חוק לשון הרע והוגש מטעמים טקטיים, כדי ליצור "מאזן אימה" אל מול כתב התביעה שהגישה בעלת המקומון. "אין כל חובה מצד העיתון לפרסם את פועלו של אברהם. קבלת טענותיו של אברהם בהקשר זה, תפגע בחופש העיתונות", היא קבעה. השופטת ציינה כי "רווה סיקרה לא אחת את דבריו של אברהם במליאת המועצה, ללא הטייה ובלי לתת ביטוי לרגשותיה האישיים. היא אינה עיתונאית מטעמו ואינה עוסקת ביחסי ציבור עבורו".
 
עוד קבעה השופטת מצא כי "מאמר המערכת הדן בהשתתפות החסרה של אברהם וחבריו לסיעה בישיבות המועצה ועל ידי כך 'הפקרת' התושבים – הוא מאמר דיעה של רווה. המאמר לא נקב בשמות ולא התייחס לאברהם. השימוש במונח ' מפקירים' הוא מטפורי ומתוקף תפקידו של אברהם כנציג ציבור הוא חשוף לביקורת על פועלו או מחדליו, כפי שכלל נציגי המועצה חשופים לביקורת עיתונאית, המובילה לשיח ציבורי ומנגישה מידע".
 
היא פסקה שאברהם יפצה את רווה ב-12 אלף שקל, בצירוף הוצאות ושכר טרחת עורך בסך 6,000 שקל ובמקביל היא דחתה את התביעה שכנגד שהגיש אברהם.
 
*תא"מ (חיפה) 13293-11-18

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.