728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בכפוף לשימוע

בכפוף לשימוע

במשרדי פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) החל היום השימוע של מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, החשוד בניסיון לשחד את נתניהו בתיק 2000

היום (ראשון) החל במשרדי פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) השימוע של מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, החשוד בניסיון שוחד לנתניהו בתיק 2000.
 
השימוע של מוזס, אחד האישים החזקים ביותר בתקשורת הישראלית, מתקיים בפני פרקליטת מיסוי וכלכלה, עו"ד ליאת בן ארי וזאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט להגיש נגד מוזס כתב אישום בפרשה. כתב האישום, בכפוף לתוצאות השימוע, עוסק בהצעת שוחד, שעלתה במהלך שיחותיו של מוזס עם נתניהו ובניסיונות להגיע להסכם שבמסגרתו ראש הממשלה יקדם חוק שייטיב עם "ידיעות אחרונות". בתמורה, עיתונו של מוזס היה אמור לפרסם ידיעות וכתבות חיוביות על נתניהו.
 
מנדלבליט הודיע ב-28 בפברואר השנה כי החליט לשקול את העמדתו לדין של מוזס, בכפוף לשימוע באשמת שוחד ואת נתניהו – באשמת מרמה והפרת אמונים. תחילה הוא סבר שאין בחומר החקירה בתיק ראיות שלפיהן נתניהו ביקש שוחד או היתנה מהלך מצידו למען עיתון ידיעות אחרונות בקבלת שוחד, אך בכל הקשור למוזס, היועץ המשפטי השתכנע כי ההצעות שהוא העביר לנתניהו הן בגדר שוחד.
 
מסקנתו של מנדלבליט מתבססת על הקלטות של שיחות שהתקיימו בין מוזס לנתניהו ואשר הוקלטו על ידי נתניהו ונמצאו במכשיר של עד המדינה ארי הרו, שהיה מנהל לשכתו של נתניהו, עד לעזיבתו בינואר 2015. הסכם עד המדינה עם הרו נחתם באוגוסט 2017, במסגרתו הוא אמור להעיד נגד נתניהו בתיקי 1000, 2000 ו-4000.
 
לפי החשד, נתניהו פעל לקידום האינטרסים של ידיעות אחרונות באמצעות קידומו של "חוק ישראל היום" שיאסור על הפצה חינמית של עיתון ישראל היום, מכיוון שהיא פוגעת בתפוצה של העיתון המתחרה – ידיעות אחרונות. במקביל אמור היה נתניהו לפנות למיליארדר שלדון אדלסון, הבעלים של ישראל היום, כדי שזה יצמצם את הפצת העיתון ויבטל את מוסף סוף השבוע שלו (שמתחרה במוסף סוף השבוע "7 ימים" של ידיעות). כמו כן נתניהו היה אמור, לפי החשד, לעזור במציאת רוכש או משקיע לידיעות, והכל במטרה להיטיב כלכלית עם ידיעות.
 
במסגרת ההבנות בין נתניהו לבין מוזס, כך על פי החשדות, במקביל להטיית הסיקור לטובת נתניהו, "ידיעות אחרונות" היה אמור להחריף את הטון נגד יריביו הפוליטיים של ראש הממשלה.
 
מוזס, שנמנע לכל אורך חקירת התיק מלהתראיין לכלי התקשורת על החשדות שעולים מהפרשה, טוען שהוא כלל לא התכוון לבצע את עבירת השוחד הנטענת כלפיו (אף כי זו נסמכת, כאמור על ההקלטות שנעשו). לדבריו, בסך הכל מטרתו היתה למנוע פגיעה בידיעות אחרונות מצד עיתון ישראל היום ולהסיר את החרם על העיתון. לפי גורמים במשטרה, ואשר צוטטו בשידורי קשת 12, מוזס אמר במשטרה: "לא דיברתי בכלל על 'חוק ישראל היום', אלא רק על אדלסון". אך לאחר מכן, גרסתו השתנתה לאחר שהחוקרים השמיעו בפניות את הקלטת השיחות של עם נתניהו, והוא אמר: "רציתי להפסיק את החרם של נתניהו על ידיעות, לשפר את איכות המוצר לקוראים וגם לערוך ראיון עם נתניהו, בכבודו ובעצמו".
 
עוד טוען מוזס כי מטרתו היתה לעזור לעיתונו ולא לסייע לראש הממשלה. "השיחות היו חלק מהניסיון לדבר עם נתניהו ולשפר את היחסים עמו, כדי להגיע למערכת יחסים תקינה". לפי דיווח של גיא פלג, כתב המשפט של חדשות 12 קשת, נתניהו ומוזס דנו בהעסקת עיתונאים בעל אוריינטציה ימנית בעיתון.
 
מוזס מחזיק בבעלותו 30% מידיעות אחרונות, אך יחד עם בני ממשפחתו הקרובה (ג'ודי שלום ניר מוזס ומרים נופך מוזס) הוא מגיע לרוב אוטומטי של 60% – ועל כן הוא למעשה בעל השליטה בה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.