728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בין ביקורת בוטה לדיבה

בין ביקורת בוטה לדיבה
אילוסטרציה: Shutterstock

שימוש במילים קשות ברשת החברתית חמור פחות מאשר שימוש בהן במדיה המסורתית, קבע בית משפט השלום בחיפה, שדחה תביעת לשון הרע של בעלי פאב נגד לקוחה

ביקורת בלשון בוטה כלפי נותני שירותים המתפרסמים בפייסבוק, לרבות תגובות של גולשים התומכים בביקורת, אינה מהווה לשון הרע. כך עולה מפסק דין של בית משפט השלום בחיפה, בעקבות תביעה שהגישו בעלי פאב בחיפה כלפי לקוחה שהעלתה רשמים קשים מביקורה במקום בפוסט שהעלתה בחשבון הפייסבוק שלה.
 
במאי 2015 ביקרה ליבי זסלבסקי בורדמן עם בעלה וקבוצה של 20 ידידים בפאב "הספריה" בחיפה כדי לחגוג בו את יום הולדתה. למחרת היא כתבה בחשבונה בפייסבוק, בין היתר: "ההתנהלות שם פשוטה: אתה משלם סכום כסף, ובהתאם לסכום ששילמת. אתה מקבל צמיד שמקנה לך אפשרות להזמין שתייה ללא הגבלה. אלא מה? ברגע שסיימת לשתות את הכוסית שלך – וכל כוס מכילה כמות קטנה של שלוק אחד – תחכה 30 עד 45 דקות כדי שיחליפו לך לכוסית חדשה.
 
"ופה העקיצה הגדולה, שלא לאמר גניבה! ממש נחמד לקחת מלקוח 130 שקל ובמהלך כל הערב להביא לו בקושי שלוש כוסות שכל אחת היא בכמות של פחות מצ'ייסר. בדיחה ממש. כך עקצו אותנו, התישו אותנו נפשית כשחיכינו לשתייה כל הערב. ביזיון אחד גדול".
 
בהמשך הפוסט כתבה הלקוחה: "כשהתלוננו, המלצר החל להתלהם וצעק לבעלי: 'בוא יא גבר, בוא החוצה, נראה אותך'. ואז שלושה מאבטחים הוציאו את בעלי החוצה, לפי הוראתו של המלצר, עד שאחד המנהלים של המקום דאג להכניס את בעלי חזרה לשולחן".
 
חלק התגובות לפוסט צידדו בדבריה של זסלבסקי בורדמן וחלק אחר, כולל זה של בעלי הפאב עצמם, הסתייגו מדבריה של הלקוחה וציינו את שמו הטוב של המקום.
 
עשרה ימים לאחר שהלקוחה העלתה לרשת את הפוסט היא הסירה אותו מעמוד הפייסבוק. כעבור שלושה שבועות, ב-30 ביוני 2015, בעלי פאב "הספריה" הגישו נגדה תביעה לפי חוק לשון הרע. בתביעתם, באמצעות עו"ד מורן בן יצחק, הם טענו כי הפוסט הכיל שקרים ואף השמיץ את התנהגותו של המלצר.
 
"הנתבעת הפרה את כללי הבילוי בפאב וגנבה אלכוהול בלי ששילמה עבורו", טענו בעלי הפאב. "בניגוד לרושם העולה מהפוסט, היא וידידיה המשיכו לבלות בפאב, שתו כ-114 כוסות שתייה ואף הותירו למלצרים תשר שמן". עוד הם טענו כי הפוסט של הלקוחה נחשף ללא פחות מ-239,372 משתמשים בפייסבוק והוא פורסם בזדון, במטרה להכפיש את הפאב ובעליו. בעלי הפאב ביקשו מבית המשפט לפסוק להם פיצוי בסך 100 אלף שקל, על פי חוק לשון הרע.
 
בכתב ההגנה שהגישה זסלבסקי בורדמן באמצעו עו"ד אבי אמר, היא טענה כי תוכנו של הפוסט שפירסמה אינו מהווה לשון הרע, הוא חוסה תחת הגנות "אמת בפרסום" ותום לב ועוסק בעניינים של מה בכך.
 
השופט אורי גולדקורן ציטט, ביו היתר, פסק הדין שקיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב בנוגע לפרסומים ברשת החברתית (גיע ניהול ומסעדנות נ' קונקי, 31694-09-16), בו נאמר בין היתר כי "דברים שעלולים להיחשב כהוצאת לשון הרע אם פורסמו בדרכים המסורתיות (כגון עיתון, רדיו וכד'- ח"ב), לא ייחשבו ככאלו אם פורסמו במרחב הווירטואלי, פשוט מאחר שהמשקל שהציבור נותן לדברים שכאלו נמוך, בדומה למשקל הניתן לזה העומד על ארגז המשמיע את הגיגיו… ההתאמה הנדרשת אינה מיועדת לשלול לחלוטין את האפשרות לראות בפרסום הנעשה ברשתות החברתיות הוצאת לשון הרע, אלא להציב את הרף במקום אחר מזה בו הוא ניצב בפרסומים במדיה המסורתית".
 
לדברי השופט, משמעות הדברים היא כי אותו ביטוי שפרסומו בעיתון יומי ייחשב כלשון הרע, עשוי שלא להיחשב ככזה אם הוא פורסם בעמוד אישי בפייסבוק. "כשאנו עוסקים בפייסבוק יש להביא בחשבון כמה פרמטרים: לנפגע יכולת להגיב לפרסום על גבי הפוסט; צרכנים נוספים יכולים להגיב לפוסט, וכן – מידת החשיפה של הפוסט. פרמטרים אלה מובילים למסקנה ולפיה לא כל עובדה המתפרסמת בפייסבוק ואינה נכונה תיחשב כלשון הרע'.
 
עוד קבע השופט כי חומרתם של התיאורים על הפאב המופיעים בפוסט של הנתבעת, בין אם הם משקפים עובדה או תחושה סובייקטיבית שלה על רמת השירות שהיא קיבלה, היא מצומצמת למדי. "אמנם הנתבעת השתמשה במילים 'עקיצה', 'תחושה של גניבה' ו'גזל', אך על אף שמדובר בהתנסחות בוטה, הקורא הסביר לא יסיק מהן שהנתבעת טענה לגניבה של ממש. אלה התבטאויות דומות לאמירות בסגנון האמירה 'המסעדה מאוד יקרה, ממש שדדו אותי', שהינה גידוף שגור אשר חומרתו קלה".
 
השופט גם הצביע על יכולתו של הנפגע להגיב. בתגובות הגולשים לפוסט של הנתבעת, קולם של הבעלים והעובדים של הפאב נשמע היטב. תגובותיהם כללו התייחסות לטענות הנתבעת ואף האשימו אותה בשתיית אלכוהול מבלי לשלם עבורו.
 
לפיכך הוא קבע כי אין לראות בפוסט של זסלבסקי בורדמן בגדר לשון הרע ודחה את התביעה. השופט חייב את בעלי הפאב לשלם לנתבעת הוצאות משפט בסך 10 אלפים שקל.
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.