728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

חומץ בן יין

חומץ בן יין
אילוסטרציה: PIXABAY

נדחו תביעות דיבה הדדיות שהגישו עיתונאי באתרי ביקורת יין ובעלים של יקב. "עצם העובדה שלאדם יש בעיה אישית עם אדם אחר לא מציגה את האדם האחר באור שלילי"

בינואר 2018 פרסם הכתב ומבקר היין של "אכול ושאטו", אלון גונן, כתבה המטילה דופי בהתנהלות של הבעלים והעובדים הבכירים של יקב "רמת הגולן" ויקב "טרה נובה". בין השאר כתב גונן על מינויים שלא במקומם ועל זליגת מידע פנימי בידי סיגל שרון, אשתו של אחד מבעלי יקב רמת הגולן, "דבר שבשום ארגון נורמלי לא קורה".
 
כעבור תשעה ימים הגיע הכתב, במסגרת עבודתו, לתערוכת יין ששמה "סומלייה 2018". בעודו עומד ליד דוכן "טרה נובה", ניגש אליו אחד מבעלי היקב, אילן מטלון, ולפי טענת העיתונאי, אמר בקול רם ובאוזני כל הנוכחים כי לאחד השותפים ביקב יש בעיה אישית איתו. מטלון ביקש ממנו בתקיפות ובמפגיע שלא להיכנס למתחם "טרה נובה" בתערוכה והודיע לו כי לא יתאפשר לו לטעום מיינות היקב.
 

בעקבות הדברים, גונן עזב את המקום ולמחרת פרסם טור על התקרית עם אנשי "טרה נובה". כמו כן, החליט להגיש תביעת לשון הרע כנגד מטלון בגין אותן הערות בפרהסיה שהאחרון השמיע.
 
בתביעה אותה הגיש גונן לבית משפט השלום בתל אביב באמצעות עו"ד מרב ברוך, הוא טען בין היתר כי חרף העובדה שהיה נסער מדבריו של הבכיר מ"טרה נובה", הוא בחר לעזוב את מתחם היקב כדי להימנע מאי נעימויות בפני הנוכחים בתערוכה והקולגות שלו וכדי שהתערוכה תימשך כסידרה.
 
מטלון טען לעומתו בכתב ההגנה שהגיש באמצעות עו"ד שמואל ברטלר, כי אמנם ביקש מהתובע לפסוח על דוכן "טרה נובה", אולם עשה כן באופן אדיב, תרבותי ומנומס וממש בלחש. כמו כן, לטענת מטלון,הוא עשה זאת כתוצאה מכך שגיל שרון, שותף אחר ביקב "טרה נובה" ראה את התובע מתקרב לדוכן – חש באי נוחות קיצונית, ולא היה יכול להישאר במקומו ולקבל את פניו, לאחר שפגע קשה באשתו בכתבה שפרסם לפני פתיחת התערוכה. לטענת מטלון, התובע חייך אמר שהכל בסדר ושהוא מקבל את הבקשה.
 
ביולי 2018 הוסדרה לכאורה המחלוקת שנוצרה בין בעלי "טרה נובה" לבין מערכת אתר "אכול ושאטו". לפי ההסדר, האתר פיצה את רעייתו של אחד הבעלים (עליה הוא כתב שהיא מדליפה מידע, כביכול) בסך 5,000 שקל ואף פרסם התנצלות על הפגיעה בה.
 
למרות זאת, באוגוסט 2018, בלא ששלח מכתב התראה, גונן הגיש תביעת לשון הרע נגד אילן מטלון ויקב "טרה נובה". בתביעה הוא עתר לחיוב הנתבעים ב-100 אלף שקל בגין פנייתו של מטלון אליו במהלך התערוכה ובמסגרתה ביקש ממנו לפסוח על דוכן "טרה נובה" ובגין כך שהוא ציין בפני באי המקום כי לאחד השותפים יש בעיה אישית איתו.
 
לטענת גונן, הפנייה גרמה לו לעוגמת נפש ולמבוכה, בהתחשב בכך שהיא נשמעה בפני אנשים נוספים בתערוכה, וכאשר מדובר בעיתונאי שביקר בתערוכה כדי שבסופו של דבר יפרסם ביקורות על היינות שהוצגו בה.
 
בעלי יקב "טרה נובה" הגישו מצידם תביעה שכנגד על סך 100 אלף שקל בשל הדברים שכתב גונן. בעקבות התקרית בתערוכה.
 
השופט יאיר דלוגין נימק את דחיית התביעה שהגיש גונן בכך שהדברים שאמר לו איש יקב "טרה נובה" בתערוכה ולפיהם לאלמוני יש בעיה אישית עמו אינם לשון הרע. "רבים הם האנשים שמסיבה זו או אחרת יש להם בעיה אישית עם אדם אחר. עצם העובדה הזו לא מציגה את האדם האחר באור שלילי", קבע השופט.
 
לדברי השופט, בכל מקרה עומדת לזכות הנתבעים הגנת אמת בפרסום: לאחר השותפים ביקב, גיל שרון, היתה אכן בעיה אישית עם התובע באותה תקופה, שכן תשעה ימים בלבד קודם לכן, פרסם התובע את הכתבה שבה הזכיר את שמה של אשתו באור שלילי.
 
עוד ציין השופט דלוגין כי גם הבקשה מהתובע לפסוח על הדוכן של "טרה נובה" והעובדה שלא איפשרו לו לטעום מהיין, כאשר היא נובעת מאותה בעיה אישית, אינה בגדר לשון הרע. "אם קיומה של בעיה אישית של פלוני עם הנפגע אינה בהכרח בגדר הצגת הנפגע באור שלילי, הרי שגם הבקשה שלא לאפשר לתובע לטעום מהיינות בשל בעיה אישית זו, אינה בהכרח מציגה את התובע באור שלילי".
 
השופט דחה גם את תביעת הנגד של הנתבעים, כאשר ציין כי הפרסום שהעלה העיתונאי אודות הנתבעים בערב הראשון של התערוכה ובו סיפר על התקרית המדוברת, לא פירט אמנם במפורש את הסיבה שבגינה סירבו הנתבעים לאפשר לו את טעימת היינות, אולם כלל רמז כי הדבר לא נבע מכך שהנתבעים חוששים מביקורת, ועל כן דברים אלה אינם לשון הרע.
 
"כל קורא של העיתון האינטרנטי בו כותב התובע, וגם קורא שאינו בקיא בתחום", קבע השופט דלוגין, יניח כי יקב שמשתתף בתערוכת יין עושה כן כדי להיחשף ולצורך כך מעוניין שהמבקרים בתערוכה יטעמו מהיין שלו וכתוצאה מכך גם מבין שעשויות להיכתב לאחר מכן ביקורות על היין".
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.