728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גבולות המותר והאסור

גבולות המותר והאסור
מתוך הסדרה "מחוז ירושלים".צילום מסך

המשטרה פרסמה את ממצאי התחקיר הפנימי שערכה בנוגע להפקת "מחוז ירושלים": "נמצא חוסר מהותי בהגדרת הגבולות שבין מציאות לבין שחזור ואילוסטרציה"

משטרת ישראל פרסמה היום (חמישי) את ממצאי התחקיר הפנימי שערכה בנוגע להפקת הסדרה "מחוז ירושלים". בתחילת אוגוסט פרסם עיתון "הארץ", כי במהלך צילומי הסדרה, דאגו מפיקי הסדרה, ששודרה בכאן 11, להשתיל נשק צה"לי בביתו של תושב עיסאוויה, באופן שבסדרה השוטרים "מוצאים" את הנשק "מוחבא" במרתף הבית. האירוע שודר בפרק התשיעי של הסדרה.
 
התחקיר, שנוהל ידי סגן מפקד מחוז חוף, תנ"צ יוסי חמו, התמקד בבחינת שיתוף הפעולה של משטרת ישראל עם חברת "קודה תקשורת" להפקת הסדרה, בהליכי ההתקשרות ובאופן הביצוע, לרבות היבטי פיקוח ובקרה במהלך צילומי ועריכת הסדרה.
 
במשטרת ישראל לא מטילים את האחריות לאירוע על השוטרים שהיו מעורבים בו. לפי הודעת המשטרה, "הנחת היסוד שהובילה את התחקיר לכל אורכו, הינה שהשוטרים והקצינים שהשתתפו בסדרה, נשלחו למשימה על ידי הפיקוד מבלי שהוכשרו או הודרכו כראוי. השוטרים פעלו למיטב הבנתם למען תדמית הארגון כולו ומבלי שתודרכו כראוי באשר למגבלות הנדרשות".
 
ממצאי התחקיר המשטרתי עולה כי "היעדר עבודת מטה סדורה, וניהול שאינו עולה בקנה אחד עם תפיסת הפיקוד והשליטה של הארגון הביאו לפערים משמעותיים בליווי שלבי הליבה של ההפקה". לדברי המשטרה, "פערים אלה באו לידי ביטוי, בין היתר, בהיעדר גורם אחראי בשטח לצילומים, היעדר מנגנון מובנה לפיקוח ובקרה, עמימות בהגדרת תחומי אחריות בין הגורמים השונים, פערים של המעורבים בהבנת גבולות המותר והאסור.
 
עוד עולה מהממצאים כי "צילומי הסדרה נוהלו ישירות בין ההפקה לשוטרים השחקנים, ללא תדריך ותוכנית צילום מסודרת וללא קביעת תחומי אחריות וגבולות מותר ואסור לשוטרים בזמן הצילומים. נמצא חוסר מהותי בהגדרת הגבולות שבין מציאות לבין שחזור ואילוסטרציה ובמתן מעטפת הולמת לשוטרים.
 
"היעדר תדרוך, הכוונה וליווי מקצועי מספקים לשוטרים, גרם להם להבין שמותר להם לשתף פעולה עם ההפקה ולצלם סצנות לא אמתיות מתוך הבנה שבשלב הצפייה יצונזרו הקטעים האסורים".
 
התחקיר קובע כי מתכונת הפיקוח והבקרה על הכנת הסדרה "נתגלתה כשגויה, ולא איפשרה לזהות ליקויים משמעותיים בפרקים אלה ובכלל זה סצנות מבוימות. כתוצאה מכך, הנחיות שניתנו לטשטוש פרטים מזהים התגלו בדיעבד כלא יעילות והביאו לחשיפת מקומות ואנשים".
 
עוד עולה מהממצאי של המשטרה כי "תהליך ההפקה התקיים ללא היזון חוזר מהשטח, זאת מכיוון שהשוטרים לא העבירו דיווח על הצילומים משלא נדרשו לכך, וכי הביומים נראו לשוטרים מהלכים שאין מניעה לצלמם".
 
על פי הודעת המשטרה, "הוחלט על ניתוק הקשר של המשטרה עם חברת ההפקה 'קודה תקשורת' לאור הממצאים והתנהלותם בסדרה זו ולמרות הקשר הארוך הקיים עמם".
 
הלקחים המרכזיים מהתחקיר של המשטרה קובעים כי יש להצמיד דובר לכל יום צילומים שילווה את השוטרים ויהיה אחראי לוודא שכללי המותר והאסור נשמרים כבר במהלך הצילומים וכי "יש לקיים חשיבה בנושא הפקת סדרות/תכניות על המשטרה ולקבוע באיזה פורמט יש להמשיך לקיים את הסדרות: דוקו-תיעודי או שחזור. השילוב בין דוקו לריאליטי יוצר עירוב בין מציאות ודמיון שלא מתאים להציג את עבודת המשטרה".
 
מהמשטרה נמסר כי "יבוצעו כלל הפעולות הנדרשות ליישום הלקחים העולים מהתחקיר באופן מיידי, לרבות מינוי צוות ייעודי" לשם כך.
 

מ"קודה תקשורת" נמסר בתגובה:"כמה לא מפתיע שהמשטרה מפיקה דו"ח עצמי שמתהדר בהתנערות מאחריות של אנשיה, ולפתע מוצגת תמונה לפיה השוטרים לא ראוכלום, לא שמעו כלום ולא אמרו כלום.
 
"הסדרה מחוז ירושלים' נועדה להביא תיעוד מהשטח של היחידות השונות של משטרת ישראל במחוז ירושלים, ועל כן ליוו ציוותי צילום מטעם חברת ההפקות קודה תקשורת את השוטרים בעת מילוי תפקידם היומיומי ובהתלוות לשגרת עבודתם והאירועים כפי שהתרחשו, כנהוג בסדרת דוקו-ריאליטי. הטענה כאילו יכולה ההפקה ליזום אירועים הנה מופרכת מיסודה, שכן ההפקה התלוותה בפועל לעבודת השוטרים עצמם.
 
"יתרה מזאת, להפקה אין כל יכולת להכתיב למשטרת ישראל, לקציני משטרה ולשוטרים עצמם, כמי שהיו במסגרת מילוי תפקידם, כיצד לפעול ומה לעשות בשטח ואל מול ההתרחשויות. ההפקה םעלה אל מול שוטרי ישראל כםי שהוגדר לה מראש ועל פי החוזה והנהלים שהוחלטו והוכתבו על ידי המשטרה. האינטרס היחיד של ההפקה היה להביא תיעוד מהשטח של עבודתם המסורה של השוטרים, ואנו דוחים בשאט נפש כל רמיזה אחרת".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.