728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

באווירה של דה-לגיטימציה

באווירה של דה-לגיטימציה
צילום מסך מעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פרופ' רפי מן: "אני חושש מפגיעה פיסית בעיתונאים לנוכח האווירה שיצר נתניהו. בן דרור ימיני: "אנחנו העיתונאים יצאנו אידיוטים. נכנסנו למלכודת שטמן לנו נתניהו"

לאחר שבסוף השבוע קרא להחרים את קשת בטענה שהסדרה "הנערים" שהפיקה אנטישמית, וקרא לתומכיו להחרים את תכני הערוץ, ולאחר שפורסם כי חדשות 12 החליטה להצמיד מאבטח לכתב המשפט שלה גיא פלג, בעקבות איומים שקיבל בשל דיווחיו על תיקי ראש הממשלה, תקף אמש (מוצ"ש) נתניהו את ראשי החברה ובעלי המניות שלה וטען שהם "עושים פיגוע בדמוקרטיה".
 
"גיא פלג הוא בובה, הוא שליח", אמר נתניהו וטען כי "מי שמושך בחוטים אלה שני האבים – אבי וייס ואבי ניר… שני האנשים האלה, על פיהם יישק דבר… אבי וייס מנחה את הפלגים והפרשנים האברמוביצ'ים… יש מעליהם את המסכנים, הדלפונים. את דרורית ורטהיים, היא שווה רק שני מיליארד, ויצחק תשובה הוא שווה רק ארבעה מיליארד, הם יושבים שם מאחור ונותנים לנערים לשחק לפניהם… הם לא נותנים שיתחרו בהם. למה אתם חושבים שהם מתגייסים נגדי? כי הם חושבים שאני מנסה לשבור את המונופול הזה שלהם.."
 

נתניהו טען כי אנשי חדשות 12 "מגויסים לעשות פיגוע בדמוקרטיה הישראלית. הם עושים ראיונות מלטפים כאלה עם גנץ ולפיד, ערב ערב, ונותנים להם שאלות רכות. לנו הם עושים משפט שדה, מרמים, משקרים, מסלפים, ממש כיד המלך".
 

אתם כאן? פותחים את השבוע בשידור חי >>

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום שבת, 31 באוגוסט 2019

 
"המערכה שמנהל נתניהו נגד התקשורת על רקע חקירת הפרשות שהוא מעורב בהן לכאורה ובעיקר ההתבטאויות הקשות שלו כלפי התקשורת, יצרו אווירה של דה לגיטימציה של התקשורת בקרב אנשי ימין", אומר פרופ' רפי מן מהחוג לתקשורת באוניברסיטת אריאל. "אני בהחלט חושש כי גורמים ימניים קיצוניים רואים בדברי נתניהו אור ירוק כדי לבצע התנכלויות פיסית לעיתונאים".
 
לדברי פרופ' מן, לכל ראשי הממשלה בישראל היתה מערכת יחסים מורכבת עם עיתונים ועם עיתונאים: בן גוריון גילה חוסר אמון כלפי עיתונים וסירב להעניק ראיונות בעשר השנים הראשונות לכהונתו, עד 1958. כאשר עיתונאי פנה אליו בבקשה לראיין אותו, הוא נהג להשיב לו : "כשיש לי מה לאמר, אני כותב את הדברים בעצמי". בן גוריון גם אמר : "מה זה עיתון? מי שיש לו כסף, שוכר פועלים ואומר מה שהוא רוצה". גם לוי אשכול נהג להשמיע דברי ביקורת על העיתונים וכך גם אהוד אולמרט ואריאל שרון. מנחם בגין אמר פעם לאיש הטלוויזיה חיים יבין: "תיזהר שלא יתעקם לך הפרצוף, לאחר שיבין עשה בשידור חי עוויה על פניו".
 

פרופ' רפי מן. צילום: רועי כ"ץ, רדיו תל אביב

 
ואולם, אומר פרופ' מן, בעידן נתניהו, ראש הממשלה לא רק מנסה להשתמש בתקשורת להעברת מסרים, אלא הוא גם מנסה לשלוט בה עד כמה שהוא יכול, לתקוף אותה פעם אחר פעם תוך ניצול העובדה שהיא אינה פופולרית, במיוחד בקרב אנשי ימין.
 
לדבריו לנתניהו יש עליות וירידות ביחסו לתקשורת. הוא יודע שהוא זקוק לתקשורת ולפני כמה שנה הוא זימן אליו עיתונאים למטרת תדרוכים ובדרך לנתב"ג הוא עצר במפתיע כדי להתראיין באולפן החדשות של ערוץ 12 וייתכן כי סמוך לבחירות הקרובות הוא שוב יעשה מהלך דומה. "אבל חרף העליות והירידות, המגמה הכללית של נתניהו, המדביקה גם את אנשי מפלגתו בכלל, היא של החרפת סגנון הדיבור כלפי התקשורת.
 
"בתחום התקשורת, נתניהו הוא ראש הממשלה המתוחכם ביותר, המבין הכי גדול, שיודע מה המירב שפוליטיקאי צריך לעשות כדי לנצל אותה", טוען פרופ' מן. "הוא יודע היטב להשתמש בפייסבוק וברשתות החברתיות, כפי שמעידים הסרטונים שהוא מעלה לפייסבוק לעתים מזומנות, ובמיוחד בשבת האחרונה. הפנייה שלו לציבור המשתתף במדרוג של הרייטינג שלא לצפות בשידורי ערוץ 12 היא עוד שיא בחומרת התנהלותו כלפי התקשורת, אם כי זה עדיין חוקי", אומר מן.
 


