728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מודה ועוזב

מודה ועוזב
הרב אסף נאומבורג במכללה הקדם צבאית עוצם.צילום מסך

עורך אתר "פרספקטיבה" שחשף את הדיווח השגוי של עמרי מניב בחדשות 13 אודות דברי הרב נאומבורג: "אני מתנגד לקריאות של פוליטיקאים לפטרו מעבודתו"

לפני כעשרה ימים פרסם כתב החינוך של חדשות 13 עמרי מניב, כתבה על התכנים המועברים במכינה הקדם צבאית עוצם שבמערב הנגב, אותה הקים שר החינוך רפי פרץ, כיום מראשי מפלגת ימינה. בכתבה, נשמע הרב אסף נאומבורג אומר מילים קשות על חילונים ובין היתר מתאר אותם כמי ש"אסור להתקרב אליהם ואסור לשרת אתם בצבא".
 
עוד נשמע הרב נאומבורג אומר לתלמידיו כי "בשם הציונות הדתית יש לנו מקריבים בנים למולך, שנקרא צה"ל, שורפים עליו את הנשמות של הילדים שלנו".
 
אתמול חשף אתר ביקורת התקשורת "פרספקטיבה" כי האמירות הצורמות, לכאורה, שהושמעו בשידור מפי הרב נאומבורג, הוצאו מהקשרן. לפי האתר, שהשיג את תמלילי השיעורים המלאים שנתן הרב, הקטעים ששידר מניב לא היו אלא חלק ממשחק אינטלקטואלי של הבעת עמדות שונות בחברה החרדית, לרבות עמדות קיצוניות, השוללות גיוס לצה"ל והתערות עם אנשים חילונים.
 
מתברר, כך לפי האתר, כי הרב נאומבורג שיחק עמדה חרדית קיצונית לצורך השיעור בלבד, ולא ביטא את דעתו האישית. גם לתכנית "קלמן סג"ל" בכאן 11 הגיעו טענות של מאזינים ולפיהן הכתבה בחדשות 13 לא כללה קטעים נוספים שמראים כי דבריו של הרב נאומבורג נאמרו במסגרת "משחק מוחות" בכיתה.
 
בעקבות החשיפה, עמרי מניב הוצא היום לחופשה מחדשות 13 עד לסיום הליך הבירור שהחברה מקיימת בפרשה. מניב הגיב אמש (ראשון) בטוויטר: "אני מבקש להתנצל. צפיתי בשיעורים מהמכינה לפני הכתבה שפרסמתי. אחרי הפרסום היום לקחתי נשימות (הרבה…), צפיתי שוב ובנתי שהדברים שנאמרו בשיעור שונים ממה שהצגתי בשידור. אין דבר שחשוב לי יותר מלדייק, כשאני חתום על אייטם, זה יהיה ברזל. חבל לי שזה הוביל לשמחה לאיד כאן מפוליטיקאים שאני מסקר. מתנצל".
 


 
בחדשות 13 הסירו את הכתבה מאתר האינטרנט ובד בבד פירסמו תגובה: "אמש הועלו בפרסומים שונים טענות בנוגע לכתבה שעסקה ברב נאומבורג. בעקבות זאת התחלנו בתהליך בדיקה מעמיק. נכון לעת הזו הבדיקה העלתה שמדובר בתרגיל מחשבתי. הדבר נעשה ללא כוונה לפגוע ברב נאומבורג. חדשות 13 תמשיך את תהליך הבדיקה הפנימי לעומק במטרה לבחון את הפרסום המקורי". כאמור, מניב הוצא לחופשה מחדשות 13 עד לסיום הליך הבירור.
 
השר רפי פרץ אמר אמש : "לא את עלבוני אני תובע, אלא את הניסון להכתים ולהתיר את דמם של אלפי תלמידי מכינות הציונות הדתית. הערב התברר שניצן ואיווט, יחד עם חדשות 13, הם מפיצי פייק ניוז – תתביישו ותתנצלו". הבוקר (שני) דרשו ראשי מפלגת ימינה להשעות מידית את מניב.
 
לטענת אנשי המפלגה הציטוטים שהביא מניב "הוצאו מהקשרם בכוונת מכוון ומתוך כוונה לפגוע ולהשחיר את פניה של מכינת 'עוצם' , ומתוך כך את פניה של הציונות הדתית כולה, וזו אינה הפעם הראשונה, לצערנו. נראה כי העיתונות, שלה תפקיד מפתח במערכת הדמוקרטית הישראלית – נופלת לעתים מזומנות לשימוש של בעלי אינטרסים ולקידום אידיאולוגיות מופרכות, היוצרות קיטוב, שיסוי, הסתה ופילוג בחברה הישראלית".
 
