728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גידופים, יריקות ודחיפות

גידופים, יריקות ודחיפות
תומכי נתניהו אומרים ליוסי מזרחי ואנשי צוותו מה הם חושבים עליהם ועל התקשורת בישראל.צילומי מסך מתוך הכתבה של יוסי מזרחי בחדשות 12

צלם העיתונות הוותיק מוטי קמחי: "אחרי מה שעבר עלי ועל הצלמים והכתבים האחרים בהפגנה בתל אביב, לא אצא יותר לסקר הפגנות של תומכי נתניהו"

הפגנת התמיכה בבנימין נתניהו שנערכה ביום שלישי ברחבה שליד מוזיאון תל אביב, היתה טעונה באיבה יוקדת כלפי מוסדות אכיפת החוק ולא פחות מכך כלפי כלי התקשורת. עיתונאים שסיקרו את האירוע היוו מטרה לגידופים, יריקות ודחיפות.
 

הצלם הוותיק של ידיעות אחרונות ו- ynet, מוטי קמחי, מצלם בשבועות האחרונים דרך קבע את הפגנות תומכי נתניהו בכיכר גורן בפתח תקווה. "הודעתי לממונים עלי בעיתון ובאתר שבמוצאי השבת הקרובה לא אצא לצלם את ההפגנה, וכנראה כך יהיה גם בהמשך. אחרי מה שעבר עלי ועל הצלמים והכתבים האחרים בהפגנה בתל אביב, לא אצא יותר לצלם הפגנות של תומכי נתניהו", הוא אומר היום בשיחה עם אתר אגודת העיתונאים בת"א.
 
"אנשי המערכת שלי ודאי צפו בתמונות המטלטלות מההפגנה ונחרדו. לכן אני מאמין שהם יגלו הבנה להחלטתי. שישלחו מישהו אחר להפגנה".
 

מוטי קמחי. "המפגינים נתנו לנו תחושה שאנחנו שמאלנים, אויבי העם, אנשי תקשורת עוינת וחייבים ולעוף לכל הרוחות". צילום: בעז פסטרנק

 
-לא קצת מרחיק לכת לסרב לצאת למשימה במסגרת עבודתך?

"אחרי העליהום שהיה עלינו, אנשי התקשורת, ביום שלישי – זה סירוב הגיוני בהחלט. המפגינים נתנו לנו תחושה שאנחנו שמאלנים, אויבי העם, אנשי תקשורת עוינת וחייבים ולעוף לכל הרוחות. מארגני ההפגנה דווקא סידרו לנו, הכתבים והצלמים, איזור מגודר שבו היינו אמורים לבצע את תפקידנו, אבל זה לא עבד. צעקו אלינו שאנחנו מסתירים להם את הבמה וגידפו אותנו במילים שהנייר אינו סובל. כמה פעמים ירקו ודחפו אותי ואת חברי. אחד הכתבים ספג קריאות "שמאלני" ו"בוגד", והוא קצין בשיריון".
 
"כשהתחלתי ללכת הביתה, לקראת סוף ההפגנה, כדי להגיע לאוטובוס, עברתי דרך הקהל. ואז משכו לי בתיק ובציוד הצילום ולא הפסיקו לדחוף אותי. תוך כדי ההליכה אני שומע מפגינים צועקים "שאברמוביץ' ישרף שוב".
 

– ודאי כבר היית נוכח, כצלם עיתונות, בהפגנות אלימות. זה לא חדש בשבילך.

"ההפגנות שמארגנות כל המפלגות האחרות, מימין ומשמאל, אינן רוויות אלימות כמו זאת שהתקיימה ביום שלישי. נכון, ההפגנה הגדולה של יוצאי אתיופיה בצומת עזריאלי אחרי הריגתו של סלומון טקה, היתה אלימה יותר, מבחינה פיסית. זרקו שם בקבוקים ואבנים. אבל כשזורקים לעברך אבן או בקבוק, אתה לא מרגיש השפלה כפי שהרגשתי בהפגנת תומכי נתניהו".
 
העיתונאי יוסי מזרחי, כתב תחקירים ומגזין בחדשות 12, הציג בכתבה ששודרה אתמול במהדורה המרכזית על מה שאירע מאחורי הקלעים של עצרת התמיכה ברה"מ במוזיאון ת"א, גם התבטאויות קשות של חלק מהמפגינים כלפי התקשורת.
 
"התחושות שלי במהלך ההפגנה היו לא נעימות, כשצעקו לעברי וקיללו אותי ממרחק של סנטימטר. היו גם יריקות ואווירה של עוינות, אף כי היא לא היתה אישית כלפי. אבל זה חלק מהמחיר של עבודת העיתונאי וצלם העיתונות. אני תמיד לוקח את זה בחשבון כשאני יוצא לסקר אירוע, בעיקר הפגנה".
 
מזרחי אינו שותף להחלטה של קמחי להפסיק לסקר הפגנות של הליכוד. "כשאתה נמצא בהפגנה פוליטית, ובימינו מדובר בעיקר בהפגנה של חסידי נתניהו, אל תצפה שזה יהיה כמו לסקר הופעה של תזמורת קאמרית או של נגן צ'לו. תמיד יכולות להיות התפתחויות שבמרכזן גידופים, קללות, דחיפות ויריקות. ואם במערכת מבקשים ממני לסקר אירוע, כל אירוע, אעשה זאת בלי לחשוב על סירוב. הרי אם אני לא אסקר אותו, עיתונאים אחרים יעשו את זה.
 
"כבר סיקרתי הפגנות של יהודים, ערבים, דרוזים, נכים, ויוצאי אתיופיה. גם בהן היתה אווירה טעונה, עם קריאות צורמות. אז עכשיו היה עוד אירוע כזה, אם כי אולי קצת יותר חמור, משום שכאן הזעם היה לא רק כנגד המשטרה וצמרת הפרקליטות, אלא גם, ואף יותר, כנגד התקשורת. כלי התקשורת ספגו את כל העלבונות והקללות האפשריות".
 
לדברי מזרחי, הצלם קמחי, נמצא במצב לא פשוט כאשר הוא בא לצלם הפגנות. "הוא גבוה ובולט ובניגוד אלי, שאתי באים להפגנה עוד שלושה אנשים – צלם, מקליט ומפיק -והם מהווים סוג של מעטפת הגנה עלי, קמחי נמצא במקום ההפגנה לבדו, ומושך אליו אש".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.