פרופ' רפי מן: " נוצרת פה אווירה של אי-אמון כלפי התקשורת שעלולה להוביל לאלימות כלפי עיתונאים. במארס 89' ארגון הסיקריקים שרף את דלת ביתו של העיתונאי דן מרגלית, בגלל שהעז לראיין את הבכיר הפלסטיני פייסל חוסייני בתכנית ערב חדש'. הפעם החשש גדול יותר"


 
לדבריו, נתניהו מחפש כל דרך אפשרית כדי לתקוף או לחשוף את האחראים לפגיעה בו. "בשלב הבא הוא עוד עלול להכריז על חרם על משפחת ורטהיים, בעלת השליטה בקוקה קולה ישראל שהיא גם מבעלי חדשות ערוץ 12 ועל יצחק תשובה, טייקון הגז והאנרגיה, שאף הוא מבעלי ערוץ 12", טוען פרופ' מן.
 
עוד אומר פרופ' מן כי נתניהו, יותר מראשי ממשלה אחרים, פונה לדרג העליון של התקשורת, כגון נוני מוזס בידיעות ואלוביץ' שהוא גם הבעלים של אתר וואלה! וגם עודד הקמת אמצעי תקשורת שישרתו אותו, כמו ישראל היום, כדי שעיתון זה יסייע לו להתמודד מול אולמרט וגם ניסה להביא לחיסולה של רשות השידור. "הוא מתרחק מהכתבים והפרשנים ומתקרב לבעלים. גם עם עמוס שוקן, הבעלים שלקבוצת הארץ, הוא מדבר לא פעם".
 
– אם כך, נתניהו נמצא באבדן עשתונות?

"הוא לא איבד עשתונות, אלא יש לו יעד, לנצח בבחירות. התבטאויותיו ומהלכיו נגד התקשורת של המניפולטור הכי גדול שהיה לפוליטיקה הישראלית – פוגעים בדמוקרטיה, מכיוון שעיתונות חופשית היא מעמודי התווך של הדמוקרטיה. נוצרת פה אווירה של אי-אמון כלפי התקשורת שעלולה להוביל לאלימות כלפי עיתונאים. במארס 89' ארגון הסיקריקים שרף את דלת ביתו של העיתונאי דן מרגלית, בגלל שהעז לראיין את הבכיר הפלסטיני פייסל חוסייני בתוכנית ערב חדש'. הפעם החשש גדול יותר".
 


בן דרור ימיני: "לפרסם חומר מודלף מפרקליטות המדינה שבועיים לפני מועד הבחירות, זה דבר שמשרת את נתניהו. גם העתירה של הליכוד למנוע את פרסום תמלילי החקירה, היתה תרגיל של אנשי נתניהו, כדי לתדלק את השיח בעניין ראש הממשלה"


 
העיתונאי בן דרור ימיני, בעל טור דיעה בידיעות אחרונות, רואה את הדברים אחרת. "אנחנו העיתונאים יצאנו אידיוטים. נכנסנו למלכודת שטמן לנו נתניהו. כי מה הוא רוצה" שידברו רק עליו. שהשיח יהיה סביבו, לטוב או לרע. למה? כי הרעש הזה מביא לו מנדטים, מחזק את הבייס שלו בימין".
 
– אתה רוצה להגיד שפרסום תמלילי החקירה בתיקי נתניהו המצביעים על התנהלות מושחתת לכאורה, כפי שמתפרסמים בשידורי חדשות 12, דווקא פועל לטובתו?

החקירות בתיקים השונים רק מעלות אותו בסקרים. לפרסם חומר מודלף מפרקליטות המדינה שבועיים לפני מועד הבחירות, זה דבר שמשרת את נתניהו. גם העתירה של הליכוד אל שופט בית המשפט העליון ניל הנדל למנוע את הפרסום של תמלילי החקירה, היה תרגיל של אנשי נתניהו, כדי לתדלק את השיח בעניין ראש הממשלה.
 
בן דרור ימיני. צילום: חיים דוד
 
"במקום שידברו על המצב הביטחוני בגזרה הצפונית או הדרומית ובמקום שיעסקו בשלל הבעיות במערכת הבריאות ועל הפערים הגדלים והולכים בין אוכלוסיות שונות, השיח התקשורתי סובב סביב נתניהו, וזה רק משרת אותו. אנחנו העיתונאים מתפתים לשיח הזה כמו עדר כבשים".
 
– אבל ההסתה נגד עיתונאים כבר יצרה מצב שבו הם חשים מאוימים ולגיא פלג הוצב מאבטח.

"אין לי מילה אחת רעה להגיד על גיא פלג. הוא עיתונאי מצוין שעושה את מלאכתו נאמנה. אני כמובן נגד הסתה כלפי עיתונאים, אבל עצם הפרסום הזה על מאבטח לגיא פלג, עושה שירות נפלא לביבי, ששיחק אותה בענק"
 
"אם מישהו בפרקליטות מדליף לתקשורת חומרים מחדרי החקירה דווקא ערב הבחירות, זה מחזק את טענתו של נתניהו שרודפים אותו ממניע פוליטי. אני חושב שהוא צודק".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • בר
    1 בספטמבר 2019 @ 3:06 pm, 3:06 pm

    חבל על הזמן תמיד יהיה לכם להאשים את ראש ממשלתנו הנחמד והאהוב אבל חלילה מלפגוע ולהאשים עיתונאים כל שהם וואי איזו עזות מצח.אף פעם לא מאוחר תתחילו להפנים אן משיהו אחר שממש יודע לעשות דברים כמותו.רק שהקנאה מעבירה אתכם על דעתכם.

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.