"פרספקטיבה", אתר שעלה לאוויר לפני שבע שנים ואינו זוכה לחשיפה מרובה, מגדיר את עצמו כאתר המנטר ומנתח דיווחים בתקשורת הישראלית "ומוקדש לקידום סיקור תקשורתי מדויק ומאוזן של ישראל והמזרח התיכון". עורך האתר, חנן עמיאור (46), בוגר מכינת עלי, החל את דרכו העיתונאית במקומון של מעריב בירושלים ובהמשך כתב באתר ביקורת התקשורת העין השביעית ובעיתונים ישראל היום ומעריב. כמו כן היה דובר משרד החינוך.
 
"פרספקטיבה" פועל בחסות הארגון האמריקאי Camera , המגדיר את עצמו כארגון העוסק בהגנה על ישראל מפני פרסומים כוזבים בתקשורת האמריקאית. לדברי עמיאור, "חלק מהפרסומים השקריים בתקשורת האמריקאית אודות ישראל, מקורם בעיתונים ישראליים, במיוחד עיתון הארץ".
 
בשיחה עמנו אומר עמיאור כי העיתונאי מניב "גילה אמנם בורות עמוקה בכל מה שנוגע לתחום סיקורו, אבל אני מתנגד לקריאות של פוליטיקאים לפטרו מעבודתו. יש סיכוי שהפרשה הזו תהפוך אותו לזהיר יותר ותגרום לו לבדוק היטב את החומרים המגיעים לידיו ולהימנע מלהעליל עלילות. אדם לא צריך לאבד את הפרנסה שלו. חוץ מזה, הקולגות שלו בערוץ הזה לא טובים יותר ממנו".
 
– זו היתה טעות בדיווח. כולנו טועים לפעמים.

"זה לא סתם טעות בדיווח. הכתב עמרי מניב מודה שהוא צפה בכל השיעורים שנתן הרב נאומבורג לתלמידים. בכולם. מה שהוא חתך לצורך השידור, אלה קטעים שבהם הרב אומר בפירוש שהוא לא מייצג את עמדת החרדים ושקיימת עמם מחלוקת עמוקה. הרב דיבר על זה שלוש פעמים במהלכו של שיעור אחד. בשיעור שאחריו הוא אמר: 'לצורך הוויכוח, האם אני חושב שצריך להימנע מלהתגייס לצבא? לא! אני לא חושב!' ".
 
" הכתב גם האזין לסדרת שיעורים שבהם הרב דיבר במפורש נגד שנאת אנשי שמאל וערבים. "הרב הדגיש כי יש לנו מחלוקת עם אנשי השמאל, אבל גם הם מונעים מאהבת ישראל. אז מדוע רוח הדברים הזו לא הופיעה בכתבה? הרי מכינת עוצם, ככל יתר המכינות של הציונות הדתית, מחנכת לשירות צבאי משמעותי, להצטיינות בצבא להתערות מירבית בחיי המדינה, אבל הכתב העדיף לחתוך ולערוך את החומרים שבידיו, כך שייראה שהרב נאומבורג מטיף להתבדלות מוחלטת מהחילונים ואף להימנעות משירות צבאי – ההיפך המוחלט מהנכון. לכן מדובר פה בבורות ובמעשה זדון גם יחד".
 
– איך חשפת את כך שהכתבה על הרב נאומבורג ומכינת עוצם היתה שגויה?

"אני, כבוגר עלי, מכיר את עולם המכינות הדתיות. מיד כשצפיתי בכתבה גיחכתי. הבנתי שאין סיכוי בעולם שרבני ומורי מכינה כזו לא יקראו להתערות בחברה הישראלית ולהתגייס לשירות משמעותי בצה"ל. אף אחד מהרבנים לא מעלה בדעתו לתת שיעור ברוח כה קיצונית שהוצגה בשידור בחדשות 13. אז כל מה שנשאר לי לעשות היה להיכנס למערכת השיעורים ולהאזין לה בסבלנות, מההתחלה ועד הסוף. משפט אחר משפט. כך עליתי על הפשלה שלהם. מניב אולי מתאים לתפקיד אחר. אתה לא יכול להציב אדם בתפקיד שאין לו מושג ירוק בו".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

 • יפעת ראובני
  12 בספטמבר 2019 @ 8:48 pm, 8:48 pm

  בודאי – לפטר;
  עיתונאים ח י י ב י ם ללמוד להצמד ל ע ו ב ד ו ת !

  מודה ועוזב לא ירוחם, כדי לשנות סטנדרטים חדשים, יש לעקור את אלה[הישנים] מן השורש.

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.