728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

תלונות על חוסר איזון

תלונות על חוסר איזון
17 מהתלונות הנוגעות לשידורי קשת 12 התייחסו לתכנית "אופירה וברקוביץ'" שבה הביע המגיש תמיכה במועמדותו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לראשות הממשלה.צילום מסך

תלונות הציבור לרשות השנייה במערכת הבחירות האחרונה: ירידה בהיקף התלונות לעומת מערכת הבחירות הקודמת; מספר התלונות הרב ביותר - נגד קשת 12

קשת 12 היא גוף התקשורת שלגביו התקבל מספר התלונות הגדול ביותר של צופים בנוגע לתכני השידור, בתקופה של פיזור הכנסת באפריל 2019 ועד לבחירות החוזרות ב-17 בספטמבר האחרון. כך עולה מדו"ח תלונות הציבור שמפרסם היום (רביעי) נציב פניות הציבור ברשות השניה לטלוויזיה ורדיו, דוד רגב.
 
גוף התקשורת השני ברשימה, מבחינת מספר התלונות הוא רשת 13, שלגביו נציבות פניות הציבור קיבלה 22 תלונות. חמש תלונות התקבלו נגד רדיו 103 FM. יתר התלונות התקבלו נגד ערוצי טלוויזיה ורדיו אחרים: ערוץ 20, רדיו צפון, רדיו גלי ישראל, רדיו קול חי, רדיו ת"א ורדיו חיפה.
 
אמנם המספר הגדול ביותר של תלונות הופנה כאמור נגד קשת 12, אך יש לקחת בחשבון ששיעורי הצפייה של ערוץ זה, לאורך כל היממה, גדולים משמעותית משיעורי הצפייה של כל אחד מהערוצים האחרים. 17 מהתלונות הנוגעות לשידורי קשת 12 התייחסו לתכנית אחת בלבד, "אופירה וברקוביץ'" שבה הביע המגיש אייל ברקוביץ' תמיכה במועמדותו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לראשות הממשלה.
 
מהדו"ח עולה כי מאז ההכרזה על פיזור הכנסת והיציאה לבחירות שהתקיימו ב-17 בספטמבר הגיעו לנציבות פניות הציבור 80 תלונות העוסקות בשידורים על מהלך הבחירות או בשידורים בהן מוזכרים מועמדים בבחירות. זו ירידה בשיעור של 58% במספר התלונות לעומת מערכת הבחירות באפריל, אשר בתקופה שקדמה לה הגיעו לנציבות 189 תלונות.
 
מדוע קיימת ירידה במספר התלונות? לדברי רגב, מערכת הבחירות האחרונה הייתה שונה מעט ממערכות הבחירות האחרות שידעה המדינה, כי במהלך חצי שנה התקיימו שתי מערכות בחירות, כאשר זו השנייה התקיימה בהתראה קצרה וקרובה לקודמתה.
 
"הסמיכות של מערכות הבחירות גרמה ליותר אדישות בקרב צופי הטלוויזיה ומאזיני הרדיו ואלה היו פחות ביקורתיים כלפי התכנים ששודרו", אומר רגב. לדבריו, בנוסף לכך, חלק ממערכת הבחירות התקיים בתקופת הקיץ, אז רבים יוצאים לחופשות בארץ ובחו"ל, יוצאים מהשגרה ואינם עוקבים אחר אמצעי התקשורת.
 
"הקירבה למערכת הבחירות הקודמת והיציאה לחופשות הקיץ, הביאו לכך שהסיקור התקשורתי של מערת הבחירות, וכמוהו תלונות שעסקו בתכנים שנגעו לבחירות, תפסו תאוצה די מאוחר – מתחילת ספטמבר ועד ליום הבחירות עצמו, שזו תקופה די קצרה של שלושה שבועות", אומר רגב. לדבריו, קרוב למחצית מהתלונות של צופים ומאזינים הנוגעות למערכת הבחירות, הגיעו אליו בתקופה קצרה זו.
 
מפילוח התלונות עולה כי אחוזי התלונות המערכת הבחירות האחרונה, בחלוקה לסוגי המדיה, דומים למערכת הבחירות הקודמת. 89% מהתלונות היו כנגד תכנים ששודרו בערוצי הטלוויזיה ו-11% היו נגד תכנים ששודרו בתחנות הרדיו האזורי, לעומת 88% מהתלונות כנגד תכנים ששודרו בערוצי הטלוויזיה ו-12% מהתלונות שהופנו כנגד תכנים ששודרו בתחנות הרדיו האזורי לקראת בחירות אפריל 2019.
 
עיקר התלונות מתייחסות לחוסר איזון, הבעת דיעה לא אובייקטיבית של מנחה ונטייה לכיוון פוליטי מסוים. בין התלונות שנמצאו מוצדקות היו כאמור אלה שהתייחסו לתוכנית "אופירה וברקוביץ", שבה אייל ברקוביץ שלף מעטפת הצבעה והצהיר שהוא נותן את קולו לבני גנץ; תלונה על אמירה של הפרשנית הפוליטית רינה מצליח ב"אולפן שישי" בקשת 12 ולפיה "מצביעי הימין הולכים אחר נתניהו כעדר עיוור" והשדרן רון קופמן שכינה בתוכניתו ברדיו 103FM את יאיר נתניהו, הנו של ראש הממשלה, "טפיל".
 
בין התלונות הנוספות, כאלה שהתייחסו לאיילה חסון, עיתונאית חדשות 13, שנטען כי גילתה הטייה לטובת ראש הממשלה בנימין נתניהו; תלונות על הבעת דיעה אישית על נתניהו מצד פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ'; תלונות על הטייה פוליטית של הפרשן הפוליטי יעקב ברדוגו בערוץ רשת 13; תלונות על חוסר איזון פוליטי בהבאת מרואיינים לאולפני החדשות ברוב הערוצים; תלונה על קדימון לתוכנית "גב האומה" ברשת 13, שעסקה בתוצאות הבחירות וכן שאלות כלליות, כגון מה מותר לשדר לפני הבחירות.
 
"בשנים האחרונות חלה מגמה של עלייה בהיקף תלונות הצופים נגד מהדורות החדשות ותכניות האקטואליה", מציין הדו"ח. "יותר ויותר צופים מגלים חוסר שביעות רצון מהתכנים המשודרים בתכניות האקטואליה ולא מעטים מהם סבורים שתוכניות אלה אינן אובייקטיביות כבעבר וכי הבעת דיעה פוליטית על ידי עיתונאים ופרשנים וחוסר האיזון בולטים יותר ויותר".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.