728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

ערבות לפיצוי שנפסק

ערבות לפיצוי שנפסק

אתר כיכר השבת יפקיד 200 אלף שקל על חשבון הפיצוי שבו יחויב באם יידחה הערעור שהגיש על פסק דין שלפיו שימש במה למסע רדיפה והכפשות של אשה חרדית

אתר החדשות החרדי כיכר השבת ביקש מבית המשפט העליון לעכב את ביצועו של פסק דין המחייב אותו לפצות אישה חרדית במאות אלפי שקלים בשל מסע הכפשות שהאתר וגורמים נוספים ניהלו נגדה. שופט בית המשפט העליון, ג'ורג' קרא, נעתר אתמול (ראשון) חלקית לבקשה וקבע שאתר כיכר השבת יפקיד ערבות של 200 אלף שקל, על חשבון הפיצוי שבו יחויב באם יידחה הערעור שהגיש.
 
ב-26 במאי השנה פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב פיצוי בסך 500 אלף שקל, בתוספת שכר טרחת עו"ד בסך 62,500 שקלים, לטובת אישה חרדית, אם ל-13 ילדים, שסבלה ממסע רדיפה על רקע גירושיה מבעלה. ההתנכלויות כלפיה כללו הפגנות מול ביתה, כרזות בחתימת רבנים ידועים שייחסו לה ניהול בית בושת, כתבות מכפישות והאף הצתת הדירה שבה התגוררה עם כמה מילדיה.
 
השופטת יהודית שבח קבעה כי האירועים הללו גרמו לאישה נכות ומצוקה נפשית קשה. היא פסקה כי הנתבעים, בהם בעלה לשעבר, האתר כיכר השבת, האתר NRG , העיתונאי עמיחי אתאלי שהיה כתב מעריב בעת הרלוונטית לתביעה וכן רבנים שפרסמו כנגד האישה הכפשות – יפצו אותה ביחד ולחוד.
 
תחילת הפרשה בשנת 2011, אז האישה התגרשה מבעלה. לאחר הגירושין היא החלה לנהל מערכת יחסים עם בן זוג חדש, תושב זר, בעבורו היא הגישה בקשה כי יקבל מעמד חוקי בישראל, בקשה שמשרד הפנים דחה.
 
לנוכח הקשר בין התובעת לבין בן הזוג החדש, החלו להופיע על לוחות המודעות שבשכונת מגוריה פשקווילים, חלקם בחתימה של רבנים ידועי שם מירושלים, שדיברו בגנותה וייחסו לה "חיי פריצות", ניהול בית בושת בדירתה, סרסור לזנות בנערות השכונה ו"החטאת" תושביה. המודעות אף קראו לסילוקה של האישה מהשכונה.
 
באמצעות עורכת דינה, רוני אלוני סדובניק, האישה הגישה תביעה כספית נגד בעלה לשעבר, הכתבים והאתרים שפרסמו את הכתבות עליה ושלושה רבנים החתומים על המודעות שהכפישו אותה. רדיו ללא הפסקה FM 103M צורף כמשיב פורמלי.
 
התביעה גוללה את הכתבות שהופיעו על האישה. אחד הפרסומים, באתר מעריב מיוני 2010 , בחתימתו של עמיחי אתאלי, דיווח באותיות מאירות עיניים אודות "הבעל הנבגד" , ועל "האישה "שהיתה בהריון שוב, בפעם ה-11, ועד היום לא ברור האם התינוקת הקטנה שנולדה היא חרדית גמורה או חצי לא יהודיה". לפי הכתבה, האישה "מזניחה את הילדים והם נשארים שעות ארוכות לבד בבית".
 
פרסום אחר, באתר של מעריב, דיווח על "מכון ליווי שפתחה אישה חרדית בשכונה, שהפך ללהיט בקרב נוער השוליים של המגזר. באתר כיכר השבת נכתב כי "רבנים מזהירים: חרדים נכשלים בבית תועבה (…) שמועה רעה אשר הגיעה לאוזנינו, שבתוככי שכונתנו הקדושה (שם השכונה) מזה זמן נהפך בית פרטי בבניין מגורים – למקום פירצה חמורה, שהפילה חללים רבים" אותם רבנים צוטטו באתר כאומרים ש"בוודאי שלא תנוקה מעונש שמיים (…) ואזהרה חמורה שלא לסייע בידה בשום צורה,. ולא לשתף עמה פעולה בהחטאת הרבים חס ושלום".
 
השופטת שבח קיבלה את טענת האישה כי מדובר בפרסומים מכפישים על פי חוק לשון הרע וכי בנוסף לכך נגרמה פגיעה בפרטיותה. בפסק הדין נקבע כי הפיצוי הכולל לתובעת בגין המעשים הללו יהיה, כאמור, 500 אלף שקל בצירוף שכר טרחת עו"ד. לפי פסק הדין תשלום הפיצוי לאישה ייעשה כך שאתר כיכר השבת והעיתונאי אתאלי יישאו ברבע מהסכום, ויתר הסכום ישולם על ידי הרב ציון שלום בוארון, הרב משה צדקה, הרב יצחק כהן וכן נתבע "פלוני".
 
בא כוחו של אתר כיכר השבת, עורך דין נסים בן חיים, הגיש ערעור על פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי וכן בקשה להורות על עיכוב ביצוע פסק הדין, עד למתן החלטה בבקשת הערעור. לשיטתו, שיקולי מאזן הנוחות וסיכויי הערעור תומכים בבקשתו. לטענת האתר, במידה ויתקבל הערעור שהגיש, האישה תתקשה להשיב לו את הסכום שישולם לה, לנוכח מצבה הכלכלי הרעוע.
 
לטענת האתר, סיכויי הערעור טובים, משום שהם מבוססים על טענות משפטיות שיש להן השלכות רוחב על כל פעילותה של העיתונות, ואשר חלקן לא הוכרעו על ידי בית המשפט. עוד טען האתר כי בתביעות לשון הרע, אין לערכאה דיונית יתרון על ערכאת הערעור בפרשנותם של הפרסומים שבלב התביעה. שלושת הרבנים הכלולים בתביעה הביעו תמיכה בבקשה להורות על עיכוב פסק הדין, בעוד שהכתב אתאלי כלל לא הגיב לבקשה ולא הגיש ערעור מטעמו.
 
השופט קרא קבע שהוא מקבל את בקשת הערעור של כיכר השבת באופן חלקי. "עצם הגשת הערעור אינה מעכבת את פסק הדין", הוא ציין. "וככלל, כאשר מדובר בפסק דין כספי, יתאפשר עיכובו במקרים חריגים בהם הוצגה תשתית איתנה כי המבקש לא יוכל לגבות את כספו בחזרה בשל מצבו הכלכלי של המשיב".
 
עם זאת השופט ציין בהחלטתו כי לא מצא מקום להורות על עיכוב ביצוע של מלוא פסק הדין, אלא חייב את כיכר השבת להפקיד 200 אלף שקל וביצועו של פסק הדין שהתקבל במאי 2019 יעוכב עד להכרעה בערעור.
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.