728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"למה לפזר? בוא נבטל"

"למה לפזר? בוא נבטל"
צילום מסך מתוך חדשות 13.

ההקלטות שנחשפו בחדשות 13 עומדות לכאורה בניגוד להסדר העניינים עליו חתם נתניהו ביוני 2016 שקבע כי לא יוכל לעסוק בענייניו של שאול אלוביץ'

חשיפת ההקלטה בחדשות ערוץ 13 של השיחה שהתקיימה בדצמבר 2017 בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ולמי שכיהן אז כשר התקשורת איוב קרא, מכה גלים בקרב עיתונאים ובמערכת הפוליטית. בהקלטה, ששודרה אמש (שני) בחדשות 13 על ידי הכתב הפוליטי ספי עובדיה, נשמע נתניהו דוחק בשר התקשורת קרא לסגור את המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין, שלטעמו הערימה מכשולים על ערוץ 20, האהוד עליו.
 
בהקלטה של שיחת הטלפון, שבה משתתף גם בכיר בליכוד, נשמע נתניהו אומר לקרא:"עכשיו איך מצילים את החדשות של ערוץ 20? מה עם ההפרות של ערוץ 10 ושל ערוץ 2?" כשקרא הזכיר את מועצת הכבלים, נתניהו נשמע דוחק בו: "לבטל אותה. לא לפזר. נבטל אותה".
 

בלעדי: הקלטות נתניהו – ראש הממשלה כפי שלא שמעתם מעולם: גוער בשר התקשורת איוב קרא ("אתה השתגעת?"), פועל למען ערוץ 20 ("…

פורסם על ידי ‏החדשות 13‏ ב- יום שני, 2 בספטמבר 2019

 

נתניהו גם נשמע גוער בקרא על כך שבכתבה שפורסמה בעיתון דה מרקר הוא (קרא) מוזכר במשותף עם שרת המשפטים לשעבר ויו"ר מפלגת ימינה כיום איילת שקד, שנואת נפשו. "איוב, תגיד לי אתה השתגעת? איוב ושקד? מי עושה את הדבר הזה? מי עשה את זה? מי יזם את זה?"
 

ההקלטות שנחשפו אמש עומדות לכאורה בניגוד להסדר העניינים עליו חתם נתניהו ביוני 2016 בעקבות פניית ח"כ לשעבר זהבה גלאון (מרצ) ותחקיר הארץ שחשף את קשרי נתניהו וואלה ניוז, שהיה אז בשליטת שאול אלוביץ'. ההסדר קבע שנתניהו לא יוכל לעסוק בענייניו של אלוביץ', ששלט אז בקבוצת בזק ובחברת יס. במאי 2017 עזב נתניהו את כהונת שר התקשורת ומינה תחתיו את קרא.
 
אמנם לנתניהו היה מותר לעסוק בענייני ערוץ 20, לפי ההסדר, אך מועצת הכבלים והלוויין היתה גם רגולטור שהסדיר את פעילותה של יס, בשליטת אלוביץ', לכן, לכאורה, היה אסור לנתניהו לעסוק בנושא.
 
קרא היה בעבר מקורב לשרה נתניהו, ואולם במשפחתו של ראש הממשלה לא היו מרוצים מתפקודו והדבר פגע בו פוליטית. בפריימריז האחרונים בליכוד קרא נבחר למקום ה-42 הלא ריאלי ברשימת המפלגה לבחירות הקרובות.
 
העיתונאי ספי עובדיה התייחס הבוקר (שלישי), בראיון לאיילה חסון לשידור ההקלטות של שיחת נתניהו וקרא ואמר כי "בפעם הראשונה אנו שומעים את נתניהו בלי איפור, נחשפים אליו לתוך החדרים הסגורים, לתוך ההתייעצויות הסגורות, ומתחילים להבין טוב יותר את העניין המוגבר שלו בנושאי תקשורת… איך כשהוא כבר לא שר התקשורת, הוא משמש במובנים רבים כשר התקשורת. הוא מדבר על ערוץ 20 וגולש, אולי באופן טבעי, לרגולטור של ערוץ 20 שהוא גם רגולטור של גוף שאסור לו לעסוק בו".
 

 
איוב קרא, ניסה הבוקר להדוף את הרמזים ולפיהם הוא עצמו הדליף לחדשות 13 את הקלטת השיחה בינו לבין נתניהו. "הנקמנות הזו לא נמצאת באופי שלי", הוא אמר. "אילו רציתי לנקום, הייתי עושה זאת מזמן. יש לי את כל ההערכה והכבוד לנתניהו כראש הממשלה". לדבריו, "כל האמצעים עומדים לרשותי ולרשות ראש הממשלה כדי לגלות מי המדליף, שאותו צריך לתלות בכיר העיר, כי זה דבר שלא ייעשה".
 
