728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"הסתבכתי בלשוני"

"הסתבכתי בלשוני"
ירון לונדון בתכנית "גאולה ולונדון" בכאן 11 אתמול.צילום מסך

מגיש הטלוויזיה ירון לונדון התנצל על הדברים שאמר אמש אתמול בתכניתו בכאן 11, ולפיהם "הערבים הם פראי אדם": "התנסחתי שלא כראוי". כאן: "מקבלים את ההתנצלות"

מגיש הטלוויזיה הוותיק ירון לונדון התנצל על הדברים שאמר אמש אתמול בתוכניתו "גאולה ולונדון" בערוץ כאן 11, ולפיהם "הערבים הם פראי אדם". בהודעה לתקשורת אמר לונדון: "רבים, בעיקר מקרב צופינו הערבים, נפגעו מדברים שאמרתי אמש בתוכנית 'גאולה ולונדון' בכאן 11. בשעת לילה שמעתי את הקלטת התוכנית ומצאתי כי הסתבכתי בלשוני, התנסחתי שלא כראוי וכי יש סיבה לעלבונם. אני מתנצל על כך".
 
תאגיד השידור "כאן" התייחס להתנצלותו של ירון לונדון: "אנו מקבלים את ההתנצלות. אין בשידור הציבורי מקום להתבטאויות מסוג זה".
 
הדברים נאמרו במסגרת דיון על הסדרה "הנערים", העוסקת ברצח נער פלסטיני המבוצע כתגובה לחטיפה ולרצח של הנערים יעקב נפתלי פרנקל, גיל-עד שער, ואייל יפרח. במהלך הדיון באולפן, בהשתתפות הפובליציסטית גלית דיסטל-אטבריאן ועיתונאי "הארץ" גדעון לוי, טען לונדון כי הערבים "לא שונאים רק יהודים, הם רוצחים את עצמם בראש ובראשונה. הבט ימינה, שמאלה, קדמה מזרחה ומערבה – ערבים טובחים בערבים".

 
בעקבות דברים של לוי התייחס לונדון גם לפלסטינים: "אני מדבר על התרבות הערבית, והפלסטינים אינם אחרים, זאת התרבות".
 

 

אתמול מסרו בתגובה מתאגיד השידור כי : "מדובר באמירה אומללה של פרובוקטור עול ימים ולא של אושיית תרבות" והבהירו כי הם מצפים מלונדון להתנצל על האמירה עד סוף היום.
 

 
בהודעה שפרסם לונדון הוא ביקש להסביר את כוונת דבריו: "הדיון סב על הסיבה שבגללה התעניינו יוצרי הסדרה 'הנערים' בגורלו של הקורבן הערבי מוחמד אבו חדר ובאישיותם של רוצחיו היהודים, יותר מאשר ברוצחיהם של הנערים מגוש עציון. טענתי כי יהודי אינו משתומם על כך שערבי רוצח יהודי. לעומת זאת, מתוך תפיסתו את עצמו כבן לעם נעלה מבחינה מוסרית, הוא מתקשה להשלים עם העובדה שמקרב בני עמו יצא רוצח נתעב.
 
"יוצרי הסדרה הונעו על ידי הרצון לגלות את שורשיי הנגע, המפחיד אותם יותר מאשר מתנכל חיצוני. את היחס השונה לרוצחים משני העמים הסברתי בכך שיהודים תופסים את הערבים כפראי אדם רצחניים. התבוננות בסביבתנו הגיאוגרפית, כך אמרתי, מאששת את התפיסה הזאת. כמובן שבאומרי 'הערבים' לא התכוונתי לפרט הערבי, אלא להתנהגותן של החברות הערביות במדינות השכנות. מקביעה זו אין בדעתי לחזור, אך אני מודה כי מדברי שנאמרו בלהט הדיון ניתן היה לשמוע הכללה גורפת. על כך אני מתנצל מעומק הלב ומבהיר כי חלילה לי מלחשוב כי הערבים הם פראי אדם".
 
בתחילת יולי שב השדר הוותיק יצחק נוי לשדר את תכניתו "שבת עולמית" ברשת ב' של קול ישראל, לאחר השעייה שנמשכה כשבוע. נוי הושעה לאחר שכינה את הבדואים בתכניתו בחג השבועות האחרון "רוצחים ממדרגה ראשונה". הנהלת התאגיד הסתפקה בשיחת שערכה עם נוי במסגרת ההודעה שנמסרה לו על השעייתו, בה הובהר לו כי דבריו נמצאו כלא ראויים לפי התקנון האתי של חטיבת החדשות.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.