728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"אני שייך לעידן אחר"

"אני שייך לעידן אחר"
משה ליכטמן. "הרגשתי שמקצוע העיתונות כבר אינו מקור פרנסה בטוח"צילום: איל יצהר

לאחר 35 שנה בגלובס וקודם לכן בשבועון העולם הזה, העיתונאי משה ליכטמן פורש מעבודתו: "מי שעיקר עמלו בנייר, כמוני, מרגיש שהגיע לסופה של תקופה"

משה ליכטמן, מוותיקי העיתון גלובס, פורש בימים אלה מעבודתו בעיתון. ליכטמן (70) חתום על תחקירים שכמה מהם היו בסיס לדו"חות מבקר המדינה בעשור הקודם.
 
"אני פורש לא משום שתש כוחי בתחום הכתיבה, או שאני אוהב פחות את מה שאני עושה, אלא משום שהעיתונות כבר אינה יכולה לשמש בסיס כלכלי עבור עיתונאים רבים, בעיקר בני דורי, ועבורי אישית" אומר ליכטמן, שהחל לעבוד בגלובס לפני 35 שנה. "ב-84', מי שרכש והרחיב את גלובס, חיים בר און סידר לנו, העיתונאים הוותיקים, תוכנית ביטוח מנהלים מצויינת. באופן זה הוא קיווה להשעין את העיתון על כותבים מקצועיים שיהפכו אותו למשפיע ומוביל בתחומו.
 
"אבל היום תמונת המצב שונה. אם אמשיך לעבוד בעיתון, אפסיד כסף. אז נעניתי ללחץ המתמשך מצד משפחתי והחלטתי לפרוש. הייתי מוכן להמשיך להפסיד קצת כסף במשך תקופה נוספת, אילו האווירה סביבי בעיתון היתה נוחה יותר מכפי שהיא כרגע. אז בשיקולי הבעד והנגד שעשיתי, החלטתי שאין סיבה שאשאר במקום עבודה שבו אני נהנה פחות".
 
ליכטמן מאזכר שהוא חלק מקבוצת עיתונאים ותיקים שסיימו באחרונה את דרכם בגלובס: הפרשנית הכלכלית הוותיקה סטלה קורין ליבר, כותב הטורים אלי ציפורי, בעל הטור מתי גולן ושני העורכים של מוסף "G", אייל אברהמי ורון שוורץ. לגבי תכניותיו בהמשך אומר ליכטמן כי "בתום תקופה קצרה של התאפסות בעקבות הפרישה מגלובס, אני מקווה להמשיך בכתיבה עיתונאית, שלא על בסיס קבוע, בפלטפורמה אחרת, בתחומים שהתמחיתי בהם".
 

"הרגשתי שמקצוע העיתונות כבר אינו מקור פרנסה בטוח", אומר היום ליכטמן. "מי שעיקר עמלו בנייר, כמוני, הגיע לסופה של תקופה. הסיבה לכך היא האינטרנט, שמכתיב עיתונות אחרת לגמרי, כזו שיש לה אופי של פתיל קצר, מהיר, דינמי ולצערי גם לא כל כך מעמיק. ואני שייך עדיין לעידן אחר".
 
ליכטמן, שהחל את דרכו העיתונאית בשבועון העולם הזה שבבעלות אורי אבנרי ב-76', ("זה המקום שבו למדתי את מלאכת עשיית התחקיר") עסק בגלובס בעיקר בתחקירים בנושאי נדל"ן, תשתיות וחקלאות. מ-93' ובמשך 13 שנה הוא היה עורך מוסף הנדל"ן השבועי של העיתון. הדו"ח השנתי של מבקר המדינה שהופיע במאי 2010 התבסס על ארבעה תחקירים שליכטמן פרסם בגלובס. הם עסקו בכשלים בניהול המדיניות הלאומית בתחום המקרקעין והחקלאות, ניגודי עניינים ושימוש פסול בכספי ציבור. אחד התחקירים הבולטים שכתב עסק בניגוד עניינים לכאורה בפעילותו של שר החקלאות שלום שמחון, שיזם רפורמה שהיטיבה עמו ועם משפחתו בסכום של מיליוני שקלים.
 
ב-2015 זכה ליכטמן באות אביר איכות השלטון בקטגוריית תקשורת ועיתונות, מטעם התנועה לאיכות השלטון. לדבריו, "יש משפט אחד שלמדתי מאבנרי ומאלי תבור, אותו יישמתי במהלך עבודתי: "אין פרות קדושות עבור תחקירן עיתונאי, אלא להיפך: אולי צריך דווקא לחפש פרות קדושות, כדי לשחוט אותן".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.