בהמשך היום אמר קרא כי "אם לא יובהר מיד כיצד הודלפו הציטוטים לתקשורת, אפנה למשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית לגילוי המדליף, מפני שזו חלק מפגיעה בפרטיות האסורה על פי חוק. עשיתי את תפקידי בצורה הישרה והנכונה ןהמכובדת ביותר. לא אתן לפגוע על חשבוני בראש הממשלה הטוב ביותר שהיה לנו, גם אם ישנה מחלוקת בינינו".
 
בכירי הליכוד הקפידו לגבות את ראש הממשלה בנוגע להתערבותו בשוק התקשורת. שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בראיון לגל"צ כי התערבות נתניהו מוצדקת, למרות שהוא אולץ לעזוב את משרד התקשורת ולמרות שהיועמ"ש הינחה אותו להימנע מלעסוק בשורת נושאי ליבה שבטיפול המשרד בשל ניגוד עניינים (הכוונה לבזק וליס). זאת, מכיוון שראש הממשלה מתערב בכל עבודת הממשלה, משום שהוא נושא באחריות לה".
 
גם ח"כ מיקי זהר (ליכוד) אמר בראיון לרשת ב': "מי שמסר את ההקלטות צריך להתבייש. אני חושב שזה איוב קרא, שבחר בגלל כישלונו בפריימריז של המפלגה לנסות לפגוע בנתניהו. אבל הוא בא לקלל ויצא מברך, כי כל מה ששמעו בהקלטות זה איך ראש הממשלה נלחם כדי להציל את ערוץ 20, כבשת הרש".
 
נתניהו עצמו אמר בכינוס של ראשי רשויות מקומיות תומכי הליכוד שהתקיים בביתו, כי "ערוץ 13 באו לקלל ויצאו מברכים. הם הציגו קלטות שבהן אני נשמע נלחם כמו אריה כדי להציל את ערוץ 20, שעמדו לסגור אותו. הם אומרים: ' רגע, איך רוה"מ אחרי שלא היה שר תקשורת מותר לו לנסות להציל את ערוץ 20'? התשובה היא שזה מה שהיועמ"ש אמר. הוא אמר לי לא לעסוק בנושאי בזק ויס בזמן שהייתי שר התקשורת. הוא גם הגדיר שאני יכול לעסוק בכל שאר הדברים וזה מה שעשיתי. אבל אחרי שסיימתי להיות שר התקשורת יכולת להמשיך ולעסוק בכך באופן חוקי לגמרי. זה פשוט לא יאומן".
 
נתניהו הוסיף: "אני גאה בזה שניסיתי להציל את ערוץ 20. אני מבקש להשמיע את ההקלטות האלה לכל חברינו, שיראו מי באמת נלחם על זה. הגיוון בתקשורת הישראלית זה יעד שאני מקדם כבר עשרו שנים. השמאל נלחם כמו אריה כדי לסגור את ערוץ 7, נלחם נגד העיתון ישראל היום וגם כדי למנוע את הקול הקטן ביותר לאנשי הימין, שהם רוב העם".
 
נציגי האופוזיציה מתחו היום ביקורת על התנהלותו של נתניהו כפי שעולה משידור ההקלטות. יו"ר כחול להן בני גנץ כתב בדף הטוויטר שלו: "זו פרשת 5000. נתניהו איבד את זה. הוא דואג רק לעצמו". בציוץ אחר הוא כתב: "יש צורך בהגבלת הכהונה של ראש הממשלה. אתמול שמענו ראש ממשלה ששכח שתפקיד השרים הוא לשרת את האזרחים, ולא אותו. שמענו אדם שמאבד עשתונות על מלחמות קרדיט".
 
מועמדי המחנה הדמוקרטי יאיר גולן ויאיא פינק פנו אמש ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה מיידית בעניין תוכן ההקלטות. לדבריהן, יש למנוע את המשך התערבותו של ראש הממשלה בשוק התקשורת. "נתניהו איבד כל רסן. מחובתך לעצור את השחיתות ואת ההפרה הבוטה של צו בית המשפט". גם מפלגת העבודה – גשר פרסמה הודעה ולפיה "מנדלבליט חייבה להורות על פתיחת חקירה בעניין המשך בחישת נתניהו בשוק התקשורת. לביבי אין שום קווים אדומים ואין גבולות. החוק והנחיות היועמ"ש הם אפילו לא המלצה מבחינתו".
 
יו"ר ימינה איילת שקד אישרה היום כי פעלה יחד עם קרא כדי "להציל את ערוץ 20, שמביא קולות חשובים". היא הוסיפה: "דיברנו על חקיקה מהירה ודברים שהיה צריך לפתור. פעלתי למען גיוון בתחום התקשורת, כפי שעשיתי בעת כהונתי כשרת המשפטים למען גיוון במערת המשפטית".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.